Do piątku, 28 października, będzie można zobaczyć Mobilną Prezentację Kongsberg Automotive na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Dzięki tej prezentacji, studenci poznają tajniki funkcjonowania i konstruowania systemów komfortu pasażera w najnowszych modelach aut. Interaktywna wystawa umożliwia zapoznanie się z konstrukcją oraz zasadami działania samochodowych systemów masażu oraz mat grzewczych.
Z początkiem października Mobilna Prezentacja Kongsberg Automotive wystartowała od Festiwalu Nauki na Warszawskiej Politechnice i do końca listopada objedzie Wydziały Mechaniczne, Transportu, Elektryczne i Budowy Maszyn. Do piątku można ją zobaczyć na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Następnie instalacja dotrze do uczelni technicznych w Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej.
„Gdy w zeszłym roku akademickim prowadziliśmy wykłady na uczelniach wyższych, zauważyliśmy, że dla wielu studentów zaskoczeniem były informacje o tym, jak wysokie technologie stosowane są dziś do konstruowania foteli samochodowych. Dawno przestały one być zwykłymi siedzeniami, obecnie to urządzenia, które w spersonalizowany sposób dbają o naszą wygodę i bezpieczeństwo. Przygotowaliśmy mobilną i interaktywną wystawę, tak by pokazywała proces tworzenia mat grzewczych i systemów masażu od podszewki. Zależy nam na tym, by studenci wiedzieli, jakie technologie są dostępne aktualnie i by wspólnie ze swoimi wykładowcami pracowali nad ich udoskonalaniem w przyszłości. Dziś nauka stawia na opracowanie inteligentnych rozwiązań wyposażenia aut, nowoczesne protokoły komunikacji pomiędzy elementami wyposażenia wnętrza a komputerem pokładowym oraz personalizację i zapamiętywanie ustawień dla danego pasażera.” - podkreśla Grzegorz Kasperczyk z działu badawczo-rozwojowego Kongsberg Automotive Pruszków.
Mobilna prezentacja jest wynikiem współpracy Kongsberg Automotive z Radą Naukową złożoną z przedstawicieli kluczowych uczelni technicznych w Polsce: prof. dr hab. inż. Łukasza Kaczmarka, prof. nadzw. dr hab. inż. Krzysztofa Górskiego, dr inż. Szczepana Moskwy, dr hab. inż. prof. Andrzeja Harleckiego, prof. dr hab. Edwarda Lisowskiego, prof. dr hab. inż. Pawła Droździela, prof. dr hab. inż. Bogusława Łazarza, dr hab. inż. Barbary Kulesz oraz dr hab. inż. Cezarego Rzymkowskiego.
„Będąc pracownikiem akademickim, przykładam dużą wagę do tego, by studenci Politechniki Łódzkiej mieli możliwość poznawania nowych technologii, jak również wykorzystywania ich w praktyce. Współpraca z firmą Kongsberg Automotive pozwoliła nam pomóc studentom w tym zakresie. Obecnie, na Wydziale Mechanicznym stoi interaktywna prezentacja. Natomiast w okresie wakacyjnym nasi studenci mieli okazję uczestniczyć w „Szkole Letniej”, organizowanej przez pruszkowski zakład.” – dodaje prof. PŁ dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.
dodane przez Biuro Prasowe KAPR