Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego

Dział: Łódź

Nakładem wydawnictwa Primum Verbum ukazała się książka K. Kołodziej i M. Kronenberga pt. "Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego".

Książka zawiera 80 współczesnych i archiwalnych fotografii obrazujących zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego. W 15 podrozdziałach drugiej, będącej przewodnikiem, części została w interesujący sposób opowiedziana historia starych budynków naszej uczelni. Rozdział pierwszy to natomiast przesycona anegdotami opowieść o trudnych początkach Uniwersytetu Łódzkiego.

Oto fragment wspomnienia, które znalazło się na początku książki: Do moich obowiązków jako asystenta, a następnie adiunkta prof. Kolankowskiego, należało zdobywanie dla niego sali wykładowej. Polegało to na tym, aby pod drzwiami czekać, aż skończy swe zajęcia poprzedni wykładowca i wraz z kilkoma zaufanymi studentami jak najszybciej zająć daną salę. Drzwi zastawiało się ławkami i wpuszczało się tylko znanych z wyglądu studentów, aby do sali nie wtargnęli uczniowie innego wykładowcy. Dopiero kiedy na korytarzu ukazał się prof. Kolankowski, likwidowane były barykady, aby mógł swobodnie przejść przez drzwi. Na wszelki jednak wypadek po jego wejściu znów ustawiana była barykada w drzwiach. Zdarzały się przy tym różnego rodzaju nieporozumienia (...)

Na trzecią część książki składają się teksty studentów, którzy historię uniwersyteckich budynków opisywali w ramach warsztatów "Łódź akademicka".

źródło: UŁ


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności