Dynamiczny rozwój badań wdrożeniowych - to temat przewodni BioForum 2010, które ruszyło 19 maja w Łodzi. Naukowcy zaprezentują ponad 100 projektów badawczo-rozwojowych z Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Niemiec i Belgii. Ich tematyka obejmie substancje aktywne, leki - w tym przeciwnowotworowe, bioinżynierię środowiska, bionanotechnologie. Projekty są realizowane zarówno przez sektor nauki (uczelnie, instytuty), jak i firmy komercyjne.
Sowińska przypomina, że BioForum 2010 jest platformą promującą kraje Europy Środkowej w dziedzinie biotechnologii, farmacji i nauk o życiu. Skupiając w jednym miejscu reprezentantów różnych krajów, stwarza okazję dla nawiązywania międzynarodowych kontaktów biosektora. Tegoroczna edycja umożliwia także bezpośrednie spotkania biznesowe z potencjalnymi partnerami.
To również miejsce prezentacji innowacyjnych technologii, które maja zastosowanie w biogospodarce, nawiązywania współpracy i wymiany informacji. Forum jest skierowane głównie do przedstawicieli sektora farmaceutycznego, biomedycznego, osób zainteresowanych nowymi technologiami i wdrażaniem ich w swoich przedsiębiorstwach.
Zaprezentują się tu biura patentowe, fundusze kapitałowe typu venture capital i seed capital, parki technologiczne jak również centra zaawansowanych technologii oraz inkubatory technologii, innowacyjne firmy biofarmaceutyczne, a także biotechnologiczne. Odbiorcą imprezy są również pracownicy naukowi uczelni, instytutów, a także przedstawiciele firm biosektora.
Imprezy BioForum odbywają się w Centrum Biznesowym Hotelu Andel's przy Manufakturze (ul. Ogrodowa 17).Swoją obecność na Forum zapowiedzieli: Tomasz Sadzyński pełniący funkcję prezydenta Łodzi, Włodzimierz Fisiak - marszałek województwa łódzkiego oraz rektorzy łódzkich uczelni i kluczowi przedstawiciele sektora life science kraju i regionu.
PAP - Nauka w Polsce