"Dlaczego samochód jedzie?", "Biblioteka w komórce" , "Czy krew krąży czy płynie?" - to niektóre tematy wykładów przygotowanych dla dzieci podczas kolejnej edycji Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego.
Politechnika Łódzka po raz kolejny zaprosiła do zabawy w studiowanie 560 dzieci w wieku 7-12 lat. Uczelnia chce w ten sposób połączyć rozrywkę z propagowaniem edukacji.
"Otwarcie ŁUD spotkało się z wielkim zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Podobnie jak w ubiegłym semestrze, zgłosiło się bardzo wiele chętnych do udziału w zajęciach. Jest to dowód, że realizowany przez nas projekt został dobrze przyjęty i jest trafioną inicjatywą" - uważa rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.
Obok pięciu wykładów, które dzieci usłyszą w semestrze zimowym nowością będą prowadzone w małych grupach zajęcia praktyczne z fizyki "Zabawa w fizykę - zobacz świat, którego nie znałeś" i mechaniki pt. "Jak wygląda auto rajdowe od środka?". Wszystkie zajęcia w ŁUD będą transmitowane w Internecie.
Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku. Kolejny na Uniwersytecie w Wiedniu w 2003 r. Obecnie prawie na każdej wyższej uczelni w Niemczech i Austrii jest taka placówka.
W Polsce uniwersytety dla dzieci działają od 2007 roku w Krakowie i Warszawie. Politechnika Łódzka jest pierwszą techniczną uczelnią w Polsce, która zaprasza dzieci do zabawy w studiowanie. (PAP)