O zmianach w postrzeganiu przestrzeni mieszkania, domu i otoczenia na przestrzeni czasu i przez różnych specjalistów będą dyskutować uczestnicy konferencji "Przestrzeń mieszkaniowa miast w badaniach interdyscyplinarnych", która odbędzie się w dniach 23-24 września w Łodzi.
"Na konferencji będzie mowa m.in. o postrzeganiu i wartościowaniu przestrzeni mieszkaniowej; monitorowaniu zmian i konfliktach w niej zachodzących; ustalaniu zasad kształtowania tej przestrzeni; czy jej zagospodarowaniu" - poinformowała PAP sekretarz konferencji, dr Lidia Groeger.
Dodała, że poszczególni specjaliści inaczej patrzą na tę przestrzeń. I tak ekonomiści np. rozpatrują ją pod kontem rynku mieszkaniowego i skutków ekonomicznych, geografowie - pod względem geograficznym, prawnicy - prawnym, a architekci zwracają uwagę na walory architektoniczne.
Istnieje więc wiele punktów widzenia - zauważa dr Groeger - które w pewnym momencie muszą się spotkać w jednym punkcie.
Na etapie planowania zagospodarowania terenu biuro planistyczne, konsultuje się z poszczególnymi specjalistami i rozpatruje ich punkty widzenia. Jednak, zdaniem dr Groeger, wciąż jest za mało informacji i spotkań, gdzie poszczególni specjaliści mogliby ze sobą dyskutować.
"Nasza konferencja ma na celu właśnie spotkanie tych środowisk, wymianę poglądów i wypracowanie wspólnego podejścia do tematu: uwzględnienie zarówno punktu widzenia praktyków, czyli urbanistów, jak i naukowców" - podkreśla przedstawicielka organizatorów.
PAP - Nauka w Polsce