Nowa specjalność w SAN w Łodzi - Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną

Dział: Łódź

Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną to nowa specjalność w Społecznej Akademii Nauk na kierunku Pedagogika I stopnia.

Studia na kierunku pedagogika ze specjalnością "Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną" to niezwykle interesujący kierunek, który zagwarantuje przyszłemu absolwentowi ciekawą ścieżkę kariery zawodowej, a pracownikom służb mundurowych, bądź placówek społecznych, pedagogicznych
i resocjalizacyjnych umożliwi podniesienie kwalifikacji na kierunku studiów, zgodnym z wykonywanym zawodem". Istotą tej specjalności jest, oprócz typowych dla pedagogiki umiejętności pracy z każdym człowiekiem, niezależnie od wieku, przekazanie wiedzy z zakresu problemów społecznych, sposobów zapobiegania im oraz naprawiania ich w procesie resocjalizacyjnym. Studia te przeznaczone są zatem dla wszystkich, którzy chcą pracować w służbach mundurowych: od policji, poprzez straż miejską, gminną, pożarną, aż po służbę celną czy więzienną. Ale nie wyłącznie. Każdy bowiem, kto jest zainteresowany pracą wymagającą znajomości problemów i patologii społecznych, a także problematyką resocjalizacyjną znajdzie na specjalności mnóstwo informacji i umiejętności niezbędnych do tego, aby poprawiać tę najbardziej wrażliwą sferę społeczną - sferę zagrożeń i wykluczenia.

Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną, to studia, w programie których znajdują się elementy:
• Pedagogiki ogólnej, społecznej, dydaktyki, teorii i historii wychowania, niezbędne do tego, aby umieć trafić do drugiego człowieka.
• Wiedzy o społeczeństwie i problemach społecznych, gruntowna wiedza z socjologii, patologii społecznych, diagnozy i profilaktyki.
• Wiedza i umiejętności psychologiczne, w tym przygotowanie do wypełniania testów psychologicznych, radzenie sobie ze stresem
oraz umiejętności psychospołeczne niezbędne do pracy w środowiskach tzw. trudnych.
• Wiedza ogólnohumanistyczna, w tym umiejętność filozoficznego, czyli szerokiego ujmowania problemów, celem ich właściwej analizy.
• Wiedza o systemie prawno - społecznym, w tym o funkcjonowaniu instytucji państwowych takich jak policja, ponadto sporo przydatnych elementów prawa, w tym prawa karnego i prawa wykroczeń.
• Poprawa sprawności fizycznej w tym z dziedziny samoobrony, a dla tych, którzy nie planują podnosić swej sprawności w sferze fizycznej oferujemy blok zajęć z dziedziny umiejętności społecznych, w tym np. samorozwój i autoprezentacja, umiejętność wysławiania się
i budowania argumentacji, tworzenie projektów indywidualnych i grupowych.
• Wiedza z dziedziny resocjalizacji - diagnostyki resocjalizacyjnej, metod pracy z osobami wykluczonymi oraz pozostającymi w konflikcie z prawem; wiedza i umiejętności z dziedziny profilaktyki społecznej, w tym profilaktyki uzależnień.
• Umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu kuratora sądowego, socjoterapeuty, street-workera.

Absolwent kierunku Pedagogika ze specjalnością "Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną" uzyska przygotowanie przede wszystkim do pracy z ludźmi jako: policjant, strażnik, strażak, celnik, pogranicznik, funkcjonariusz służby więziennej, wychowawca w zakładzie karnym, wychowawca w ośrodku poprawczym, bądź szkolno - wychowawczym, pracownik domu dziecka, street-worker, kurator sądowy lub społeczny, socjoterapeuta, pracownik fundacji i stowarzyszeń pomagającym ludziom z tzw. środowisk trudnych, pedagog szkolny w środowisku zagrożonym, pracownik administracji państwowej odpowiedzialny za profilaktykę i rozwiązywanie problemów społecznych, osoba pracująca z uzależnionymi.

opublikowano: 2014-07-08
Komentarze
Polityka Prywatności