31 stycznia 2015 (sobota)

Teatr Muzyczny w Łodzi - Styczeń 2015

Repertuar Teatru Muzycznego w Łodzi od 3 do 31 stycznia 2015 roku.

Łajza - miscenium rockowe

EKSPRESJA ROCKA I MAGIA TAŃCA

fuzja rocka z Bachem - tańca ultranowoczesnego z klasycznym

Opowieść o losach znalezionego na ulicy chłopaka na tle brutalnych realiów miejskiego życia - z muzyką graną na żywo

  • miłość i zdrada
  • patologia miejskiego życia
  • deprawacja społeczeństwa
  • kult pieniądza, fałsz
  • narkomania, alkoholizm, nierząd
  • bezdomność i wyobcowanie
  • poszukiwanie drogi życia
  • piękno i duchowość

Muzyka: Normalsi, J.S. Bach - Michał Jelonek

Taniec: Teatr Muzyczny i FNF

Nagroda Choreografa Roku za spektakl "Łajza" dla Artura Żymełki
Nagroda Tancerza Roku za spektakl "Łajza" dla Oskara Świtały

Łajza- trailer (short):
https://www.facebook.com/photo.php?v=152052218282685&set=vb.501584646536248&type=3&theater
http://www.youtube.com/watch?v=ODM8vCbTBsM

Łajza- trailer (long):
https://www.facebook.com/photo.php?v=152064374948136&set=vb.501584646536248&type=3&theater
http://www.youtube.com/watch?v=MonPcJ0NXVw

Jeszcze nie pora nam spać to nowa propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi i Grupy Rafała Kmity, która na deskach Teatru zagości już z początkiem nowego sezonu.

To, jak mawiają Twórcy, "dziwowisko kabaretowe" stanowi nową jakość na polskiej scenie muzycznej - jedyne w swoim rodzaju połączenie kabaretu z typowymi dla teatru środkami wyrazu artystycznego - muzyką graną na żywo przez big band, śpiewem solistów i chóru oraz występami zespołu baletowego.

Jeszcze nie pora nam spać w niezwykły sposób analizuje otaczający nas świat, groteskowość rzeczywistości i mnogość ludzkich charakterów. Błyskotliwe teksty Rafała Kmity stawiają widza przed lustrem, w którym może zobaczyć prawdziwego siebie, odartego z masek codziennych przyzwyczajeń i póz, a śmiech wzbudzany przez kabaretowe scenki zyskuje oczyszczającą moc…

REALIZATORZY:
reżyseria, teksty scen i piosenek: Rafał Kmita

kierownictwo muzyczne: Bolesław Rawski, Lesław Sałacki

choreografia: Jarosław Staniek

asystent reżysera: Krzysztof Wawrzyniak

asystent dyrygenta: Elżbieta Tomala

asystent choreografa: Karolina Rejnus

asystent scenografa: Ewa Posmyk

inspicjenci: Grażyna Linke, Elżbieta Walaszczyk

sufler: Elżbieta Literacka

OBSADA:

solistki - Anna Dzionek, Agnieszka Gabrysiak

Grupa Rafała Kmity w składzie:

Katarzyna Chlebny, Agata Myśliwiec, Jacek Stefanik, Piotr Plewa, Karol Wolski, Arkadiusz Lipnicki, Marcel Wiercichowski, Andrzej Róg, Dariusz Starczewski, Wojciech Stolorz

oraz chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi

Wesoła wdówka

operetka

muzyka Franz Lehár

libretto Viktor Leon, Leo Stein
tekst polski Jerzy Jurandot, Józef Słotwiński

REALIZATORZY:

  • reżyseria i adaptacja libretta ZBIGNIEW MACIAS

  • dyrygent ELŻBIETA TOMALA , MARCIN WOLNIEWSKI

  • scenograf ANNA BOBROWSKA-EKIERT

  • choreograf, kierownik baletu ARTUR ŻYMEŁKA

  • przygotowanie chóru ROMAN PANIUTA

  • asystent reżysera ANDRZEJ ORECHWO

  • asystent scenografa EWA POSMYK

Sukcesu Wesołej wdówki Franza Lehára nie powtórzyła żadna inna operetka. Od dnia premiery jest ona grana na całym świecie, popularność jej melodii przeszła wszelkie oczekiwania - niemal każda z licznych arii, arietek, pieśni czy duetów to wspaniały, natychmiast wpadający w ucho przebój, z których najsłynniejsze to Usta milczą, dusza śpiewa i Wilio, o Wilio. Przedstawienie Teatru Muzycznego w Łodzi, wpisujące się w najlepszą tradycję inscenizowania tej formy teatralnej przekonuje, że operetka ta jest wciąż jest żywa i wesoła. Wielbiciele muzyki Lehára będą mogli posłuchać jego pięknych melodii, a i bawić się perypetiami salonowych lwów, polujących na majątek Hanny Glawari, tytułowej bogatej i pięknej wdówki. A w końcu i tak zwycięży miłość…

Premiera Wesołej wdówkiodbyła się w ogrodzie pałacu Izraela Poznańskiego. Naturalną scenografię stworzyła piękna neobarokowa architektura pałacu, która stanowi tło intrygi i komediowych perypetii głównych bohaterów. "W tak pięknych okolicznościach przyrody jak ogród najpiękniejszego łódzkiego pałacu pokazano jedną z najpiękniejszych operetek - Wesołą wdówkęFranza Lehára. I to w bardzo udanej inscenizacji. Nie tylko cieszącej oko i ucho, ale przekonującej, iż uśmiercana już wielokrotnie operetka wciąż jest żywa i wesoła. Zadania podjął się Zbigniew Macias, który nie szukał nowych dróg, a w zamian Wesołą wdówkęodkurzył, podkreślił jej elementy komediowe, zaznaczył najbardziej przebojowe fragmenty. Postawił na muzykę, intrygę i poczucie humoru widowni. Stworzył widowisko przyjazne i mające przede wszystkim dostarczyć kilku godzin rozrywki i przyjemności. Udało się to nader obficie" - napisał Dariusz Pawłowski w dzienniku "Polska - The Times".


O wyborze tego tytułu zdecydowała przede wszystkim piękna muzyka, ale nie bez znaczenia jest też ponadczasowość tematów: romanse i salonowe układy są ciągle istotne w życiu elit, a historie osnute wokół wydarzeń w paryskim salonie poselstwa księstwa Pontevedry mają nadal aktualne odniesienia. Jest to przedstawienie wpisujące się w najlepszą tradycję inscenizowania operetki - najistotniejszy jest piękny śpiew i gra aktorska. Uwagę przyciągną z pewnością piękne kostiumy, zaprojektowane w stylu epoki. Zdaniem realizatorów, operetka tak właśnie winna być wystawiana: powstała w określonym czasie historycznym, w odniesieniu do konkretnych zjawisk i wydarzeń, należy więc rozkoszować się jej urokiem. A piękna muzyka, znakomite i dowcipne libretto, a także świetny przekład Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego są klasą samą w sobie.

"Ten piękny, wspaniały świat"

Tradycyjnie Teatr Muzyczny w Łodzi żegna stary i wita nowy rok specjalnym premierowym koncertem na który składają się popularne i lubiane przeboje operetkowe, musicalowe czy nawet operowe. "Ten piękny, wspaniały świat" to właśnie ostatni koncert sylwestrowo-noworoczny. Podczas dwuczęściowego koncertu będzie można usłyszeć m.in. utwory z operetek "Księżniczka czardasza", "Wiktoria i jej huzar", "Baron cygański" oraz "Hrabina Mariza", musicali "Cats", "Cabaret" i "Upiór w operze", a także opery "Turandot". Wystąpią m.in. Zbigniew Macias, Agnieszka Gabrysiak, Emilia Klimczak, Emilia Zieliński, Aleksandra Wiwała, Mariusz Adam Ruta, Łukasz Załęski, Piotr Płuska, Tomasz Rak, Szymon Jędruch oraz chór i balet Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncert poprowadzą. Agnieszka Greinert i Jacek Stefanik.

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Macias

Kierownictwo muzyczne: Michał Kocimski

Choreografia: Artur Żymełka

Przygotowanie chóru: Roman Paniuta

Współpraca muzyczna: Elżbieta Tomala-Nocuń

Asystent scenografa: Ewa Posmyk

Asystent reżysera: Krzysztof Wawrzyniak

Asystent choreografa: Karolina Rejnus


- Co łączy Iana Gillana z zespołu Deep Purple, jedną ze Spice Girls - Melanie C, Marka Piekarczyka z zespołu TSA czy Johny Lydona z grupy Sex Pistols? Wszyscy oni śpiewali w rock-operze Jesus Christ Supertar! -

Według niektórych obrazoburcza i bluźniercza. Według innych - wspaniała i niepowtarzalna. Budząca tak skrajne emocje na całym świecie rock-opera Jesus Christ Superstar Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a zainauguruje kolejny sezon w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Będzie to pierwsza realizacja tego dzieła w naszym mieście, a zarazem pierwsze polskie wystawienie anglojęzyczne.

Kim jest Jezus - człowiekiem czy bogiem, szaleńcem czy charyzmatyczną postacią? Dla wyznawców nauczyciel, dla Judasza przyjaciel, dla Marii Magdaleny - mężczyzna. Webber i Rice odważnie zderzyli tematykę biblijną z klimatem rocka, zadając wiele pytań, na które ciągle poszukuje się odpowiedzi.

Zbigniew Macias, reżyser przedstawienia i dyrektor artystyczny teatru, zapowiada, że spektakl będzie wiernym odtworzeniem oryginalnej wersji jednego z najsłynniejszych na świecie musicali.

To trzecie wystawienie tej rock opery w naszym kraju ale po raz pierwszy przedstawienie odbędzie się w języku angielskim, widzowie którzy nie go znają, będą odczytywać tekst z tablicy świetlnej. - Nasz pomysł spotkał się z dużym uznaniem agencji Webbera, od której kupiliśmy licencję - podkreślił Macias.

Realizatorzy przedstawienia sięgnęli po uwspółcześnioną wersję Jesus Christ Superstar, opierając się na wersji opracowanej przez Webbera w 1998 r. Zdaniem dyr. artystycznego, rock-opera po raz pierwszy w Polsce będzie prezentowana w tak "ostrym brzmieniu". Muzycznie zadba o to dyrygent José Maria Floréncio.

Artyści biorący udział w przedstawieniu zostali wyłonieni w castingach. Według dyrekcji, dzieło wymaga umiejętności śpiewania muzyki rockowej, którą posiada niewiele osób w zespole Teatru Muzycznego w Łodzi, dlatego zatrudniono młodych solistów z różnych miast. Macias dodał, że już w trakcie prób dostrzeżono wśród obsady osobowości wybitne. W przedstawieniu nie zabraknie jednak solistów teatru.

Teatr podpisał z agencją Webbera dwuletnią licencję na wystawianieJesus Christ Superstar.Jeśli przedstawienie się spodoba, licencja zostanie przedłużona.

Jedyny zapis w licencji, który zaniepokoił dyrekcję łódzkiego teatru, dotyczył czasu akcji. Zapisano, że akcja dzieje się 2 tys. lat temu, a autorzy łódzkiej adaptacji chcieli umieścić ją w realiach współczesnych.

- Okazało się, że autorzy musicalu chcieli uniknąć sytuacji, w której ich dzieło wykorzystywane jest do celów politycznych, bo takie incydenty miały kiedyś miejsce. Nie mają nic przeciwko temu, aby Jezus, Judasz i Maria Magdalena wyglądali jak ludzie, których obecnie można spotkać na ulicy - wyjaśnił Zbigniew Macias.

Autorki kostiumów Katarzyna Łagowska i Justyna Woźniak z łódzkiej ASP chcą zerwać z tradycją stylizowania artystów grających w tym musicalu na hipisów z lat 70 i ubrać artystów w stylu grunge, punk, ale także w garnitury typowe dla pracowników korporacji.

Znakomicie zapowiada się też scenografia i dekoracje przedstawienia, za którą odpowiedzialny jest Grzegorz Policiński.

SEN NOCY (NIE)LETNIEJ

spektakl komediowo-muzyczny

Sztuki Szekspira od lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia, a wizja sukcesu ich adaptacji kusi ludzi teatru i filmu. Mogłoby się wydawać, że nikt niczego nowego już nie wymyśli…

Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi "Sen nocy letniej", najsłynniejsza komedia tego wybitnego dramaturga, zyska nietypową muzyczną oprawę. Znane i lubiane polskie przeboje, takie jak "Gdzie ci mężczyźni" Danuty Rinn, "Jeżeli kochać…" z Kabaretu Starszych Panów czy "Sen o Victorii" zespołu Dżem, zostały zręcznie wplecione w sceniczną opowieść, wzmacniając jej wymowę i nadając wyjątkowy rytm.

"Sen nocy (nie)letniej" to satyra na otaczającą nas rzeczywistość. Rzeczywistość mediów bez misji, społeczeństwa bez idei i mnożących się "talent shows" bez talentów. Rzeczywistość pełną plotek i skandali. Czy dziś miłość może być jeszcze prawdziwa i szczera czy też pozostaje tylko ułudą i snem letniej nocy?

Warto dodać że wydarzenie ma miejsce w trwającym jeszcze roku jubileuszowym - 450 urodzin Shakespeare'a.

Przedstawienie w ramach nowego cyklu teatru - OFF Północna - w ramach którego prezentować się będą młodzi twórcy.

Obsada:

TEZEUSZ/OBERON - Nicola Palladini

PUK - Piotr Wojciechowski

HIPOLITA/TYTANIA - Marta Ławska

LIZANDER - Michał Mielczarek

HERMIA - Monika Tyburska

DEMETRIUSZ - Paweł Erdman

HELENA - Karolina Arczewska

PODSZEWKA - Andrzej Danieluk

KLOC - Michał Lacheta

PISZCZAŁA - Adam Bytomski

DZIUBEK - Krzysztof Olejniczak

CHUDZINA - Jarosław Pałka

FRAMUGA - Dawid Sobczyk

Zespół wokalny:

Drużyna Tytanii: J. Kopiszka, K. Jankowska-Wójcik, P. Lenarczyk, K. Smoleń

Media: A. Drechsler, E. Pietras, Cz. Drechsler, W. Wojtowicz, P. Rosik, G. Twardowski

Balet w składzie: A. Bednarska, M.Ton, A. Głowacka, M. Timofiejew,

M. Ludwisiak, M. Szczygieł, B. Zając, P. Kułaga

Zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Brzeziński, Radosław Bolewski / Piotr Pietrzak,

Bartosz Stępień, Piotr Wieczorek

Realizatorzy:

Reżyseria i inscenizacja KRZYSZTOF WAWRZYNIAK

Kierownictwo muzyczne KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI

Scenografia, światła KRZYSZTOF WAWRZYNIAK

Konsultacja scenograficzna GRZEGORZ POLICIŃSKI

Konsultacja w zakr. reż. światła Tomasz Filipiak

Opieka artystyczna MICHAŁ KOCIMSKI

Choreografia OLGA LIPSKA

Kostiumy KATARZYNA ŁAGOWSKA

Przygotowanie chóru ROMAN PANIUTA

Asystent reżysera MAGDALENA SZUSTER

Asystent choreografa ANNA GŁOWACKA

Koncert musicalowy "I ♥ NY".

25 stycznia, godz. 17, Teatr Muzyczny w Łodzi.

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza 25 stycznia o godz. 17 na koncert musicalowy "I love New York" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańskiej i reżyserii Cezarego Morawskiego. Na scenie zobaczymy największe musicalowe hity z Broadway'u m.in. z "West Side Story", "Piękna i Bestia", "Chicago", "Grease" czy " A Chorus Line". Wystąpi ponad 20 studentów IV, III i II roku specjalności Musical. Na scenie zobaczymy m.in. młodych artystów występujących w rock - operze "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Wykonawcy: Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego, specjalność Musical

Kierownictwo muzyczne, scenariusz i produkcja - Andrzej Nanowski

Przygotowanie ansambli - Agnieszka Szydłowska

Przygotowanie solistów - Andrzej Nanowski

Choreografia - Joanna Semeńczuk, Tatiana Różankiewicz, Sławomir Gidel, Karol Drzewoszewski

Reżyseria - Cezary Morawski

Światło - Piotr Paruszewski NATUS LIGHT

Nagłośnienie - Przemysław Waszkiewicz, Piotr Rodak

Program






opublikowano: 2014-12-09
Komentarze
Polityka Prywatności