Pięć gmin z województwa łódzkiego w połowie przyszłego roku ma uzyskać dostęp do sieci szerokopasmowego internetu w ramach pilotażowego projektu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej.
Pilotażowy projekt ma sprawdzić funkcjonowanie systemu, który w przyszłości działać ma w całym województwie łódzkim. "Te gminy spełniają warunek braku dostępu do internetu, są przygotowane do tego przedsięwzięcia, jest dokumentacja i studium wykonalności" - mówił na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Witold Stępień.
Na początku szerokopasmowy internet rozsyłany będzie za pomocą sygnału radiowego. W kolejnych latach łącze radiowe ma być zastępowane szybszym łączem światłowodowym.
Wójt gminy Łęczyca Andrzej Wdowiak liczy, że realizacja projektu przyniesie dostęp do taniego internetu we wszystkich miejscach gminy także dla ludzi ubogich oraz instytucji - szkół, bibliotek publicznych czy jednostek OSP, które są miejscami spotkań mieszkańców. "Gmina będzie się angażować w urządzenia do odbioru sygnału, łącznie z zakupem komputerów, jeśli takie decyzje podejmie rada. Chcemy, żeby był to tani internet, ale nie może być on bezpłatny, dlatego że nie będzie wtedy szanowany" - powiedział PAP Wdowiak.
To pierwszy etap budowy przez samorząd województwa Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Składać się ona będzie z punktów dystrybucyjnych sieci internetowej w poszczególnych gminach oraz łącz światłowodowych. Władze regionu liczą na aktywność przedsiębiorców, którzy będą zainteresowani budową sieci rozdzielczej w poszczególnych gminach.
Stępień przyznał, że trwa obecnie inwentaryzacja zasobów internetowych w województwie. "Chodzi o punkty dostępu rozsiane w regionie, umożliwiające korzystanie z internetu. Sprawdzamy, gdzie są już łącza światłowodowe, które mogłyby być dzierżawione przez przyszłego operatora sieci regionalnej, a które obszary wymagają interwencji. Nie chcemy konkurować na rynku telekomunikacyjnym, tylko chcemy uzupełniać braki" - podkreślił wicemarszałek.
W przyszłym roku ma zostać wykonane studium wykonalności ŁRST. Wtedy też zapadnie decyzja, czy projekt będzie realizowany samodzielnie przez województwo, czy wspólnie z istniejącymi już operatorami. Zakończenie budowy ŁRST planowane jest w 2013 roku. Łódzkie ma na jego realizację 90 mln zł ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.(PAP)