Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali 1 lipca porozumienie o wspólnym powołaniu Parku Biotechnologicznego. Będą w nim działać m.in. firmy biotechnologiczne, medyczne i ochrony zdrowia.
Podczas konferencji, na której podpisano porozumienie, rektor Uniwersytetu Medycznego Paweł Górski podkreślił, że w zakresie innowacyjności Polska "nie może dłużej figurować tuż przed Wietnamem i za Bułgarią". Jego zdaniem, nie możemy nadal być krajem, w którym inwestuje się głównie w sprawy typu deweloperskiego - w ziemię, sklepy czy supermarkety.
"Stać nas na to, żeby być krajem innowacyjnym i chcemy być krajem innowacyjnym. Naukowcy wyjeżdżający z Polski sprzedają się doskonale za granicą. Jeżeli tego nie ma w naszym kraju, to tylko dlatego, że nie ma odpowiednich warunków do twórczości innowacyjnej" - powiedział Górski.
Uznał, że nie ma czegoś takiego jak "mentalność Polaków", która hamuje innowacyjność. Zdaniem Górskiego, nie ma żadnej różnicy w poglądach, mentalności i stylu życia młodych Polaków, Anglików, Francuzów czy Amerykanów.
"Próbujemy na naszym uniwersytecie zorganizować innowacyjność, czyli tak ześrodkować badania naukowe lub przynajmniej stworzyć szansę do powstawania takich badań, które będą mogły zaowocować patentami i gotowymi produktami do sprzedaży" - wyjaśnił Górski.
Według niego, Park Biotechnologiczny ma być rodzajem "wędki dla uczonych", którzy będą mogli realizować i sprzedawać swoje pomysły.
Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Cieślak podkreślił, że na terenie jego strefy największą dynamikę rozwoju mają firmy kosmetyczne, medyczne i farmaceutyczne, które są też "najbardziej innowacyjne". To właśnie te firmy mają być głównymi partnerami i klientami nowej spółki.
Głównym celem Parku Biotechnologicznego będzie komercjalizacja wyników badań naukowych. Ma to być miejsce współpracy nauki z przemysłem i światem biznesu. Powstanie w campusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Będą w nim działać firmy z branży m.in. biotechnologii, medycyny i ochrony zdrowia.
Cieślak podkreślił, że powstający Park Biotechnologiczny będzie spółką komercyjną, która w przyszłości będzie się utrzymywać na rynku ze swoich przychodów.
"Chcemy ją wyposażyć na start we właściwe wiano. Później niech sobie daje radę. Stwarzamy pewne możliwości związane z udostępnieniem powierzchni laboratoryjnych, a potrzebny sprzęt badawczy wnoszą firmy zainteresowane. W pewnym zakresie chcemy też uczestniczyć w komercjalizacji tego, co tam powstanie" - powiedział Górski.
Proces inwestycyjny w Parku Biotechnologicznym ma się rozpocząć jesienią 2010 r. Do tego czasu strony porozumienia mają dopracować wszystkie szczegóły dotyczące wzajemnych udziałów i funkcjonowania nowej spółki.
PAP - Nauka w Polsce