Eksperci alarmują – już ponad trzy czwarte pracodawców ma trudności ze znalezieniem pracowników. Brak doświadczenia, umiejętności pracy w grupie, organizacji pracy i samodzielności – to jedne z najczęstszych przyczyn tej sytuacji. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wraz z praktykami biznesu po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i uruchamia nowy kierunek studiów podyplomowych – Akademia Trenera Biznesu – rozwój umiejętności profesjonalnych.
Nowy kierunek wykształci trenerów biznesu
Jak wynika z raportu Bilansu Kapitału Ludzkiego "Zapotrzebowanie na pracowników 2014", firmy w Polsce coraz częściej odczuwają problem związany z rekrutacją kadr. W 2011 roku 75% pracodawców miało trudności w znalezieniu odpowiednich ludzi na oferowane stanowiska, rok później - 76%, a w 2013 roku już 78% pracodawców. Było to spowodowane głównie niespełnieniem oczekiwań przez kandydatów, niewystarczającymi kompetencjami zawodowymi i interpersonalnymi oraz brakiem doświadczenia. Pracodawcy jako najważniejsze obszary wymagające poprawy określili między innymi samoorganizację, przedsiębiorczość, planowanie pracy, samodzielność, przejawianie własnej inicjatywy - a także komunikatywność, umiejętność pracy w grupie czy radzenia sobie z konfliktami.
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego od lat aktywnie reaguje na potrzeby rynku pracy i oczekiwania pracodawców. Tym razem, wraz z ekspertami firmy szkoleniowej JAK-Marketing Dialog, stworzono nowy kierunek studiów podyplomowych Akademia Trenera Biznesu - rozwój umiejętności profesjonalnych. Pod okiem profesjonalistów z branży - trenerów, praktyków biznesowych, pedagogów, coachów i psychologów z wieloletnim doświadczeniem, słuchacze nauczą się między innymi projektowania, prowadzenia i ewaluacji szkoleń. - Uruchomienie nowego kierunku studiów podyplomowych to kolejna inicjatywa Wydziału Zarządzania łącząca naukę z praktyką. Zależy nam na tym, aby kształcenie dawało nie tylko przygotowanie teoretyczne związane z pracą trenera, ale także zapewniało kontakt z ekspertami z branży, którzy podzielą się własnym doświadczeniem zawodowym i wprowadzą w tajniki zawodu. Słuchacze zdobędą niezbędny warsztat, a uzyskane kompetencje będą w przyszłości nieocenione nie tylko dla pracodawców, ale także dla uczestników szkoleń - podkreśla prof. Tomasz Czapla, Prodziekan ds. Programowych i Studenckich Wydziału Zarządzania UŁ.
Akademia kompetencji dla trenera
Absolwenci Akademii Trenera Biznesu będą potrafili analizować potrzeby szkoleniowe grupy, zarządzać nią i efektywnie komunikować się z innymi. Poznają narzędzia pracy trenera, a także trudne sytuacje, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć. Program zajęć łączy wiedzę i praktykę ze znajomością realiów biznesu. Ćwiczenia oparte są na realnych przykładach i rzeczywistych sytuacjach zaistniałych w salach szkoleniowych. Zajęcia będą obejmowały także trening twórczości, interpersonalny i autoprezentację a w ramach zaliczenia trzeba będzie przeprowadzić szkolenie pokazowe. Studia trwają dwa semestry.
Nowa propozycja Wydziału Zarządzania UŁ skierowana jest do absolwentów studiów wyższych - menedżerów, osób odpowiedzialnych za szkolenia i rozwój pracowników w firmach, nauczycieli, wykładowców akademickich, a także wszystkich pragnących rozpocząć karierę trenera. - Szkoleniowiec powinien odznaczać się szczególną wrażliwością, odpornością psychiczną, inteligencją i kreatywnością. Powinien być otwarty i szczery w prezentowaniu własnych poglądów, mieć wiarę w siebie, zdolności interpersonalne, a także kompetencje do pracy z grupą szkoleniową takie jak: umiejętność komunikacji, otwartość na uczenie się procesów biznesowych, współpracę w zespole trenerskim, wywieranie wpływu, zarządzanie procesem grupowym. Takich ludzi będziemy kształcić na nowym kierunku studiów podyplomowych - mówi Agnieszka Grys z JAK-Marketing Dialog.
Rozpoczęcie zajęć dla przyszłych trenerów biznesu planowane jest w grudniu 2014 roku. Rekrutacja trwa.
Więcej informacji na temat nowego kierunku: www.trenerbiznesu.wz.uni.lodz.