Inspiracją dla spektaklu jest wyprawa, która wyruszy w kosmos w 2023 roku. Pierwsza w historii grupa astronautów poleci wtedy na Marsa, aby założyć tam niewielką kolonię. Uczestnicy misji nigdy jednak nie wrócą na ziemię – plan zakłada lot tylko w jedną stronę.
Spektakl poprzedzi prezentacja poświęcona problematyce podróży na Marsa. Rozpocznie się o godzinie 18:30. Dr Jacek Szabelski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opowie o technicznych aspektach podróży kosmicznych, zagadnieniu czasu w kosmosie, komunikacji w przestrzeni kosmicznej, warunków życia na Marsie oraz zagrożeń dla zdrowia ludzi, którzy zdecydują się na lot w jedną stronę. Będzie to naukowe spojrzenie na kolonizację Marsa. Natomiast o godzinie 19:15 zapraszamy na spektakl - artystyczne i metaforyczne ujęcie problemu lotu na Marsa.
Misja staje się bowiem metaforą problemów o charakterze uniwersalnym. Spektakl rozgrywa się w przestrzeni radykalnych decyzji - takich jak ta o wyprawie na Czerwoną Planetę. Decydując się na udział w misji kosmicznej, bezpowrotnie odrzuca się status quo z myślą o wkroczeniu w zupełnie nową i nieznaną rzeczywistość. Uczestnik misji zaczyna żyć marzeniem i myślą o przyszłości, rezygnując zupełnie z dotychczasowego życia. Mars jest symboliczną przeciwwagą Ziemi, której rytm do tej pory organizował życie astronautów. Wszystko stawia się na jedną kartę. Wyprawa na Marsa rodzi pytania: kim są Ci, którzy podejmą decyzję o bezpowrotnej wyprawie? Kogo stać na tak radykalny krok? Jakie ten akt ma konsekwencje dla uczestników wyprawy i dla całej ludzkości?
Reżyseria: Paweł Miśkiewicz
Dramaturgia: Paweł Miśkiewicz, Damian Dąbek
Reżyseria światła, video: Marek Kozakiewicz
Muzyka: Rafał Mazur
Kostiumy:Paulina Nawrot
Lektor:Piotr Borowiec
Warsztaty ruchowe: Wojciech Chowaniec
Obsada: Urszula Kiebzak, Jaśmina Polak/Wiktoria Kulaszewska/Julia Sobieszak, Aleksandra Listwan, Ewa Sonnenburg, Mikołaj Dróżdż, Łukasz Kabus, Jakub Kotyński, Damian Kulec, Adrian Wajda, Radosław Walenda, Michał Wanio, Arkadiusz Wójcik, Jakub Wróblewski.