Akademia Polskiego Filmu w Łodzi
10. października w Kinie Polonia rusza czwarty semestr projektu edukacyjnego Akademia Polskiego Filmu. W planach kolejne 24 projekcje filmowe, 14 wykładów wybitnych filmoznawców z całej Polski oraz autorskie spotkania z twórcami. Karnety do kupienia w kasie kina Polonia już od 10 września. Tego nie można przegapić!
Akademia Polskiego Filmu z semestru na semestr cieszy się coraz większym powodzeniem wśród łodzian. Dwuletni kurs historii polskiego kina pozwala na przeżycie niezwykłej przygody z tak fascynującą dziedziną, jaką jest polska kinematografia.
W poprzednich semestrach studenci mogli zapoznać się z frapującymi początkami polskiego kina, skonfrontować się z osiągnięciami polskiej szkoły filmowej, obrazów czasów małej stabilizacji oraz kina moralnego niepokoju. Teraz przyszedł czas na dokonania twórców ostatnich dekad.
W rozpoczynającym się niebawem semestrze zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące z lat 80. i 90. - niezwykle bogatej i różnorodnej epoki w dziejach polskiej kinematografii. W programie czwartego semestru Akademii znalazły się więc tak różne wypowiedzi autorskie, jak Wojna światów Piotra Szulkina, Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Ucieczka z kina Wolność Wojciecha Marczewskiego, Przypadek Pekosińskiego Grzegorza Królikiewicza czy Wojaczek Lecha Majewskiego. O filmach opowiedzą najwybitniejsi filmoznawcy z całej Polski - tacy jak prof. Tadeusz Lubelski, prof. Tadeusz Szczepański, czy dr Piotr Marecki - a także sami twórcy, którzy spotkają się z publicznością po wykładach.
Czwarty semestr Akademii jest szczególny z jeszcze innego powodu. Po raz pierwszy niemal wszystkie prezentowane na pokazach filmy uzupełnione będą o angielskie napisy. Pozwoli to na zapoznanie się z niezwykłymi dokonaniami rodzimej kinematografii także mieszkającym w Łodzi obcokrajowcom zainteresowanym historią polskiego filmu.
Uniwersytet Łódzki, PWSFTviT oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania uwzględniają zajęcia Akademii Polskiego Filmu w swoich programach nauczania jako zajęcia fakultatywne. Studenci tych uczelni mogą więc zaliczać każdy semestr APF na ocenę.
Podobnie jak w poprzednim semestrze zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz. 17 w kinie Polonia. Karnet na cały semestr zajęć kosztuje 120 zł (dla osób kontynuujących uczestnictwo w projekcie 100 zł), cena biletu na pojedyncze zajęcia wynosi 20 zł. Ilość miejsc ograniczona.
ostatnia zmiana: 2011-09-07