Wybudowana od podstaw nowa siedziba Biura ds. Osób Niepełnosprawnych uroczyście otwarta zostanie w czwartek na Politechnice Łódzkiej. Obecnie w uczelni kształci się 230 niepełnosprawnych studentów.
"Z naszej wiedzy wynika, że jest to jedyne na uczelniach Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które mieści się w specjalnie dla niego wybudowanym obiekcie" - poinformowała rzecznik prasowy uczelni Ewa Chojnacka.
Nowa siedziba biura znajduje się przy ul. Żeromskiego. W parterowym budynku o powierzchni 100 mkw. mieści się m.in. sala spotkań, gabinet psychologiczny, wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego oraz stanowisko komputerowe dla studentów niepełnosprawnych. Pomieszczenia użytkowe oraz toaleta są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Twórcami koncepcji architektonicznej budynku są architekci z PŁ. Jak podkreśla kierująca biurem Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz, przyświecała im idea "Design for All", czyli projektowania dla wszystkich. "Przejrzysta, nowoczesna architektura budynku i ergonomicznie zaprojektowane wnętrze stanowią wzorcowy przykład budownictwa obiektów użyteczności publicznej" - powiedziała.
Podczas oficjalnego otwarcia zaprezentowana zostanie oferta edukacyjna PŁ dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Niepełnosprawni ruchowo studenci, a także niewidomi i słabo widzący mogą korzystać m.in. ze stanowiska komputerowego wyposażonego w specjalne urządzenia umożliwiające im korzystanie z komputera.
Z danych uczelni wynika, że na PŁ studiuje obecnie ok. 230 niepełnosprawnych osób. Wśród nich najwięcej, bo 37 proc., jest studentów ze schorzeniami ruchu. Uczelnia oferuje im m.in. pomoc w dojeździe na uczelnię. Mogą oni też korzystać z urządzeń edukacyjnych i rehabilitacyjnych z wypożyczalni specjalistycznego sprzętu w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych.
Osoby z dysfunkcją słuchu mają możliwość korzystania z tłumaczy języka migowego. "Ponadto 12 największych audytoriów i sal wykładowych jest wyposażonych w urządzenia współpracujące z indywidualnymi aparatami słuchowymi, wspomagające słyszenie" - powiedziała Chojnacka. Dla osób niewidomych lub słabowidzących biuro także oferuje specjalistyczny sprzęt, przystosowanie materiałów edukacyjnych, a także przeprowadzanie szkoleń z orientacji przestrzennej.
Wkrótce Politechnika Łódzka
planuje oznakować teren dla osób niewidomych oraz wydzielić specjalne,
bezpieczne drogi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
PAP - Nauka w Polsce