Języki niszowe szansą dla studentów

Strona www: uni.lodz.pl/
Dział: Łódź

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego już niestety nie wystarcza. Coraz więcej pracodawców stawia na znajomość języków niszowych.

Nikogo już więc nie powinny dziwić takie ogłoszenia o pracę, jak np. "Wymagana biegła znajomość języka fińskiego - pracownik obsługi klienta" czy "Analityk ze znajomością języka chińskiego/japońskiego".

Przeglądając ogłoszeniaod razu widać, że osobom znającym takie języki, jak na przykład szwedzki czy fiński o wiele łatwiej jest znaleźć pracę. Co więcej, wynagrodzenie jest dużo wyższe.

Uniwersytet Łódzki wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom. Prócz takich filologii jak romańska czy rosyjska proponuje na przykład slawistykę. Na tym kierunku studenci uczą się języka słoweńskiego, bułgarskiego, serbskiego. Dzięki temu w przyszłości będą dobrze przygotowani do współzawodnictwa na łódzkim rynku pracy.

Aby pomóc przyszłym studentom w wyborze odpowiedniego dla siebie, ale i dobrze rokującego kierunku studiów, w ramach Uniwersytetu Łódzkiego powstał projekt Start w Karierę, którego kolejna, IV już edycja, rozpoczęła się niedawno. Celem realizowanych przedsięwzięć jest zachęcenie młodych ludzi do wczesnego zaplanowania ścieżki swojej kariery i ukazanie, na co zwracają uwagę łódzcy pracodawcy w procesach rekrutacji.

Start w karierę skierowany jest do uczniów szkół średnich województwa łódzkiego. W ubiegłym roku szkolnym w ramach cyklu spotkań odbyły się warsztaty, dzięki którym młodzież miała możliwość poznać tajemnicę sukcesu na rynku pracy. Prowadzili je studenci kół naukowych. Tegoroczna edycja projektu odbywa się pod patronatem firmy Ericpol.

Na naukę nigdy nie jest za późno, ale im wcześniej zaczniemy uczyć się języka tym łatwiej będzie znaleźć nam pracę. Jak mówi Dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ Maciej Kozakiewicz: Projekt Start w Karierę, mający na celu między innymi ukazanie potencjalnym studentom jak ważna jest nauka języków obcych, powstał w oparciu o kontakty z firmami i inwestorami w Łodzi. Tak naprawdę, zaczęło się to od spotkania kilka lat temu, gdzie zgłoszono, że istnieje zapotrzebowanie na osoby, które bardzo dobrze władają językami niszowymi, nie tylko językiem angielskim."

Obecnie angielski stał się językiem niezwykle powszechnym. Uczą się go dzieci od najmłodszych lat. Nawet dorośli, którzy nie mieli z nim styczności w szkołach znają podstawowe zwroty. Dzieje się tak, ponieważ anglojęzyczne frazy obecne są w hasłach reklamowych, piosenkach czy filmach. Oczywiście jego znajomość jest bardzo ważna, ale warto rozważyć naukę mniej znanych języków, takich jak czeski czy chiński, by w przyszłości nie martwić się o zdobycie dobrze płatnej pracy.


opublikowano: 2013-12-12
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności