W listopadzie i grudniu zapraszamy na trasę koncertową Projektu Kosmodrom. Obecnie formacja jest hybrydą takich stylów jak nu-jazz, electro i hip-hop.
Trwają prace nad debiutanckim albumem a zespół niechętnie zdradza jego fragmenty. Jednakże dwa utwory – „5 mikrometrów” i „Na supeł” ujrzały światło dzienne i wywalczyły mu sukces w konkursie „Zagraj na Aktivnej scenie” organizowanym przez pismo Aktivist. Dało to szanse pokazania się szerszej publiczności na festialu Summer of Music, gdzie wystąpił on obok takich gwiazd jak Daft Punk, Pet Shop Boys czy Amp Fidler. Utwór „Na supeł” został również wyłoniony w konkursie „Trójki” Polskiego Radia i znajduje się na składance „Hirek Wrona przedstawia - Debiutanci Czarnego Piątku”.
Idea Projektu Kosmodrom zrodziła się latem 2004 r. podczas prac nad solową płytą Osy (voc) w domowym studiu nagrań Piromana (produkcja). Album, którego zamierzeniem była alternatywna forma wypełniona abstrakcyjną treścią zwrócił uwagę Piroamana na tyle, że zdecydował się na stworzenie własnych wersji utworów a do współpracy zaprosił współproducenta - Kac’a. Po krótkim czasie duet Kac i Piroman (Happy Hour People) oraz Osa nagrali płytę, która wzbudziła zainteresowanie kilku wytwórni fonograficznych oraz zebrała wiele pochlebnych opinii od ludzi mediów, dzięki oryginalnemu podejściu do słowa jak i dźwięku.
Przy produkcji albumu udział brali tacy instrumentaliści jak:
- Marcin Romanowski "Piroman" - współproducent ( Happy Hour People) i basista (Miennta, R2D2 Live Act; Kosmofonik)
- Kacper Bogacz "K@C" – współproducent ( Happy Hour People) i gitarzysta ( Reni Jusis; Envee; Lady Tullo)
- Łukasz Sztaba - instrumenty klawiszowe ( Urszula; Miennta, Opentaniec; Renata Dąbkowska )
- Maciek Kleszczewski - flet poprzeczny ( Big Band Ryszarda Borowskiego; MK/AK; R2D2 Live Act)
Poza pracami studyjnymi Projekt Kosmodrom prowadził również działalność koncertową, gdzie obok Kacpra Bogacza, Marcina Romanowskiego i Osy występowali Rafał Klimczuk - perkusja (Goja) oraz Marcin Piękos - instrumenty klawiszowe.
Bardzo szybko okazało się jednak, że wspólne fascynacje muzyczne pchają Projekt Kosmodrom w stronę alternatywnej elektroniki a droga jaką przeszedł on do tej pory była zaledwie początkiem jego rozwoju. Wraz z kolejnymi utworami muzyka Projektu stawała się coraz trudniejsza do zdefiniowania, przez co również odporna na zaszufladkowanie.
Koncerty w wykonaniu Projektu Kosmodrom charakteryzują się dużą dawką energii.
Łódź (Jazzga 7.12.06)
Źródło: independent.pl