10 czerwca 2006 (sobota)

Noc żywych bębnów

10 czerwca 2006 w sobotę zapraszamy do klubu Demode (dawne Forum Fabricum) w Łodzi na wyjątkowy koncert: „Noc żywych bębnów” – święto zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej – niewątpliwie jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń poświęconych bębnom afrykańskim w Polsce.

Okazją do wydarzenia są 3 urodziny City Bum Bum, znanej i popularnej szkoły perkusji zachodnioafrykańskiej. W koncercie wezmą udział wszyscy uczestnicy warsztatów CBB oraz zaproszone zespoły z kraju i zagranicy: Afö! (Polska/Hiszpania) i Manden Könö (Niemcy); imprezę uświetni w roli dj’a Mamadou Diouf, Senegalczyk mieszkający od wielu lat w Polsce.

 

Z rosnącą popularnością bębnów zachodnioafrykańskich w Polsce nierozerwalnie związane jest Centrum Rytmu City Bum Bum, powstałe wiosną 2003 r. w Łodzi. Założycielem i nauczycielem szkoły jest Wojtek Pęczek, z wykształcenia politolog, który swoją przygodę z etnicznymi instrumentami perkusyjnymi rozpoczynał ponad 7 lat temu w Irlandii pod okiem Brendana Perry’ego z legendarnej formacji Dead Can Dance. Naukę zachodnioafrykańskiej muzyki perkusyjnej kontynuował u boku światowego mistrza Djembe, Mamady’ego Keita z Gwinei, który dla muzyki afrykańskiej jest tym, kim dla gitary elektrycznej był Jimi Hendrix albo dla jazzu - Miles Davis.

 

Tworząc autorski system pedagogiczny, który umożliwia naukę gry na instrumentach afrykańskich bez względu na wiek i doświadczenie muzyczne, i oddając do dyspozycji uczestników swoich warsztatów wysokiej klasy instrumenty sprowadzane z Gwinei w Afryce Zachodniej, City Bum Bum dokonało coś, czego wcześniej w Polsce nikt nie zrobił.

 

Djembe, kielichowy bęben wykonany z czerwonego drzewa oraz bębny basowe Dundun (Sangban, Kenkeni, Dununba) tworzą energetyczne złożone tradycyjne rytmy, za którymi kryje się bogata historia Afryki Zachodniej (głównie Gwinei, Mali, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej), życia jej mieszkańców i ich obyczajów. Pogodna aura bijąca od rytmów oraz ich pozytywny wpływ na sferę fizyczną i psychiczną człowieka powoduje, że muzyka Djembe jest dostępna dla wszystkich i zdobywa rzesze miłośników na całym świecie. Jednym z celów City Bum Bum była zmiana wizerunku Djembe i muzyki afrykańskiej zakodowana w naszej mentalności: z instrumentu subkulturowego i bardziej traktowanego jak turystyczna ozdoba w instrument dla wszystkich, szanowany na równi z innymi; z prymitywnej muzyki „dzikusów” - w muzykę o wielkiej głębi i znaczeniu. Koncert 10 czerwca w Łodzi będzie ukoronowaniem trzyletniej pracy pedagogicznej, a zarazem okazją do zaprezentowania publiczności rdzennej muzyki Afryki Zachodniej.

 

Koncert otworzy występ wszystkich grup warsztatowych City Bum Bum. Na bębnach djembe i dundun zagrają osoby dorosłe i małe dzieci; ci, którzy grali już wiele koncertów oraz ci, dla których będzie to sceniczny debiut – dla wszystkich radosne święto i możliwość zaprezentowania nabywanych przez tygodnie, miesiące lub lata umiejętności. To absolutnie szczery i autentyczny przekaz, który udowadnia, że nie tylko każdy może wypowiadać się w muzyce, ale może też zagrać piękny żywiołowy koncert dla prawdziwej publiczności!

 

Na scenie pojawi się następnie warszawko-łódzko-hiszpański zespół Afö! Jest to zupełnie nowy projekt, który tworzą muzycy zajmujący się od lat muzyką zachodnioafrykańską, znani z wielu wcześniejszych formacji:

 

Ania Patynek (Budka Suflera, ex-Orkiestra Na Zdrowie, Słoma i Bębnoluby, Djembe-Jet): djembe, śpiew, inst.. perkusyjne;

 

Michał Stasiak (ex-Djembe-Jet, Heban, Pa-Go-Ta): dunduny, n’goni, djembe, śpiew;

 

Przemek Kalinka (ex-Djembe-Jet): dunduny, djembe;

 

Felix de Vega: djembe, dunduny

 

Wojtek Pęczek (City Bum Bum, ex-Ich Trole): djembe, dunduny;

 

Afö! (w języku Malinke: grajmy!) to zespół, który jest nieprzypadkowym spotkaniem nieprzypadkowych ludzi. Pierwsza wspólna próba pokazała, że poprzez muzykę djembe znają się oni od dawien dawna. Grupa wykonuje tradycyjne rytmy zachodnioafrykańskie, które poza klasycznym instrumentarium (djembe, sangban, kenkeni, dununba) wzbogacone są o śpiew i transowe brzmienie strunowego basowego instrumentu n’goni, używanego w Afryce Zachodniej przez myśliwych. Afö! to czysta radość grania i improwizowania, która łączy muzyków i zaprasza widownię do wspólnej zabawy. Występ w Łodzi będzie pierwszym większym koncertem nowego zespołu.

 

Część koncertową zamknie gość specjalny wieczoru: międzynarodowa formacja z Niemiec, Manden Könö, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce:

 

Mandy Pfennig – taniec, śpiew;

Norma Schulz – taniec, śpiew;

Jan Pfennig – djembe, dunduny;

Daniel Pies – dunduny;

Daniel Preissler – djembe;

Sean Mahoney – djembe;

 

Członkowie formacji Manden  Könö od wielu lat podróżują do Gwinei w Afryce Zachodniej, przede wszystkim do Sangbarala, rodzinnej wioski Famoudou Konate, legendarnego mistrza djembe. To właśnie tam w Górnej Gwinei narodziła się wieki temu tradycyjna muzyka djembe. Wieloletnie zgłębianie muzyki Malinke u boku Famoudou Konate, Nansady Keita czy Solo Keita zainspirowało utworzenie grupy specjalizującej się w rdzennym repertuarze festiwalowym. Manden Könö prezentuje muzykę, taniec i śpiew ludzi Malinke w bardzo wiernym wioskowym wydaniu; podobnie jak w Gwinei, tak i na scenie muzycy włączają publiczność do zabawy, przez co wszyscy tworzą muzykę i zaciera się podział na grających i słuchających.

 

Po koncertowym szaleństwie władzę nad parkietem przejmie Mamadou Diouf, który jak nikt inny poprowadzi dalej zabawę prezentując z płyt współczesną muzykę zachodnioafrykańską i nie tylko. Mamadou Diouf jest z wykształcenia weterynarzem, a z wyboru poetą i muzykiem z Senegalu, który od ponad 20 lat mieszka w Polsce. W Radiu Jazz prowadzi audycje poświęcone muzyce etnicznej. Ambasador Afryki w Polsce. Tworzy w języku Serer i Wolof. Występował razem z zespołem Voo Voo i Anną Marią Jopek. Obecnie współpracuje z Włodzimierzem Kiniorskim i Tam Tam Project.

 

“Noc żywych bębnów” ma być nie tylko projektem artystycznym, ale przede wszystkim – międzyludzkim i wielokulturowym.

 


ostatnia zmiana: 2006-06-09
Komentarze
Polityka Prywatności