Politechnika Łódzka otrzymała prestiżowy certyfikat "ECTS Label"

Dział: Łódź

Politechnika Łódzka jako jedyna uczelnia w Polsce otrzymała od Komisji Europejskiej prestiżowy certyfikat "ECTS Label". Potwierdza on, że uczelnia prawidłowo stosuje system transferu i akumulacji punktów zaliczeniowych - ECTS.

Według władz Politechniki, dzięki certyfikatowi mobilność studentów stanie się łatwiejsza. Wzrośnie również wiarygodność uczelni jako partnera zagranicznego, co zwiększyć może jej udział w projektach międzynarodowych.

System punktowy ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System), pozwala ustalić kryteria zaliczania poszczególnych okresów studiów w oparciu o ilość punktów zdobytych w trakcie studiów. Dzięki temu powstał system rozliczania studenta zarówno wewnętrznie na uczelni, jak i przy wymianie międzynarodowej.

"To w prosty sposób umożliwia zdefiniowanie wszystkich warunków, jakie spełnić musi student, żeby mógł zaliczyć przedmiot i dalej studiować. Wdrożenie takiego systemu pozwala logicznie systematyzować kształcenie i zapewnić jakość kształcenia na PŁ" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prorektor ds. kształcenia PŁ dr Krzysztof Jóźwik.

W związku z aplikacją do Komisji Europejskiej łódzka Politechnika przygotowała serwis informacyjny zintegrowany ze stroną główną uczelni. Składa się on z trzech części - informacji dla studentów, ogólnych informacji o uczelni oraz katalogu przedmiotów zawierającego szczegółową ofertę dydaktyczną realizowaną na wszystkich wydziałach PŁ, wszystkich formach i poziomach studiów.

W dwóch językach - polskim i angielskim - na stronie umieszczono informacje m.in. jakie kursy prowadzi PŁ, jakie są efekty kształcenia, ile punktów można zdobyć, w jaki sposób zaliczyć dany przedmiot, a nawet kto egzaminuje, kto prowadzi i jaka literatura jest potrzebna do danego przedmiotu.

Strona dodatkowo może być na bieżąco uzupełniana i modernizowana. "Jeśli dzisiaj wykładowca dojdzie do wniosku, że jego przedmiot zawiera za mało informacji, bo świat posunął się do przodu, będzie mógł dokonać modernizacji programy swojego przedmiotu. Pięć minut później będzie można zobaczyć na stronie internetowej, co ten nauczyciel będzie oferował studentom w następnym roku" - zaznaczył dr Jóźwik.

Przedstawiciele uczelni przyznają, że serwis i certyfikat będzie pomocny dla rozwijania współpracy zagranicznej i wymiany studentów.

"Każdy student na świecie może zobaczyć jakie przedmioty można realizować na naszej uczelni i może tu przyjechać. W tej chwili jest ponad 100 studentów zagranicznych. Myślę, że dzięki temu, że mamy ten certyfikat, będzie ich w przyszłym roku znacznie więcej" - podkreśla dr Małgorzata Miller.

Na PŁ student po powrocie z zagranicy ma automatycznie uznawany okres studiów i wszelkie zaliczenia uzyskane na zagranicznej uczelni bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.

Certyfikat "ECTS Label" przyznany został PŁ do 2013 roku. W całej Europie otrzymały go 22 uczelnie.

"Nasza aplikacja uznana została jako przykład, który należy stosować i będzie polecany w całej Europie" - podkreślił prorektor PŁ.

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się 11 czerwca w Brukseli.

Według władz uczelni, PŁ wdrożyła i realizuje Proces Boloński zapoczątkowany w 1999 roku, którego celem jest utworzenie do 2010 roku Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Ma to nastąpić w wyniku m.in. wprowadzenia systemu punktów zaliczeniowych ECTS, trójstopniowej organizacji studiów, kontroli jakości kształcenia oraz mobilności studentów i wykładowców. Integralną częścią procesu jest wprowadzenie suplementu do dyplomu. Obecnie Proces Boloński realizuje 40 państw. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności