"Kronika Getta Łódzkiego" otrzymała tegoroczną nagrodę KLIO

Dział: Łódź

Nagroda, uznawana za najważniejsze polskie wyróżnienie dla autorów i wydawców książek historycznych, została przyznana pięciotomowej "Kronice Getta Łódzkiego/Litzmannstadt Getto" przygotowanej przez zespół historyków, filologów i archiwistów z Uniwersytetu Łódzkiego i Archiwum Państwowego w Łodzi.

Doceniono przede wszystkim pracę edytorską wydawców, a więc przygotowanie materiału źródłowego oraz opatrzenie go bogatym aparatem naukowym.

Nagroda została wręczona podczas warszawskich Targów Książki Historycznej, a w imieniu zespołu odebrał ją Piotr Zawilski, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.

Prowadzona od stycznia 1941 r. do lipca 1944 r. Kronika getta łódzkiego jest źródłem nie mającym swojego odpowiednika w żadnym innym getcie na terenach okupowanej Polski. Z kart Kroniki można dowiedzieć się zarówno o panującej danego dnia pogodzie, liczbie zgonów, wysokości przydziałów żywności, produkcji na potrzeby niemieckiej gospodarki, deportacjach poza getta czy popełnianych danego dnia samobójstwach. Suche dane statystyczne przeplatają się z esejami, pisanymi z dużą literacką sprawnością przez kronikarzy przedwojennych dziennikarzy i pisarzy.

Jak doskonały barometr Kronika oddaje panujące w getcie lęki, piętnuje, choć często nie wprost, wynaturzenia w panujących stosunkach społecznych, wychwytuje przelatujące przez getto plotki. Autorzy śledzą i opisują wydarzenia z miejsca, które sami nazwali "umieralnią Europy".

Kronika wzbudza wśród czytelników wiele skrajnych emocji. Dla wielu są to wyłącznie teksty pisane na zamówienie dyktatora łódzkiego getta, Mordechaja Chaima Rumkowskiego i przez to niewiarygodne jako źródło informacji. Inni dostrzegają w Kronice niewyczerpany i wciąż w pełni niewykorzystany zbiór wiadomości o łódzkim getcie.

Przygotowane przez historyków i filologów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz archiwistów z Archiwum Państwowego w Łodzi pięciotomowe wydanie Kroniki jest pierwszą pełną edycją dostępną polskiemu czytelnikowi.

"Kronika Getta Łódzkiego" będzie tematem spotkania 16 XII 2010 r. w Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie.

źródło: UŁ


ostatnia zmiana: 2010-11-30
Komentarze
Polityka Prywatności