15 października rozpoczyna się druga edycja projektu edukacyjnego Akademia Polskiego Filmu. W tym semestrze wyjątkowo spotkamy się w odnowionych wnętrzach kina Kinematograf przy Muzeum Kinematografii.
W każdy poniedziałek od października do stycznia będziemy oglądać najciekawsze obrazy kina polskiego lat 60. – począwszy od otwierających dekadę „małej stabilizacji” „Niewinnych czarodziejów” i „Do widzenia, do jutra”, poprzez najwybitniejsze dzieła Wojciecha Hasa, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza i Jerzego Skolimowskiego, skończywszy na takich kultowych pozycjach, jak „Rejs” i „Hydrozagadka”. O filmach opowiedzą ulubieńcy publiczności i najwybitniejsi specjaliści z całej Polski, między innymi dr hab. Krzysztof Kornacki, dr Joanna Preizner, dr hab. Tomasz Majewski, dr Piotr Marecki i prof. Andrzej Pitrus.
Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 17 w kinie Kinematograf (pl. Zwycięstwa 1). Sprzedaż karnetów w kasie kina od 25 września.
UWAGA! Ze względu na niewielkie rozmiary sali kinowej w kinie Kinematograf ilość miejsc na zajęcia jest ograniczona, zatem osoby zainteresowane uczestnictwem w Akademii prosimy o zakup karnetów z wyprzedzeniem.
Akademia Polskiego Filmu to jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, realizowany w kilku miastach Polski. W ciągu czterech semestrów cotygodniowych zajęć słuchacze uczestniczą w prawie setce projekcji filmowych, 48 wykładach wybitnych filmoznawców z całej Polski, a także autorskich spotkaniach z twórcami. Studenci mogą zaliczać zajęcia w formie międzywydziałowych fakultetów objętych punktacją ECTS.
Odkąd w lutym 2010 roku Akademia zawitała do Łodzi, przez kino Polonia, które do tej pory gościło projekt, przewinęły się setki pasjonatów polskiej kinematografii. Mieli oni okazję nie tylko posłuchać fascynujących wykładów poświęconych historii rodzimego filmu i obejrzeć najwybitniejsze dzieła polskiego kina, ale także spotkać się w twórcami. Na zajęciach gościli między innymi Krzysztof Zanussi, Jacek Fedorowicz, Janusz Majewski, Grzegorz Królikiewicz, Jan Jakub Kolski i Maja Komorowska. Od tego czasu zajęcia Akademii Polskiego Filmu na stałe wpisały się w kulturalną mapę Łodzi, będąc zarazem hołdem dla tradycji Łodzi filmowej, jak i jej godną kontynuacją.
Akademia Polskiego Filmu ma na celu upowszechnianie wiedzy o polskim kinie, przede wszystkim wśród młodych odbiorców sztuki filmowej. Wykładowcami Akademii Polskiego Filmu są najwybitniejsi filmoznawcy, profesorowie i doktorzy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski (wśród nich prof. Tadeusz Lubelski, prof. Marek Hendrykowski, prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Piotr Zwierzchowski, prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska, prof. Tadeusz Szczepański). Dzięki współpracy z łódzkimi uczelniami (Uniwersytet Łódzki, Filmówka, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania) zajęcia Akademii są uwzględniane jako wykłady fakultatywne, a studenci mogą zaliczać każdy semestr na ocenę.
Więcej informacji: www.akademiapolskiegofilmu.pl/
Organizatorzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Partnerzy: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa, Studio KADR, Studio TOR, Studio Zebra, WFDiF, TVP, Uniwersytet Łódzki, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, POKA POKA
Patroni medialni: TVP Łódź, Gazeta Wyborcza, Radio Wawa, Moje Miasto Łódź