Więcej praktyki w nauce

Dział: Łódź

Uniwersytet Łódzki postanowił wyjść naprzeciw potrzebom rynku pracy i wysłał swoich pracowników na staże do największych łódzkich firm.

Naukowcy – stażyści poznali od kuchni działanie przedsiębiorstw i wrócili z konkretnymi pomysłami na współpracę uczelni z biznesem. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowywani do rozpoczęcia pracy zawodowej, a prace dyplomowe pisane „do szuflady” mają szansę odejść w zapomnienie.

Naukowcy-stażyści
Jak pomóc młodym ludziom pewnie wkroczyć na rynek pracy – na to pytanie postanowili odpowiedzieć pracownicy łódzkiej uczelni. Oprócz wiedzy wyniesionej ze studiów, pracodawcy oczekują od przyszłej kadry również niezbędnych umiejętności praktycznych i bardzo dobrej znajomości języków obcych. Uniwersytet Łódzki podjął wyzwanie i zbadał dokładnie środowisko biznesowe w Łodzi oraz poznał potrzeby łódzkich pracodawców.  

W ramach projektu „Praktyka dla nauki, nauka dla praktyki” 24 pracowników Uniwersytetu Łódzkiego odbyło staże w największych firmach działających w regionie, między innymi w: BRE Banku, Fujitsu Services, Infosys BPO Poland, Indesit Company, Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Polskiej Grupie Farmaceutycznej. Czas spędzony wewnątrz przedsiębiorstw pozwolił stażystom przeanalizować potencjalne obszary współpracy między biznesem a uczelnią i otworzyć furtkę do dalszych, szeroko  zakrojonych działań Uniwersytetu z firmami.

Grunt to praktyka
Pobyt pracowników Uniwersytetu Łódzkiego w firmach poskutkował konkretnymi rozwiązaniami, między innymi: podjęciem współpracy w zakresie praktyk studenckich, prowadzenia badań na potrzeby przedsiębiorstw oraz realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, które umożliwiłyby praktykom prowadzenie zajęć. Przykładowo, dzięki stażowi w firmie Fujitsu, która zatrudnia wielu absolwentów Wydziału Filologicznego, już wkrótce studenci tego wydziału będą mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach i seminariach prowadzonych przez pracowników Fujitsu z zakresu  kompetencji „miękkich” czy języków fachowych (IT). W ten sposób absolwenci będą lepiej przygotowani do sprostania oczekiwaniom przyszłych pracodawców.

Owoc projektu to również ponad 200 pomysłów na prace dyplomowe na zlecenie firm. Biorąc pod uwagę, że przeciętny student w toku studiów przeznacza około 500 godzin na pisanie „magisterki”, która zazwyczaj nie służy przygotowaniu do pracy zawodowej i jest pisana do szuflady, można stwierdzić, że tematy prac dotykających realnych zagadnień biznesu są jednym z ważniejszych punktów wprowadzania zmian w kształceniu.

Konferencja podsumowująca
Projekt „Praktyka dla nauki, nauka dla praktyki” zostanie podsumowany na konferencji 12 października 2011r. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną przykłady realizacji staży przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawiony zostanie również Model Efektywnej Współpracy na rzecz realizacji prac dyplomowych dla potrzeb gospodarki, który został stworzony z myślą o usprawnieniu współpracy między Uczelnią a przedsiębiorstwami. – Podczas konferencji chcemy pokazać na konkretnych przykładach, że współpraca nauki i biznesu jest możliwa i niesie wymierne korzyści dla obu stron. Mamy nadzieję, że do kolejnej edycji projektu przyłączą się kolejne przedsiębiorstwa – mówi Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik Rektora UŁ ds. współpracy z pracodawcami.

Gośćmi specjalnymi konferencji będą: Jeremi Mordasewicz (Doradca Zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan), prof. Anna Fornalczyk (przewodnicząca Rady Nadzorczej ING Banku Śląskiego SA), Andrzej Dominiak (Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Produktów Bankowych City Handlowy), Marek Cieślak (pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi i były prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), prof. Bogdan Gregor (Prorektor ds. Ekonomicznych UŁ).

Konferencja odbędzie się 12 października 2011 roku, od godziny 9:30 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, proszone są o rejestrację na stronie www.pracodawcy.uni.lodz.pl do 7 października 2011r.


ostatnia zmiana: 2011-10-04
Komentarze
Polityka Prywatności