Barroso i Giuliani mogą otrzymać doktoraty hc Uniwersytetu Łódzkiego

Dział: Łódź

Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecyduje, czy przyznać tytuły doktora honoris causa przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso oraz byłemu burmistrzowi Nowego Jorku Rudolphowi Giulianiemu. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przyznanie h.c. szefowi KE wystąpiła Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, a o uhonorowanie Giulianiego zabiega Wydział Prawa i Administracji

Posiedzenie Senatu UŁ, na którym prawdopodobnie będą rozpatrywane oba wnioski, przewidziano na poniedziałek, 22 marca - poinformował PAP rzecznik prasowy uczelni Tomasz Boruszczak.

Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych prof. Tomasz Domański uzasadniającswoją propozycję podkreślił, że Jose Manuel Barroso - jako przewodniczący KE - wniósł ogromny wkład w przyspieszenie procesów integracji europejskiej, gdyż zaczął pełnić swą funkcję po największym rozszerzeniu UE w 2004 r., które objęło także Polskę.

Wniosek nasz jest dowodem uznania dla ogromnych zasług Jose Manuela Barroso na rzecz stymulowania procesów integracji i współpracy europejskiej oraz krzewienia uniwersalnych wartości europejskich, jakimi są demokracja, wolność i solidarność - zaznaczył prof. Domański.

Jose Manuel Barroso urodził się w 1956 r. w Lizbonie. Jest absolwentem tamtejszego Uniwersytetu i Uniwersytetu w Genewie, specjalistą prawa międzynarodowego. Kierował wydziałem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Lusiad w Portugalii. Był ministrem spraw zagranicznych i premierem rządu Portugalii. Od 2004 r. jest przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Referent wniosku o przyznanie honoris causa Rudolphowi Giulianiemu prof. Brunon Hołyst z WPiA UŁ podkreśla, że Giuliani to obywatel świata, znany i uznany przez największych. W ocenie Hołysta jego działania nie tylko związane z bezpieczeństwem, ale także społeczne, przeprowadzone w Nowym Jorku mogą służyć za wzór do naśladowania.

To także wyjątkowa osobowość. Jego zachowanie po zamachach na WTC pokazało, jak można się najlepiej zachować w tak nieporównywalnie kryzysowej sytuacji. Jego postawa jest jednoznacznie oceniana jako bohaterska - uważa prof. Hołyst.

Prof. Zbigniew Rau zaznacza natomiast, iż bardzo rzadko zdarza się, aby praktykujący prawnik odnoszący spektakularne sukcesy, zdecydował się zaangażować w politykę i odnosił w niej sukcesy wynikające z połączenia doświadczeń prawniczych i społecznych. Dziś w dyskusjach o walce z przestępczością powołujemy się na przykład Giulianiego, który połączył wiedzę prawniczą i politykę społeczną. Dla Wydziału Prawa i Administracji UŁ, który jako pierwszy wydział prawniczy w Polsce uruchomił kierunek polityka społeczna, to bardzo istotne - podkreślił prof. Rau.

Rudolph Giuliani w latach 1994 - 2001 był burmistrzem Nowego Jorku. Był propagatorem akcji "Zero tolerancji", która doprowadziła do radykalnego zmniejszenia przestępczości w tej amerykańskiej metropolii. Wcześniej pracował jako prokurator. Po zamachach na World Trade Center w 2001 r. magazyn "Time", za zorganizowanie akcji ratowniczej, uhonorował go tytułem Człowieka Roku 2001 r. W roku 2002 królowa Elżbieta II odznaczyła Rudolpha Giulianiego Orderem Imperium Brytyjskiego. SZU

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności