6 sierpnia 2010 (piątek)
(Archiwum)

"baby" Ania Machudera

Łódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę "baby" Ani Machudery. Ostatnie prace Machudery zostały zainspirowane kontrowersyjnym artykułem opublikowanym w magazynie Maclean's, zatytułowanym „It's not a doll. It's a baby”.

W artykule, którego tytuł zaczyna się od przeczenia, autorka, Alesandra Shimo, opisuje dorosłe kobiety, które adoptują/zakupują podobne do nich lalki, aby zaspokoić swoje instynkty macierzyńskie.
Lalki te na rynku nazywane są reborns – ponownie narodzone. Wyglądają one jak prawdziwe noworodki, są ciepłe w dotyku, a ich zaletą jest to, że nie wymagają zmiany pieluch – podkreślają kobiety w tym artykule.

„Zainteresowały mnie dorosłe kobiety, które bawią się w matki” mówi Machudera. „Próbuję sobie wyobrazić wczesne dzieciństwo małych dziewczynek bawiących się w dom, lalki z wózeczkami, kolebki, które wypełniają ich pokoje i łóżeczka. Zastanawia mnie programowanie (kształtowanie) takiego dzieciństwa dziewczynek, dzisiaj kobiet, które nie mogą się w przyszłości spełnić w niczym innym poza macierzyństwem. Zadaję sobie pytanie czego, one nie otrzymały w dzieciństwie i dlaczego pacyfikują swoje instynkty opiekuńcze plastykiem? A być może nadwrażliwe instynkty macierzyńskie to pokoleniowe wypełnianie dzieciom czasu lalkami?“.

Machudera mówi o fotografi znanej artystki amerykańskiej Cindy Sherman, której prace przedstawiają kobiety-stereotypy, filmowe wzorce całych pokoleń, America's Sweetheart (Słodka Amerykaneczka), Daddy's Brave Girl (Chluba tatusia), Young Houswife (Młoda Gosposia), the Girl Next Door (Sąsiadeczka).

Ania Machudera, tak jak Cindy Sherman, odważnie przeobraża siebie w infantylną nastolatkę w roli matki. Machudera mówi: „Widzę siebie w roli obserwatorki, kogoś drugiego, jestem kimś kto, zagląda w kobiece stany psychiczne”. Artystka redukuje wzorce macierzyńskich ról, które są podstawą wyobraźni o macierzyństwie kobiety w kulturze patriarchalnej.

„Dzisiejsza technologia przejrzała dokładnie kobietę”, mówi Machudera, „objawia jej desperacje, wypełnia jej niespełnione marzenia plastykiem – czyli – niczym, za duże pieniądze”.

Ania Machudera urodziła się i wychowała w Polsce. Przed wyjazdem z Polski studiowała biologię na Uniwersytecie w Łodzi.
Po osiedleniu w Kanadzie rozpoczęła swoje wymarzone studia malarskie na Ontario Collage of Art and Design w Toronto.

Swoje prace, głównie malarskie, wystawiała na wielu wystawach w znanych torontońskich galeriach, takich jak: Bau-xi, John B. Aird and Fran Hill Gallery. Recenzje z jej wystaw ukazały się kilkakrotnie
w prestiżowym dzienniku Globe and Mail, a ostatnio miała okazję być gościem polonijnego programu telewizyjnego „Na Luzie”. Ania Machudera mieszka obecnie wraz ze swoją rodziną w Toronto.

ul. Traugutta 18

ostatnia aktualizacja: 2010-07-27
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności