Dnia 22 VI 2010 roku, na Wydziale Chemicznym PŁ odbyła się I Sesja Magistrantów i Doktorantów Środowiska Chemików Łódzkich, w której licznie uczestniczyli doktoranci i magistranci Wydziału Chemii UŁ.
Było to pierwsze z nowej serii spotkań młodych łódzkich chemików. Pierwsze, ale niepozbawione tradycji, wywodzące się bowiem od Sesji Posterowej Tematów Prac Dyplomowych Środowiska Chemików Łódzkich (a było ich trzynaście) i Seminarium Doktorantów Łódzkich Placówek Chemicznych.
Pomysł połączenia tych dwóch imprez powstał na spotkaniu nowo wybranego zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a inicjatorem był przewodniczący OŁ, profesor Grzegorz Mlostoń. Decyzja o organizacji Sesji zapadła natomiast, na zebraniu Zarządu Oddziału Łódzkiego PTChem z przedstawicielami zainteresowanych stron, czyli Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Instytutu Biologii Medycznej PAN w Łodzi i Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, które odbyło się 30 marca bieżącego roku. Ustalono też, że honor (i znój) organizacji tegorocznej imprezy przyjmuje na siebie Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, a splendor (a czasem i przekleństwo) przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego - profesor PŁ dr hab. Magdalena Szadkowska-Nicze.
Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Chemicznego objął
natomiast Sesję swoim patronatem i wystąpił w roli głównego sponsora.
No i wreszcie 22 czerwca premiera i chwila prawdy, obawy, czy machina zadziała? Zadziałało! O godzinie 930 otwarcia Sesji dokonali: dr hab. prof. nadzw. Wojciech Wolf, prorektor PŁ, prof. dr hab. Piotr Paneth, Dziekan Wydziału Chemicznego PŁ i prof. dr hab. Grzegorz Mlostoń - Przewodniczący Zarządu Oddziału Łódzkiego PTCh. Zaraz potem, rozpoczęła się pierwsza część sesji posterowej. Druga część, przewidziana została na godzinę 13:00.
Po pierwszej części sesji posterowej odbyła się sesja komunikatów wygłaszanych przez doktorantów. Sesji tej przewodniczył dr hab. inż. Jerzy L. Gębicki, a wyniki swoich badań prezentowali po kolei: mgr Błażej Wojtczak (Laboratorium Wirusologii Molekularnej i Chemii Biologicznej IBM PAN w Łodzi), mgr Marta Socka (Zakład Chemii Polimerów CBMiM PAN w Łodzi), mgr Emilia Obijalska (Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej UŁ), mgr inż. Ewa Banasiak (MITR Wydziału Chemicznego PŁ), mgr inż. Przemysław Rytczak (Instytut Biochemii Technicznej Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ). Każdy z prelegentów został wybrany w swej macierzystej instytucji na drodze konkursu, wobec czego samo już uczestnictwo w Sesji było dla doktoranta wyróżnieniem (gratulacje!). Tym niemniej, organizatorzy przewidzieli wręczenie pamiątkowych upominków dla każdego z prelegentów, upominków, które ufundował Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz firma Sigma-Aldrich Polska.
Natomiast sesja posterowa prac magisterskich miała charakter
konkursu; w celu ocenienia prac konkursowych, powołane zostało jury, w którego
skład weszli przedstawiciele wszystkich trzech uczestniczących wydziałów,
Oddziału Łódzkiego PTCh i obu instytutów PAN. Jury miało oceniać postery
uczestników w trzech aspektach: szata graficzna posteru, elementy nowości
naukowej i umiejętność zwięzłego przestawienia założeń projektu i uzyskanych
wyników. Jurorzy, po dość długich obradach, osiągnąwszy konsensus, mogli
ogłosić swój werdykt, który brzmiał: Poziom prac był tak wysoki, że wszyscy
uczestnicy są wygranymi, nie ma wśród nich przegranych, każdy z uczestników
zrobił wszystko, co możliwe, aby jego praca była naprawdę dobra, a jej
prezentacja atrakcyjna. Niektórym udało się to troszkę bardziej i ci właśnie
otrzymają ufundowane nagrody.
Nagrodę Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego otrzymał Rafał Anyszka z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, za poster pt: Wpływ dodatku wybranych cieczy jonowych na właściwości gumy. Ponadto, wyróżnienia OŁ PTCh otrzymały dwie studentki Wydziału Chemii naszego Uniwersytetu, Martyna Jatczak i Marlena Maltańska.
Nagrodę Dziekana Wydziału Chemii UŁ za najlepszą prezentację pracy dyplomowej z tego Wydziału otrzymała Dorota Rygielska, za poster pt: Nowe optycznie czynne ligandy imidazolowe - synteza i próby ich wykorzystania w asymetrycznych reakcjach typu Henry'ego przygotowany pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Mlostonia.
Nagrodę Dyrektora Centrum Badań Molekularnych i
Makromolekularnych PAN w Łodzi otrzymała również studentka Wydziału Chemii
naszego Uniwersytetu, Aneta Rzewnicka za pracę pt: Grupa sulfinylowa jako
chiralny pomocnik w asymetrycznej syntezie cyklopropanów o znaczeniu
biologicznym, którą realizowała w CBMiM PAN w Łodzi pod kierunkiem doc. dr hab.
Wandy H. Midury (nota bene absolwentki naszej Uczelni).
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy wyróżnień i zapraszamy, w imieniu Oddziału Łódzkiego PTChem i Wydziału Chemii UŁ, na II Sesja Magistrantów i Doktorantów Środowiska Chemików Łódzkich, która odbędzie się na terenie Wydziału Chemii UŁ w czerwcu 2011 roku.
źródło: UŁ