2008-07-27

Festyn Powiatowy w Żytnie

De Mono i Shazza to główne gwiazdy Wakacyjnego Festynu Powiatowego, który odbędzie się tym razem w Żytnie 27 lipca (niedziela) 2008r.

Starostwo Powiatowe w Radomsku wspólnie z Gminą Żytno oraz Komendą Powiatową Policji w Radomsku organizuje II Wakacyjny Festyn Powiatowy w dniu 27 lipca (niedziela) 2008r. na stadionie sportowym w Żytnie. Jest to impreza cykliczna, która odbywa się co roku w innej gminie i jej głównym celem jest promocja powiatu oraz wszystkich gmin wchodzących w jego skład.

SHAZZA
Była pierwszą wokalistką z nurtu muzyki disco polo, która podpisała kontrakt z dużą wytwórnią fonograficzną. Przy jej utworach bawiły się tysiące Polaków, a wydanie magazynu Playboy z Shazzą na okładce było najlepiej sprzedającym się numerem w historii polskiej edycji Playboya.
Shazza, a właściwie Magdalena Pańkowska, urodziła się w Pruszkowie. Skończyła Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu i technikum elektroniczne. Karierę zaczynała po koniec lat osiemdziesiątych, ale na prawdziwy sukces musiała poczekać, aż do roku 1994, kiedy to Polska oszalała na punkcie disco polo.
Piosenka „Bierz co chcesz” stała się hitem i przyniosła Shazzie ogromną popularność. Niestety piosenkarka poznała też ciemną stronę polskiego show biznesu. – Zazdrość spowodowała, że atakowano ją z lewa, prawa, z góry i z boku.
Kariera Shazzy nabrała rozpędu. Śpiewała z Pawłem Kukizem, zagrała z nim także w dwóch filmach Witolda Adamka „Poniedziałek” i „Wtorek”.
Podpisała kontrakt z wytwórnią Pomaton EMI i nagle zniknęła.

De Mono
Zespół De Mono powstał w 1984 roku, jednak jego ostateczny skład skrystalizował się dopiero cztery lata później. Do Marka Kościkiewicza (śpiew, gitara), Piotra Kubiaczyka (gitara basowa) i Dariusza Krupicza (perkusja) dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Wtedy też zespół zmodyfikował nazwę dodając przedrostek "De", co dało nazwę De Mono.

W 1989 roku na rynku pojawiła się pierwsza płyta zespołu, zatytułowana "Kochać inaczej" i okazała się ogromnym sukcesem. Zdobyła wiele tytułów i wyróżnień, między innymi wszystkie nagrody przyznawane corocznie przez czasopismo "Magazyn Muzyczny". Album zawierał takie przeboje jak tytułowy "Kochać inaczej", "Otoczony", "Granice".

Rok później pojawiła się druga płyta zespołu "Oh Yeah" z kolejnymi wielkimi przebojami: "Moje miasto nocą", "Tak blisko Ciebie", "Zostańmy sami". Zespół występował jako gość na festiwalach w Opolu i Sopocie. Niebawem muzycy wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Po dwumiesięcznym pobycie w Nowym Jorku i Chicago, De Mono na kilka miesięcy zawiesił działalność.
Jednak już w listopadzie 1993 ukazała się kolejna płyta - "Stop", dzięki której na De Mono posypał się deszcz nagród i wyróżnień. A w 1994 na rynku dostępne było już następne wydawnictwo - "Abrasax" - które w krótkim czasie uzyskało status złotej płyty. Zespół De Mono jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii Local Hero.

Od 1995 roku muzycy De Mono rozpoczęli realizacje swoich solowych projektów. Jednak mimo wszystko w 1996 roku zespół zagrał ponad 80 koncertów na terenie całego kraju.
Pod koniec 1997 roku ukazała się szósta płyta De Mono - "Paparazzi". Album został nagrany w nietypowy sposób. Część instrumentów i wokali zrealizowano w dwóch studiach w Polsce: Izabelin i CCS, natomiast część gitar i chórków w Cosmic Transmission Studio w Kolonii. Tam też została zgrana całość materiału.

Po dwuletniej przerwie, w 1999 roku nastąpił wielki powrót grupy z albumem "Play". Zespół nagrał tą płytę w starym, sprawdzonym składzie z Markiem Kościkiewiczem. On też skomponował większość utworów i napisał teksty do wszystkich piosenek, był także producentem albumu. Krążek promował utwór "Wszystko na sprzedaż" - premiera singla wraz z teledyskiem do tego utworu, odbyła się 4 października 1999.

W listopadzie 2001 grupa De Mono wydała kolejny album, zatytułowany "DeLuxe". Natomiast w maju 2004 miała miejsce premiera kompilacji zatytułowanej "De Best". Znalazły się na niej największe przeboje zespołu, a także premierowy utwór "Najlepsze pozostanie".

Po 4-letniej przerwie, w marcu 2006 roku, ukazał się album z premierowym materiałem, zatytułowany "Siedem dni". Ekipa Andrzeja Krzywego powróciła do bardziej rockowego grania, dlatego w utworach pojawiły się elementy reggae, a nawet punk rocka. Przy pracy muzykom zespołu pomagali dwaj gitarzyści Tomasz Banaś i Zdzisław Zioło (Mafia, Andrzej Piaseczny) oraz klawiszowiec Paweł Dampc. W trakcie nagrywania "Siedmiu dni" z zespołem rozstał się saksofonista Robert Chojnacki, który chce powrócić do nagrań solowych.


data ostatniej modyfikacji: 2008-07-16 20:03:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności