13 lutego 2011 (niedziela)
Dramat powiatowego performera
„Wiele rozmów o literaturze, mało akcji, pięć pudów miłości”: tak podczas pracy nad „Czajką” pisał o niej Antoni Czechow. Wśród problemów, z którymi szarpią się bohaterowie sztuki, to jednak nie miłość jest tym istotnym.
Ona jedynie wytrąca bohaterów z ich ustalonych kolein, jest próbą charakterów wobec prawdziwego powołania: wobec sztuki. „Czajka” jest pierwszym utworem scenicznym Czechowa, w którym pisarz określił swój pogląd na istotę twórczości. Mówi o aktorach, dramaturgach, o życiu w teatrze, o tym, czym powinien być dla człowieka talent.
W „Dramacie powiatowego performera” według „Czajki” ból tworzenia jest szczególnie dotkliwy. Dotyczy ludzi, którzy zarodki upadku noszą w sobie od początku, ludzi o niespełnionych nadziejach, zdradzonych uczuciach, zranionych ambicjach. Bohaterowie „Dramatu…” desperacko kierowani namiętnościami nie są w stanie uczynić z nich siły napędowej, dla swojej twórczości. Pozbawieni skrzydeł, które mogłaby dać miłość, grzęzną w prowincjonalnym mule. Po raz kolejny piękno ginie na darmo…
13 lutego (niedziela) - każda para kupuje tylko jeden bilet w cenie 10 zł (cena za osobę - 5 zł!)
Teatr Studyjny PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi
ostatnia zmiana: 2011-02-01