Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego na UŁ

Dział: Łódź

Od 14 do 17 września 2010 r. w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UŁ obradują przedstawiciele kilkunastu krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Najważniejszym punktem obrad jest przyjęcie projektu konwencji o wykorzystaniu drogi elektronicznej do międzynarodowej wymiany informacji dotyczących stanu cywilnego. Na tym zgromadzeniu nastąpi też przyjęcie do organizacji nowego członka - Meksyku.

W Zgromadzeniu Ogólnym MKSC w Łodzi będą uczestniczyć przedstawiciele państw członkowskich, ale także - tradycyjnie - będą na nim reprezentowane: Komisja Europejska, Rada Europy i Stolica Apostolska oraz państwa o statusie obserwatorów (do Łodzi przyjadą m.in. przedstawiciele Argentyny i Peru, państw ubiegających się o przyjęcie do organizacji).

Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego (MKSC) została utworzona w 1950 r. przez kilka państw europejskich (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Szwajcaria) w celu gromadzenia
i wymiany informacji dotyczących prawodawstw państw członkowskich w zakresie prawa rodzinnego, stanu cywilnego
i obywatelstwa oraz w celu harmonizacji unormowań w tych dziedzinach.

Przedsięwzięcia te miały służyć ułatwieniu przemieszczania się obywateli państw członkowskich. Można powiedzieć, że idee przyświecające utworzeniu MKSC wyprzedziły i - w pewnym sensie - przygotowały późniejszą budowę jednego z filarów, na których opiera się Unia Europejska, a mianowicie - swobody przepływu osób. Dziś do MKSC należy 15 państw europejskich i Turcja. Status obserwatorów mają: Cypr, Litwa, Macedonia, Rosja, Słowenia i Szwecja. Polska należy do organizacji od 1998 r.

źródło: UŁ


ostatnia zmiana: 2010-09-17
Komentarze
Polityka Prywatności