Piknik Naukowy w Łodzi

Dział: Łódź

W ramach X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi w dniach 24-25 kwietnia w Łódzkiej Manufakturze odbędzie się Piknik Naukowy. Ta jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez Festiwalu, pełna doświadczeń naukowych i kreatywnej myśli, od lat przyciąga dzieci i młodzież.

Organizatorem Pikniku jest dr Jan Olejniczak z Zakładu Podstawowych Problemów Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego, który od 30 lat zajmuje się popularyzacją nauki, jest posiadaczem Medalu Komisji Edukacji Narodowej, a w ubiegłym roku otrzymał nagrodę w kategorii "Naukowiec lub instytucja naukowa" w konkursie "Popularyzator Nauki" organizowanym przez PAP Nauka w Polsce.

"W tym roku w Pikniku Naukowym weźmie udział więcej uczelni niż w roku ubiegłym - powiedział dr Jan Olejniczak. - Dominacja fizyki zmniejsza się, gdyż pojawiają się nowi wystawcy, reprezentujący inne dziedziny nauki".

Piknik Naukowy będzie się odbywał w godzinach 10.00-18.00. Zwiedzający wkroczą w świat prawdziwej nauki i na własne oczy będą się mogli przekonać, jak może być ciekawa i wciągająca.

W ramach Pikniku, w czasie Sumo Challenge Łódź 2010, Grzegorz Granosik ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zorganizuje trzecie otwarte zawody robotów pod patronatem rektora Politechniki Łódzkiej. Na ubiegłoroczne zawody przyjechało 50 zarejestrowanych drużyn, wiele osób uczestniczyło w warsztatach budowy robotów i turnieju ich programowania.

Zaplanowano też pokazy pt. "Fascynujące zjawiska fizyczne" - eksperymenty z ekstremalnie niskimi temperaturami, wysokim napięciem, niską próżnią. Będzie można doświadczyć mechaniki bez oporów ruchu, zobaczyć zabawki fizyczne, atomy na powierzchni grafitu i kropki kwantowe za pomocą mikroskopu sił atomowych.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentują "Barwy chemii", czyli ciekawe doświadczenia chemiczne, a studenci Koła Chemików Wydziału Chemicznego PŁ w czasie pokazu "Świat dla Chemika to za mało..." zaproszą widzów do udziału w "kosmicznych" pokazach i doświadczeniach chemicznych. Studenci z Koła Nanotechnologów PŁ pokażą zaś ogień, który nie gaśnie, nawet zanurzony w wodzie.

Natomiast w niedzielę, 25 kwietnia, przed namiotem festiwalowym chętni będą mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, wypożyczonej z Centrum Wspinaczkowego w Manufakturze.

Na stoiskach pod namiotem, zwiedzający zobaczą czwarty wymiar budownictwa, czyli prezentację przestrzeni 4D, żywe słodkowodne bezkręgowce, egzotyczne pajęczaki i utrwalone okazy fauny bezkręgowej.

Z kolei w czasie pokazu "Czy wiemy co jemy?" będzie się można przekonać, czy można zobaczyć enzym, co ma w sobie coca-cola i dlaczego herbata zmienia kolor. Z warsztatami i prezentacjami wystąpi też Koło Naukowe Ferment z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Pł.

Ciekawe rośliny, w tym także storczyki oraz rośliny owadożerne, nowoczesne metody rozmnażania roślin pokaże na swoim stoisku Ogród Botaniczny. Przy stoisku "Znasz Rosję i język rosyjski" będzie można sprawdzić znajomość j. rosyjskiego, wykonać bezpłatne tłumaczenia, zagrać w gry planszowe, wziąć udział w konkursach i warsztatach plastycznych.

Na Pikniku zostaną także zorganizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży z barwienia i drukowania na tkaninach, fachowego projektowania mody z wykorzystaniem sztalug, flamastrów, tkanin.

Pod hasłem "ZaProjektuj Łódź z Fundacją " na stoisku Fundacji na wystawionej, wielkiej mapie Łodzi, będzie można zapisać problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem miasta.

"Według moich szacunków w ubiegłym roku Piknik Naukowy odwiedziło ok. 10 tys. osób - mówi dr Jan Olejniczak. - Nie brakuje również chętnych do organizacji poszczególnych pokazów. Studenci wręcz nie chcą wpuszczać zmienników i iść do domu."

Dr Olejniczak zapytany, skąd bierze się tyle pomysłów na urozmaicenie Pikniku Naukowego powiedział, że wszystko zaczęło się od pierwszego Pikniku, gdzie pokazy organizowali fizycy, którzy mieli doświadczenie w takiej prezentacji wiedzy. Potem, inni - wspominał - obserwując, uczyli się jak to robić; widzieli, że trzeba być aktywnym, wymyślać własne propozycje. Niektórzy popełniali błędy, ale inni doskonalili się i robią to dalej.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2010-04-20
Komentarze
Polityka Prywatności