Doktorat Honoris Causa dla prof. Donala G. Truhlara

Dział: Łódź

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Łódzkiej 31 marca (środa) o godz. 11.00 w audytorium im. A. Sołtana, ul. Stefanowskiego 1/15 zostanie nadana najwyższa godność akademicka profesorowi Donaldowi G. Truhlarowi z amerykańskiej uczelni University of Minnesota.

W uczelni tej przeszedł wszystkie stopnie kariery, aż do tytułu Profesora Regenta (2006 r.). Od 1988 roku do 2006 był dyrektorem Supercomputing Institute University of Minnesota.

Promotorem doktoratu honoris causa jest prof. Piotr Paneth z Wydziału Chemicznego PŁ.

Prof. Truhlar urodził się w Chicago. Jest absolwentem St. Mary’s College w Winonie, gdzie skończył studia w zakresie chemii i matematyki.

O jego ogromnej aktywności naukowej świadczą liczby ilustrujące imponujący dorobek badawczy: prawie 1000 artykułów (cytowanych 44 000 razy), 81 rozdziałów w książkach i 27 programów komputerowych.

Prof. Truhlar wypromował 57 doktorów, a w jego laboratorium staże podoktorskie odbyło 80 doktorów, ponadto 50 pracowników naukowych z uczelni całego świata odwiedzało to laboratorium., wśród nich czworo z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.

Profesor ma największe zasługi w rozwoju chemii teoretycznej, a szczególnie w zakresie opisu teoretycznego reakcji chemicznych. Profesor Truhlar opracował wiele programów komputerowych, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie wyników jego prac teoretycznych.

Najnowszym obszarem zainteresowań prof. Truhlara jest najdynamiczniej rozwijający się obszar chemii teoretycznej i obliczeniowej ostatnich 10 lat - teoria funkcjonału gęstości elektronowej. Osiągnięte rezultaty także w tym wypadku doczekały się już implementacji w najważniejszych pakietach chemicznych obliczeń teoretycznych, a także przyczyniły się do uhonorowania Profesora prestiżową międzynarodową nagrodą – medalem Schrödingera. Profesor ma też wiele innych nagród od amerykańskich stowarzyszeń naukowych, a stan Minnesota nagrodził go „za wyróżniający się wkład w nauki chemiczne”. W roku 2006 został przyjęty do International Academy of Quantum Molecular Science, której członkami zostają naukowcy będący pionierami rozwoju mechaniki kwantowej, zaś w roku 2008 do National Academy of Science.

Prof. Truhlar utrzymuje ścisły kontakt naukowy z zespołem prof. Piotra Panetha z Wydziału Chemicznego PŁ. Współpraca zaowocowała 9 publikacjami w najbardziej renomowanych czasopismach oraz dwoma rozdziałami w książkach.

źródło: PŁ


ostatnia zmiana: 2010-03-29
Komentarze
Polityka Prywatności