5-18.12.2014

Kino Przytulne - premiera W KRĘGU

kategoria: kino

Kino Przytulne ŁDK (ul. Traugutta 18) , jako jedyne w Polsce, będzie miało możliwość zaprosić widzów w dniach 5-18 grudnia 2014 na przedpremierowe pokazy filmu W KRĘGU (oficjalna premiera ogólnopolska jest planowana dopiero na kwiecień 2015).

W KRĘGU / DER KREIS (Szwajcaria; 2014; 100 minut)
Dramat obyczajowy, oparty na autentycznych wydarzeniach. Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „W kręgu”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego
arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wśród osób związanych z magazynem „W kręgu” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.
REŻYSERIA: Stefan Haupt. WYKONAWCY: Matthias Hungerbuhler, Sven Schelker, Anatole Taubman, Marianne Sagebrecht, Stefan Witschi.

Godziny seansów:
21, 22, 24, 25, 28 XI godz.19.00;
23 XI godz.19.30;
26 XI, 3 XII godz.16.00;
27 XI godz.13.00;
29, 30 XI godz.19.15;
4 XII godz.15.00

O FILMIE
Magazyn „W kręgu” wydawany był od początku lat 40. przez stowarzyszenie, które było jedyną gejowską organizacją, jaka przetrwała nazistowską okupację. Największy rozkwit „W kręgu” przypadał na lata powojenne, kiedy magazyn kolportowany był do wielu krajów w Europie. Jego wydawcy słynęli również z wystawnych balów maskowych, na których co roku bawiło się blisko tysiąc osób.
Film „W kręgu” w reżyserii Stefana Haupta ukazuje historię miłości, która przetrwała dziesięciolecia. Tłem dla niej jest fascynujący świat jednej z pierwszych organizacji LGBT walczącej o prawa gejów. Reżyser wplata fragmenty rozmów z autentycznymi Ernstem i Roebim, którzy opowiadają o swojej miłości, strachu i odwadze.
Ernst Ostertag i Roebi Rapp byli gośćmi ostatniego festiwalu Berlinale, gdzie film zdobył nagrodę publiczności w sekcji Panorama oraz nagrodę Teddy dla najlepszego dokumentu. Byli również pierwszą parą, która zawarła związek partnerski w Szwajcarii.

NAGRODY:
Berlinale Panorama - Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
Berlinale - Nagroda Teddy dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
Outfest Los Angeles - Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego

STEFAN HAUPT - REŻYSER
Stefan Haupt urodził się w Zurychu w 1961 roku. Od 1985 do 1988 uczęszczał do Szkoły Teatralnej w Zurychu, którą ukończył dyplomem z Edukacji Teatralnej. Od 1989 roku pracuje jako reżyser i filmowiec. W 1998 roku otworzył w Zurychu własną wytwórnię filmową, Fontana Film. Jego debiut pełnometrażowy “Utopia Blues” został uhonorowany m.in. Zuryską Nagrodą Filmową oraz Szwajcarską Nagrodą Filmową. Wyreżyserowany przez niego film “Elisabeth Kübler-Ross” do dziś pozostaje
największym sukcesem frekwencyjnym szwajcarskiego kina dokumentalnego – zobaczyło go ok. 300 000 widzów w całej Europie. Od 2008 do 2010 Stefan Haupt był prezesem Stowarzyszenia Szwajcarskich Filmowców, a od 2007 do 2012 był członkiem zarządu fundacji SWISS FILMS, zajmującej się promocją szwajcarskich filmów. Stefan Haupt jest mężem aktorki Eleni Haupt; razem ze swoją czwórką dzieci mieszkają w Zurychu.

opublikowano: 2014-11-18
Komentarze
Polityka Prywatności