12-14.06.2015

FILMOWE WEEKENDY POD ZŁOTYMI PALMAMI W ŁDK

kategoria: kino

Kino Przytulne ŁDK (ul. Traugutta 18, tel. 887-740-740, kinoprzytulne.pl)zaprasza na FILMOWY WEEKEND POD ZŁOTYMI PALMAMI - prezentację laureatów nagrody dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes. 12-14.06.2015

12 VI
godz.16.30 1958: LECĄ ŻURAWIE (reż. Michaił Kałatozow)
godz.18.30 1984: PARIS, TEXAS (reż. Wim Wenders)
13 VI
godz.16.00 1974: ROZMOWA (reż. Francis F. Coppola)
godz.18.30 1960: SŁODKIE ŻYCIE (reż. Federico Fellini)
14 VI
godz.16.15 1966: KOBIETA I MĘŻCZYZNA (reż. Claude Lelouch)
godz.18.30 1983: BALLADA O NARAYAMIE (reż. Shohei Imamura)

LECĄ ŻURAWIE (Rosja; 1957; 95 minut; od 12 lat) - antywojenny dramat o tragicznej miłości, stylistycznie i treściowo wyłamujący się z wpływów stalinowskiego socrealizmu. Moskwa 1939 roku - Weronika i Borys planują ślub, jednak wybuch wojny staje na drodze ich małżeństwu. Chłopak idzie na front, a dziewczyna czeka na jego powrót. NAGRODY: nagrody dla najlepszego filmu i aktorki na festiwalu w Cannes. Nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najlepszego filmu i aktorki. REŻYSERIA: Michaił Kałatozow. WYKONAWCY: Tatiana Samojłowa, Aleksiej Batałow, Wasilij Merkuriew, Swietłana Charitonowa, Aleksandr Szworin.

PARIS, TEXAS (RFN-Francja-Wielka Brytania; 1983; 145 minut; od 12 lat) - historia dotkniętego amnezją człowieka, któremu w odnalezieniu własnej tożsamości pomaga brat. Przypomina mu, że 4 lata temu porzucił żonę i synka i odkąd słuch o nim zaginął. Teraz bohater postanawia odnaleźć i wrócić do swojej rodziny. NAGRODY: nagroda dla najlepszego filmu, nagroda Jury Ekumenicznego i nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za najlepszą reżyserię i 2 nominacje (najlepszy film i scenariusz). Nominacja do Cezara, nominacja do Złotego Globu i nagroda Włoskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu zagranicznego. REŻYSERIA: Wim Wenders. WYKONAWCY: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell, Aurore Clement.

ROZMOWA (USA; 1974; 115 minut; od 15 lat) - dramat sensacyjny. Harry Caul jest specjalistą od podsłuchu. Jest w stanie podsłuchać każdą rozmowę, niezależnie od tego, w jakim miejscu się ona odbywa. Jedną z koronnych zasad, jaką Caul kieruje się w swojej pracy, jest nieangażowanie się w zlecone zadanie. Pewnego dnia inwigilując rozmowę pary młodych ludzi, Harry łamie swoją zasadę, ponieważ podejrzewa, że może dojść do morderstwa. NAGRODY: nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes. 3 nominacje do Oscara (najlepszy film, scenariusz i dźwięk). 4 nominacje do Złotych Globów (najlepszy film, reżyseria, scenariusz i aktor). Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za najlepszy montaż i 3 nominacje (najlepszy reżyser, aktor i scenariusz). REŻYSERIA: Francis Ford Coppola. WYKONAWCY: Gene Hackman, John Cazale, Frederic Forrest, Cindy Williams, Allen Garfield, Robert Duvall, Teri Garr, Harrison Ford.

SŁODKIE ŻYCIE (Włochy; 1960; 160 minut; od 15 lat) - Marcello Rubini to znany w całym Rzymie dziennikarz, obracający się w towarzystwie bogaczy, sławnych i pożądanych gwiazd oraz ludzi biznesu. Wolne chwile spędza na imprezach lub w otoczeniu pięknych kobiet. Swoim zachowaniem doprowadza narzeczoną do skrajnej rozpaczy. Nie robi to na Marcello żadnego wrażenia, bo zabawia się u boku amerykańskiej aktorki Sylvii, spełniając każdą jej zachciankę. NAGRODY: nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes. Oscar za najlepsze kostiumy i 3 nominacje (najlepsza reżyseria, scenariusz i scenografia). Nagroda Włoskiej Akademii Filmowej dla najlepszego reżysera. REŻYSERIA: Federico Fellini. WYKONAWCY: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimee, Yvonne Furneaux, Alain Cuny.

KOBIETA I MĘŻCZYZNA (Francja; 1966; 105 minut; od 15 lat) - jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Dwoje ludzi poznaje się przypadkowo podczas odwiedzania swoich dzieci w szkole z internatem. Oboje stracili swoich życiowych partnerów w tragicznych okolicznościach i teraz uciekają przed nowym uczuciem. Stopniowo jednak między bohaterami rodzi się coraz to silniejsza więź. NAGRODY: nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes. 2 Oscary (najlepszy scenariusz i najlepszy film zagraniczny) i 2 nominacje (najlepszy reżyser i aktorka). 2 Złote Globy (najlepszy film zagraniczny i najlepsza aktorka) i 3 nominacje (najlepsza reżyseria, muzyka i piosenka). Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki. REŻYSERIA: Claude Lelouch. WYKONAWCY: Jean-Louis Trintignant, Anouk Aimee, Pierre Barouh, Valerie Lagrange.

BALLADA O NARAYAMIE (Japonia; 1983; 130 minut; od 18 lat) - naturalistyczny obraz życia odciętej od świata japońskiej wioski, której mieszkańcy rządzą się własnymi prawami. Panuje tu odwieczna zasada, że każdy mieszkaniec wioski, który skończy 70 lat musi odejść w góry, aby umrzeć. Odmowa ściąga hańbę i pogardę na całą rodzinę. Stara Orin ma 69 lat. Tej zimy nadchodzi jej kolej. Przed odejściem chce się jednak upewnić, że jej najstarszy syn Tatsuhei znajdzie sobie odpowiednią żonę. NAGRODY: nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes. 3 nagrody Japońskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, aktor i dźwięk) i 8 nominacji (najlepsza reżyseria, scenariusz, aktorka, aktorka drugoplanowa, zdjęcia, muzyka, scenografia i oświetlenie). REŻYSERIA: Shohei Imamura. WYKONAWCY: Ken Ogata, Aki Takejo, Sumiko Sakamoto, Tonpei Hidari, Ryutaro Tatsumi.

opublikowano: 2015-06-09
Komentarze
Polityka Prywatności