Wystawa 30 lat The New York Times Magazine, wybitne indywidualności wśród finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2013, główna wystawa przygotowana przez jednego z najbłyskotliwszych współczesnych artystów i kuratorów, Joana Fontcubertę oraz nowe centrum festiwalowe. Tyle na sam początek!
Tegoroczna, dwunasta edycja Fotofestiwalu (Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi) rozpocznie się 6 czerwca i trwać będzie do 16 czerwca (11 dni, dwa weekendy). Zamiast maja – czerwiec, jest więc nadzieja na letnią pogodę. Większość wydarzeń i wystaw odbędzie się w nowym centrum festiwalowym – OFF Piotrkowskiej – w samym centrum industrialnej Łodzi. OFF Piotrkowska to wyjątkowa pofabryczna przestrzeń, nieustannie rozwijające się centrum kultury alternatywnej, siedziba najpopularniejszych barów i restauracji, studiów projektowych, kreatywnego biznesu i sztuki. To Łódź w pigułce – wszystko, co w mieście najlepsze, w jednym miejscu. Podczas festiwalu to właśnie OFF Piotrkowska będzie miejscem rozmów, spotkań, odpoczynku i dyskusji, tu będzie można zobaczyć najważniejsze wystawy festiwalu.
Prezentujemy także nowy logotyp! Autorką projektu jest Martyna Łysy, która w tym roku przygotuje wizualną oprawę Fotofestiwalu.
KAŻDY JEST ARTYSTĄ
Jedną z głównych atrakcji programowych jest seria wystaw i prezentacji skupionych wokół tematu fotografii amatorskiej i anonimowej pod wspólnym tytułem I ARTIST. Każdy jest artystą. Do współpracy przy tej części programu zaproszony został Joan Fontcuberta – jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych oraz kurator, a także tegoroczny zdobywca The Hasselblad Award – nagrody dla najbardziej wpływowych twórców. Joan Fontcuberta znany jest przede wszystkim z dużego poczucia humoru i dystansu do świata. Od ponad 30 lat poddaje w wątpliwość ustalone fakty i normy oraz bada granice fotografii, a przy tym zawsze rozśmiesza i skłania do zadawania pytań. Dla Fotofestiwalu Joan Fontcuberta przygotował kuratorską wystawę i tym razem zmusi do zastanowienia się, co to znaczy być artystą we współczesnym świecie?
NEW YORK TIMES MAGAZINE
Specjalnym punktem programu jest także wystawa The New York Times Magazine Photographs Tearsheets. To niezwykły wybór fotografii powstałych w ciągu 30 lat na zamówienie New York Times Magazine, a jednocześnie przegląd najważniejszych wydarzeń w dziejach świata, katalog sławnych i wpływowych postaci oraz portfolia najważniejszych fotografów. Wystawa ma wyjątkową formę – na kilku modułach rozplanowane są zdjęcia i artykuły, odtworzone z zachowaniem oryginalnego layoutu gazety. Zaprezentowane będą także materiały wizualne, wykorzystywane na różnych poziomach pracy edytorskiej: stykówki, wydruki próbne, całe rozkładówki, oprawione wydruki. To pozwala śledzić zarówno proces powstawania gazety, jak i jego ostateczny efekt. Daje także obraz tego, jak wybrane fotografie wyglądały na tle innych zdjęć i artykułów. Na wystawie będzie można zobaczyć prace dziesiątek fotografów, wśród których na pewno warto wymienić takie sławy współczesnej fotografii jak: Sebastiăo Salgado, Sarah Moon, Lee Friedlander, Nan Goldin, Simon Norfolk, Roger Ballen, Andres Serrano czy Erwin Olaf. Wystawa została przygotowana przy współpracy z Aperture Foundation, a za jej kuratorskie opracowanie odpowiedzialna jest wieloletnia fotoedytorka New York Times Kathy Ryan wraz z Lesley A. Martin.
GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2013
Wśród finalistów tegorocznego konkursu Grand Prix Fotofestiwal 2013 znalazły się dwa nazwiska, docenione także przez jury World Press Photo 2012: wybitny fotograf brytyjski Nadav Kander oraz młoda polska artystka Ilona Szwarc. W zeszłym roku ta sama intuicja i doświadczenie jury wyłoniły Tomasza Lazara, zdobywcy dziesiątek nagród w roku 2012. Na tegoroczny konkurs nadeszło ponad 500 zgłoszeń. Nigdy poziom nie był tak wysoki i tak wyrównany, a rozmowy jury tak burzliwe. Ostatecznie wybrano 8 finalistów, wśród nich jest jeden zwycięzca, na którego czeka nagroda w wysokości 10.000 zł. Dyskusja była gorąca – mówi Adam Mazur, jeden z jurorów – a o wysokim poziomie świadczyć może wielogodzinna dyskusja, emocje towarzyszące obradom i kolejnym rundom głosowań. Apogeum było liczenie głosów i dyskusja wokół Grand Prix, tak wyrównanej stawki i ciekawej „walki” o nagrodę dawno nie widziałem. Ogłoszenie wyników, połączone ze specjalnym pokazem slajdów odbędzie się 6 czerwca, podczas otwarcia festiwalu, a na festiwalowej wystawie będzie można obejrzeć prace wszystkich finalistów.
W przygotowaniu także dziesiątki wystaw, kilkanaście warsztatów, nocne pokazy slajdów, imprezy i spotkania z niezwykłymi ludźmi. A więc, zanim zacznie się lato, zanim wszyscy wybiorą się do Gdańska, Katowic i Wrocławia, zanim rozpocznie się podróż od festiwalu do festiwalu… warto pojechać do Łodzi!