Umowa między Uniwersytetem Łódzkim i państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Strona www: www.uni.lodz.pl
Dział: Łódź

Została podpisana umowa między Uniwersytetem Łódzkim i państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz przyznał kwotę 351 929,00 zł na dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń wspomagających słyszenie i widzenie dla naszych studentów.

1) Wzmacniacze pętli indukcyjnych zostały zamontowane w 12 największych audytoriach Uniwersytetu Łódzkiego:

1. Wydział Filologiczny - Aula Al. Kościuszki 65

2. Wydział Filozoficzno - Historyczny - sala 47, ul. Kamińskiego 27a,

3. Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny - D 207 oraz D 208 ul. POW 3/5

4. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska - ul. Banacha 1/3, sala 9B

5. Wydział Chemii - Aula 016, parter budynku nr 4 przy ul. Tamka 12

6. Wydział Matematyki i Informatyki - Aula ul. Banacha 22,

7. Wydział Nauk Geograficznych - Aula 19/20 ul. Narutowicza 88

8. Wydział Nauk o Wychowaniu - Aula ul. Pomorska 46/48 oraz Aula nr 12 ul. Smugowa 10/12.

9. Wydział Stosunków Miedzynarodowych i Politologicznych - Aula im. Prof. Schuberta, ul. Lindleya 5

10. Wydział Zarządzania - Duża Aula, ul. Matejki 22/26.

Biorąc pod uwagę fakt, że na każdym wydziale studiują osoby z dysfunkcją narządu słuchu, dzięki instalacji wzmacniaczy pętli indukcyjnych znacznie poprawi się komfort odbierania informacji przez osoby słabosłyszące na zajęciach dydaktycznych.

Pętla induktofoniczna jest systemem wspomagającym słyszenie, przekazującym dźwięk bezpośrednio do uszu osób z problemami ze słuchem. Składa się ze wzmacniacza elektroakustycznego i układu przewodów, do których można przyłączyć zewnętrzne urządzenia elektroniczne, takie jak mikrofon, telewizor, odtwarzacz DVD i inne. Pętla indukcyjna przesyłając dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego, pozwala na niezakłócony odbiór i zrozumienie mowy.

2) Wyposażenie Wypożyczalni sprzętu specjalistycznego Biura Pełnomocnika Rektora UŁ ds. Osób Niepełnosprawnych, ul. Lindleya 3

- Przenośne powiększalniki elektroniczne Compact +

Powiększalnik Compact+ jest wyposażony w panoramiczny wyświetlacz LCD o dużej rozdzielczości, zapewniający doskonały obraz. Pracuje w 3 trybach powiększenia: 5x, 7,5x, 10x i 6 trybach podglądu. Compact+ posiada wbudowaną kamerę z automatycznym ustawianiem ostrości, który można przesunąć na jedną z dwóch pozycji: do czytania lub do pisania. Dla wygody użytkownika zaprojektowano składaną rączkę, dzięki której powiększalnik zamienia się w wygodną i funkcjonalną elektroniczną lupę. Z jego pomocą można jeszcze łatwiej i wygodniej czytać prasę, książki, dokumenty, sprawdzić cenę produktu w sklepie lub nazwę leku na opakowaniu oraz złożyć podpis.

- Urządzenie Milestone Daisy 312

Milestone to pierwszy w Polsce dyktafon naprawdę przystosowany dla niewidomych. Prostota obsługi, wyraźnie wyczuwalne przyciski znajdujące się na przedzie obudowy, bogata funkcjonalność, komunikaty głosowe potwierdzające komendy.

- Dyktafony cyfrowe Olympus DM-450

Olympus DM-450 dysponuje najnowszą technologią przetwarzania dźwięku i zapewnia najwyższą jakość zapisu, dzięki temu jest nieocenioną pomocą dla studentów słabosłyszących.

Zainteresowani niepełnosprawni studenci mogą wypożyczać sprzęt, który pomoże im w przezwyciężaniu barier w dostępie do informacji.

- Systemy FM Oticon Amigo

Zainteresowani studenci mogą je wypożyczać, a następnie korzystać z nich podczas zajęć dydaktycznych w każdej sali są to bowiem w pełni mobilne systemy przybliżające dzwięk.

System FM składa się z mikrofonu i 2 odbiorników. Wykładowca ma założony mikrofon a dzwięk jest przesyłany bezpośrednio drogą bezprzewodowa do aparatu słuchowego studenta. Pozwala to pokonać barierę odległości, echo, hałas w tle, a także zachować głośne i wyraźne brzmienie mowy. Dzięki temu osoby z uszkodzonym narządem słuchu mogą swobodnie korzystać z zajęć dydaktycznych, niezależnie od sali dydaktycznej i warunków audio.


Wyposażenie stanowisk komputerowych dla osób niepełnosprawnych w
Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej ul. Matejki 32/38:

- Drukarka brajlowska ViewPlus Pro Gen II

Profesjonalna, wydajna drukarka brajlowska drukująca tekst oraz grafikę wypukłą w wysokiej rozdzielczości, a na wydruku brajlowskim czarnodrukowy nadruk.

- Klawiatura Intellikeys

IntelliKeys to dotykowa klawiatura komputerowa z możliwością używania bardzo różnego uszeregowania, rozmiaru i wyglądu klawiszy (mogą to być również rysunki). Wystarczy zmienić nakładkę, z narysowanymi klawiszami o jednym rozkładzie, na inną. Klawisze można naciskać palcami, stopą lub nawet nosem lub podbródkiem.

- Klawiatura Big Keys LX

Big Keys LX to klawiatura, która posiada czterokrotnie powiększone klawisze. Szczególnie polecana dla osób słabowidzących oraz przy niedowładzie kończyn górnych.
Dodatkowa plastikowa nakładka zapobiega naciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie, aby wcisnąć klawisz trzeba trafić dokładnie w wycięcie.

- Klawiatura Maltron jednoręczna

Jest to klawiatura specjalnie zaprojektowana z myślą o osobach obsługujących komputer jedną ręką. Kształt oraz rozmieszczenie klawiszy zostały starannie przemyślane i dobrane tak, aby zminimalizować ruchy dłoni podczas pisania oraz zapewnić jak najwygodniejszą pracę.

- Mysz komputerowa Smart Nav AT

Smart Nav AT - to mysz komputerowa dla osób, które nie mogą używać myszy sterowanej ręką. Dzięki Smart Nav sterowanie myszą odbywa się za pomocą ruchów głowy.

- Track Ball - Myszka powiększona Big Track

Track Ball to odwrócona i powiększona mysz komputerowa. Została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora.

Więcej

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności