W dniu 8 grudnia na Politechnice Łódzkiej odbył się Corning Day, podczas którego zaprezentowany został program współpracy pomiędzy uczelnią a firmą Corning Optical Communications Polska, jednym z jej najważniejszych partnerów. Firma tak jak i w latach ubiegłych przygotowała bogatą ofertę dla studentów i przyszłych inżynierów.
Przedstawiciele uczelni oraz firmy Corning podsumowali dotychczasową współpracę oraz zaprezentowali przedsięwzięcia planowane w tym roku akademickim.
- Naszym pierwszym spektakularnym sukcesem było stworzenie pod patronatem Corning nowoczesnego Laboratorium Technik Światłowodowych, które służy kształceniu studentów w obszarze ważnym dla firmy Corning oraz stanowi bazę dla prac studentów realizowanych na jej potrzeby. Po nim było wiele innych wspólnych przedsięwzięć, a ostatnim z nich, o którym chciałbym wspomnieć, jest aktualnie wdrażany nowy program studiów II stopnia w specjalności Optoelektronika, przy którym koledzy z Corning zadeklarowali wsparcie w zakresie współpracy merytorycznej nad programem, udostępnienia materiałów eksploatacyjnych czy organizacji praktyk studenckich - wyjaśnił prof. dr hab. Zbigniew Lisik, kierownik Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej.
- Program studiów optoelektronika został z nami skonsultowany i odpowiada wymaganiom stawianym przyszłym inżynierom firmy - powiedział Mariusz Bielawski, dyrektor firmy Corning Optical Communications Polska.
Pracownicy firmy, którzy rozpoczynali swoją karierę od stażu, opowiedzieli o programach rozwojowych dla studentów.
- Cieszę się, że w Łodzi można znaleźć pracodawcę, który oferuje konkurencyjne do innych większych miast warunki pracy, docenia kreatywność i daje szansę rozwoju - stwierdził jeden z byłych stażystów, Maciej Szumacher. Jego koleżanka, Anna Sowińska, oceniła natomiast, że stażysta jest traktowany jako część zespołu, a jego zaangażowanie doceniane.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnymi programami stażowymi, zobaczyć produkty Corning, zadać pytania ekspertom, a także wziąć udział w atrakcyjnych konkursach z nagrodami.
Plany dotyczące działań w roku akademickim 2014/2015 to efekt owocnej współpracy Politechniki Łódzkiej z czołowym producentem systemów światłowodowych, która zapoczątkowana została podpisaniem w kwietniu 2011 roku przez Rektora Politechniki prof. dr hab. Stanisława Bieleckiego i reprezentującego Dyrekcję Corning Dariusza Lipińskiego, listu intencyjnego o współpracy. Jej efektem było m.in. uruchomienie w tym samym roku Laboratorium Technik Światłowodowych oraz zbudowanie, włączonej w kwietniu 2013 roku w strukturę Uczelnianej Sieci Komputerowej, pierwszej w Polsce lokalnej sieci FTTD, która pozwala na jednoczesne oglądanie filmów HD, korzystanie z internetu i wykonywanie połączeń telefonicznych. Studenci Politechniki Łódzkiej uczestniczą w programie płatnych, rocznych staży "Possibilities become real", odbywają praktyki wakacyjne, mają okazję odwiedzić firmę w ramach dni otwartych, mogą też wykonać prace dyplomowe we współpracy z firmą i wziąć udział w warsztatach z cyklu "The Corning Academy". Corning aktywnie promuje rozwój kobiet na kierunkach technicznych, czego wyrazem był m.in. "Dzień Inżynierek" czy "Dzień Otwarty dla kobiet".
Corning Optical Communications Polska, Solidny Pracodawca 2013, a w tym roku laureat certyfikatu HR Najwyższej Jakości oraz Znaku Jakości w Programie Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk to lider kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego.