6.07-18.09.2015

Kino Przytulne ŁDK - oferta na wakacje

kategoria: kino

Kino Przytulne ŁDK przygotowało dla mieszkańców i turystów spędzających tegoroczne wakacje w Łodzi specjalną ofertę filmową. Każdy dzień tygodnia będzie miał inną tematykę: poniedziałki będą literackie (słynne ekranizacje literatury światowej), wtorki - komediowe (klasyka komedii), środy - antyczne (filmy dokumentalne i fabularne o czasach starożytnych), czwartki - biograficzne, piątki - operowe (prezentacje słynnych przedstawień operowych z największych scen operowych świata), a niedziele - turystyczne (filmy o Francji i Niemczech).

WAKACJE 2015 W PRZYTULNYM KINIE ŁDK

LITERACKIE PONIEDZIAŁKI

6, 13 VII PROCES (FRANCJA-WŁOCHY-RFN)

6, 13 VII MAŁY KSIĄŻĘ (USA)

20, 27 VII EMMA (WLK. BRYTANIA)

20, 27 VII ŚMIERĆ W WENECJI (WŁOCHY-FRANCJA)

10, 17 VIII IDIOTA (ZSRR)

10, 17 VIII OSKAR I PANI RÓŻA (BELGIA-FRANCJA-KANADA)

24, 31 VIII ŻEGNAJ LALECZKO (USA)

24, 31 VIII SZKARŁATNA LITERA (RFN-HISZPANIA)

7, 14 IX POSKROMIENIE ZŁOŚNICY (WŁOCHY-USA)

7, 14 IX MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ W WENECJI (WLK. BRYTANIA)

KOMEDIOWE WTORKI

k l a s y k a z p s z y m r ó r z e n j e m o k a

7, 14 VII BYĆ ALBO NIE BYĆ (USA)

7, 14 VII NIEZNOŚNA DZIEWCZYNA (FRANCJA)

21, 28 VII PO KŁĘBKU DO NITKI (WLK. BRYTANIA)

21, 28 VII KELNER PŁACIĆ (CZECHOSŁOWACJA)

11, 18 XIII CUKIERECZEK (RFN)

11, 18 VIII ZABITY NA ŚMIERĆ (USA)

25 VIII, 1 IX NIEZWYKŁE PRZYGODY WŁOCHÓW W ROSJI (ZSRR-WŁOCHY)

25 VIII, 1 IX POWIEW SKANDALU (WŁOCHY-USA)

8, 15 IX SENS ŻYCIA WG MONTY PYTHONA (WLK. BRYTANIA)

8, 15 IX KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO (HISZPANIA)

ANTYCZNE ŚRODY

najsłynniejsi bohaterowie czasów starożytnych

8, 15 VII PIERWSZY CESARZ CHIN

22, 29 VII BOHATEROWIE STAROŻYTNEJ GRECJI

12, 19 VIII CEZAR I KLEOPATRA

26 VIII, 2 IX HANNIBAL - NAJWIĘKSZY KOSZMAR RZYMU

BIOGRAFICZNE CZWARTKI

9, 16 VII VINCENT I THEO (WLK. BRYTANIA-FRANCJA)

9, 16 VII SISSI - ZBUNTOWANA CESARZOWA (FRANCJA-BELGIA)

23. 30 VII CAR (ROSJA)

23, 30 VII HISTORIA JOSEPHINE BAKER (USA)

13, 20 VIII PAGANINI: UCZEŃ DIABŁA (NIEMCY-WŁOCHY)

13, 20 VIII SYLVIA (USA)

27 VIII, 3 IX LIBERTYN (FRANCJA)

27 VIII, 3 IX HISTORIA AUDREY HEPBURN (USA)

10, 17 IX BŁĘKITNA NUTA (FRANCJA)

10, 17 IX KRWAWA HRABINA (NIEMCY-FRANCJA-USA)

OPEROWE PIĄTKI

10 VII GIUSEPPE VERDI "AIDA" W WYK. GRAN TEATRE DEL LICEU W BARCELONIE

17 VII GIUSEPPE VERDI "OTELLO" W WYK. STAATSOPER UNTER DEN LINDEN W BERLINIE

24 VII GAETANO DIONIZETTI "ŁUCJA Z LAMMERMOORU" W WYK. OPERA NATIONAL DE LYON

31 VII GIACOMO PUCCINI "TOSCA" W WYK. TEATRO REAL W MADRYCIE

14 VIII GIUSEPPE VERDI "TRAVIATA" W WYK. TEATRO REGIO W PARMIE

21 VIII GIUSEPPE VERDI "RIGOLETTO" W WYK. PIAZZA DEL CAMPO W SIENIE

28 VIII GIOACCHINO ROSSINI "LA GAZZETTA" W WYK. GRAN TEATRE DEL LICEU W BARCELONIE

4 IX GIUSEPPE VERDI "FALSTAFF" W WYK. ROYAL OPERA HOUSE COVENT GARDEN W LONDYNIE

11 IX GIOACCHINO ROSSINI "WILHELM TELL" CZĘŚĆ 1 W WYK. TEATRO ALLA SCALA W MEDIOLANIE

18 IX GIOACCHINO ROSSINI "WILHELM TELL" CZĘŚĆ 2 W WYK. TEATRO ALLA SCALA W MEDIOLANIE

TURYSTYCZNE NIEDZIELE

Filmy prezentujące popularne wśród turystów kraje, miasta i regiony. Podziwiamy wspaniałe plenery, zwiedzamy zabytki, poznajemy historię, kulturę, obyczaje, życie codzienne mieszkańców i inne turystyczne atrakcje. Oprócz znanych i popularnych, trafiamy także do miejsc jeszcze nie zadeptanych przez turystów, a które z wielu powodów warto odwiedzić.

5 VII NORWEGIA - REJS HURTIGRUTEN / RZYM

12 VII PARYŻ / ZAMKI NAD LOARĄ

19 VII NORMANDIA / PROWANSJA

26 VII BRETANIA / SZAMPANIA, ALZACJA, LOTARYNGIA, BURGUNDIA

16 VIII BERLIN / MONACHIUM

23 VIII NIEMIECKIE WYSPY BAŁTYKU / NIEMIECKIE WYSPY MORZA PÓŁNOCNEGO

30 VIII BAWARIA / NIEMCY WSCHODNIE

6 IX PEKIN / HONGKONG

STAROŻYTNY RZYM

zrealizowane z rozmachem fabularyzowane dokumenty o autentycznych wydarzeniach i historycznych postaciach, oparte na zapisach antycznych pisarzy oraz na najnowszych badaniach historycznych i archeologicznych

8, 15 VII KOLOSEUM I POMPEJE

22, 29 VII NERON I JULIUSZ CEZAR

12, 19 VIII TYBERIUSZ GRAKCHUS I POWSTANIE W JUDEI

26 VIII, 2 IX KONSTANTYN I UPADEK RZYMU

NIEZWYKŁE INDIE

Filmy krajoznawczo-przyrodnicze o subkontynencie indyjskim, rozciągającym się od Himalajów, przez pustynie Radżastanu, namorzynowe lasy Assamu i rafy koralowe przy wschodnich i zachodnich wybrzeżach Indii. Zwiedzimy tereny Indii, Pakistanu, Nepalu, Bhutanu, Bangladeszu i Sri Lanki, z ich przepięknymi krajobrazami, egzotycznymi roślinami i zwierzętami.

6, 10 VII KRÓLESTWO TYGRYSA

13, 17 VII ŚWIĘTE WODY GANGESU

20, 24 VII MORSKIE WYBRZEŻA

27, 31 VII TAJEMNICE PUSTYNI THAR

10, 14 VIII HIMALAJE - GÓRY BOGÓW

17, 21 VIII MONSUNOWE LASY

OPISY FILMÓW:

VINCENT I THEO (Wielka Brytania-Francja-Holandia; 1990; 140 minut; od 12 lat) - kameralny dramat biograficzny ukazujący skomplikowane relacje między słynnym malarzem Vincentem van Goghiem i jego bratem Theo. Theo - handlarz dziełami sztuki, przez lata pomagał finansowo swojemu bratu i dodawał mu otuchy, bowiem głęboko wierzył w jego talent. Niestety na geniuszu artysty w jego czasach się nie poznano. REŻYSERIA: Robert Altman. WYKONAWCY: Tim Roth, Paul Rhys, Anne Canovas, Vladimir Yordanoff, Jean-Pierre Cassell, Feodor Atkine.

NIEZNOŚNA DZIEWCZYNA (Francja; 1956; 85 minut; od 12 lat) - komedia napisana przez Rogera Vadima specjalnie dla Brigitte Bardot, by - jak głosi fama - uświadomić jej siłę własnego seksapilu. Poszukiwany przez policję właściciel nocnego klubu w Paryżu prosi przyjaciela - występującego tam piosenkarza - by zaopiekował się jego córką. Piosenkarz zgadza się zaopiekować wzorową uczennicą prestiżowej szkoły. Wkrótce jednak przekona się, że dziewczyna wcale nie jest tak niewinna jak mu się wydawało. REŻYSERIA: Michel Boisrond. WYKONAWCY: Brigitte Bardot, Jean Bretonniere, Francoise Fabian, Mischa Auer, Michel Serrault, Jean Poiret, Jean Lefebvre.

BYĆ ALBO NIE BYĆ (USA; 1983; 105 minut; od 12 lat) - komedia, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Po wejściu Niemców do Polski dla aktorów jednego z miejskich teatrów zaczynają się ciężkie czasy. Ich sytuacje pogarsza fakt, że pewnego dnia zjawia się u nich brytyjski oficer wysłany do Polski z tajną misją, którego muszą ukrywać. Jakby tego było mało, sam Hitler ma przyjechać do Warszawy i być honorowym gościem na jednym z teatralnych spektakli. REŻYSERIA: Alan Johnson. WYKONAWCY: Mel Brooks, Anne Bancroft, Tim Matheson, Charles Durning, Mel Ferrer.

PIERWSZY CESARZ CHIN (Wielka Brytania; 2006; 100 minut; od 12 lat) - fabularyzowany dokument przedstawiający dzieje legendarnego pierwszego cesarza Chin - jego podboje, wieloletnie rządy, upadek oraz fascynującą tajemnicę jego grobowca. Cesarz Chin Shi Huang Di, porównywany z wielkimi postaciami historii - Aleksandrem Wielkim, czy Juliuszem Cezarem - jest odpowiedzialny za zjednoczenie wielomilionowego narodu na ogromnym obszarze. Choć bardzo znany i wielbiony w ojczyźnie, jego sylwetka nie jest zbyt dobrze znana na Zachodzie. Film uzupełnia tę lukę, przenosząc widza do starożytnych Chin, gdzie obserwujemy dzieje cesarza od momentu odziedziczenia władzy w wieku 13 lat, do chwili śmierci, u kresu szaleńczej obsesji poszukiwania nieśmiertelności. REŻYSERIA: Nic Young.

MAŁY KSIĄŻĘ (USA; 1974; 85 minut; od 12 lat) - filmowa adaptacja słynnej książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego o przebywającym na pustyni pilocie i zabłąkanym dziecku z innej planety. REŻYSERIA: Stanley Donen. WYKONAWCY: Richard Kiley, Steven Warner, Donna McKechnie, Gene Wilder, Bob Fosse, Graham Crowden.

EMMA (Wielka Brytania; 1996; 110 minut; od 12 lat) - urokliwa adaptacja powieści jednej z najpopularniejszych pisarek XIX wieku, Jane Austen. Emma to piękna, bogata i mądra, ale także impulsywna i nieco apodyktyczna młoda dama. Znana jest ze słabości do ingerowania w życie uczuciowe najbliższych. Niektóre próby swatania kończą się dla zainteresowanych katastrofą, a inni świetnie się przy tej okazji bawią. Przede wszystkim jednak Emma nie słucha głosu swojego serca i nie potrafi wybrać właściwego mężczyzny dla siebie. REŻYSERIA: Diarmuid Lawrence. WYKONAWCY: Kate Beckinsale, Mark Strong, Samantha Morton, Raymond Coulthard, Olivia Williams, Samantha Strong, James Hazeldine, Prunella Scales.

SYLVIA (Wielka Brytania-USA; 2003; 110 minut; od 15 lat) - biografia niedocenionej za życia amerykańskiej pisarki i poetki Sylvii Plath. Film opisuje burzliwe małżeństwo z angielskim poetą Tedem Hughesem, którego obwinia się o doprowadzenie bohaterki do psychicznego załamania i samobójczej śmierci w 1963 roku, kiedy Sylvia miała zaledwie 30 lat. REŻYSERIA: Christine Jeffs. WYKONAWCY: Gwyneth Paltrow, Daniel Craig, Blythe Danner, Jared Harris, Michael Gambon, Lucy Davenport.

BOHATEROWIE STAROŻYTNEJ GRECJI (Wielka Brytania; 2004; 100 minut; od 12 lat) - stworzone z wykorzystaniem nowoczesnej techniki zdjęciowej i efektów specjalnych, dwie najbardziej znane opowieści czasów antyku - "Jazon i Argonauci" i "Odyseja". Wraz ze współczesnymi naukowcami prześledzimy te słynne antyczne historie i zweryfikujemy, które fragmenty mają szansę być wydarzeniami realnymi, a które są wytworem fantazji. REŻYSERIA: Jean Claude Bragard.

STAROŻYTNY RZYM (Wielka Brytania; 2006; 50 minut; od 12 lat) - zrealizowane z rozmachem fabularyzowane dokumenty o najważniejszych wydarzeniach i najsłynniejszych postaciach związanych z historią Imperium Rzymskiego. Nakręcone w autentycznych miejscach i oparte na antycznych dokumentach oraz badaniach współczesnych historyków, archeologów i naukowców, pasjonujące opowieści o mechanizmach zmian politycznych i społecznych oraz tajnikach władzy, korupcji, zdradzie i przeznaczeniu.

NIEZWYKŁE INDIE (Wielka Brytania; 1996; 50 minut; b.o.) - seria filmów krajoznawczo-przyrodniczych o subkontynencie indyjskim, rozciągającym się od Himalajów, przez pustynie Radżastanu, namorzynowe lasy Assamu i rafy koralowe przy wschodnich i zachodnich wybrzeżach Indii. Zwiedzimy tereny Indii, Pakistanu, Nepalu, Bhutanu, Bangladeszu i Sri Lanki, z ich przepięknymi krajobrazami, egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Poznamy także skomplikowane relacje pomiędzy ludźmi i przyrodą tego regionu, gdzie tutejsi mieszkańcy są związani z naturą poprzez mity, legendy, kulturę i religię.

PAGANINI: UCZEŃ DIABŁA (Niemcy-Włochy; 2013; 115 minut; od 15 lat) - dramat biograficzny o muzycznym geniuszu wszech czasów Niccolo Paganinim (1782-1840), w którego brawurowo wcielił się jeden z najlepszych skrzypków świata - David Garrett. Jest rok 1830. Wirtuoz skrzypiec i koneser kobiecego piękna Niccolo Paganini jest u szczytu kariery. Jego grą zachwyca się cała Europa. Teraz pora na Londyn - miasto, które dzięki odpowiednio rozpowszechnionym entuzjastycznym opiniom, czeka na jego premierowy występ z niecierpliwością. Paganini i jego tajemniczy impresario Urbani zamieszkują w domu organizatora londyńskiego koncertu. Gdy słynnemu skrzypkowi wpada w oko młodziutka córka gospodarza, w głowie Urbaniego rodzi się szatański plan. REŻYSERIA: Bernard Rose. WYKONAWCY: David Garrett, Jared Harris, Andrea Deck, Veronica Ferres, Christian McCay, Joely Richardson, Helmut Berger, Olivia D'Abo.

PO KŁĘBKU DO NITKI (Wielka Brytania; 1988; 105 minut; od 12 lat) - komedia kryminalna, oparta na niebanalnym pomyśle zamiany ról słynnych bohaterów cyklu powieści Sir Arthura Conan Doyle'a. Dr Watson, genialny detektyw od wyjaśniania skomplikowanych zagadek, wynajmuje aktora, by odgrywał wymyśloną przez niego postać Sherlocka Holmesa. Tym razem muszą się oni zmierzyć z ich odwiecznym wrogiem, profesorem Moriartym. Jednak sprawa się komplikuje, gdyż w pewnym momencie Watson znika, a fałszywy Holmes musi sam rozwiązać całą sprawę. REŻYSERIA: Thom E. Eberhardt. WYKONAWCY: Michael Caine, Ben Kingsley, Lysette Anthony, Jeffrey Jones, Paul Freeman.

CAR (Rosja; 2009; 115 minut; od 15 lat) - mega-produkcja filmowa, zrealizowana z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły faktów historycznych, kostiumów i scenografii. XVI-wieczna, pogrążona w chaosie Rosja. Iwan Groźny jest dogłębnie przekonany, iż posiada dar interpretacji boskich znaków oraz że widzi zbliżający się dzień Sądu Ostatecznego. Wprowadza rządy absolutne, bezlitośnie niszcząc każdego ze swoich oponentów. Gdy kraj ogarnia terror, Filip - zwierzchnik Klasztoru Sołowieckiego, człowiek uczony, a jednocześnie bliski przyjaciel Iwana, postanawia sprzeciwić się i położyć kres jego bezwzględnej tyranii. Uniwersalna alegoria rządów totalitarnych. REŻYSERIA: Paweł Łungin. WYKONAWCY: Piotr Mamonow, Oleg Jankowski, Jurij Kuzniecow, Aleksandr Domogarow.

HISTORIA JOSEPHINE BAKER (USA; 1991; 130 minut; od 12 lat) - biografia najsłynniejszej czarnoskórej tancerki i śpiewaczki pierwszej połowy XX wieku. Była szykanowana w Ameryce za kolor skóry, lecz uwielbiana w Europie. To właśnie tu jej ekspresyjne i skandalizujące występy spotkały się z fantastycznym przyjęciem i otworzyły jej drogę do światowej sławy. W czasie drugiej wojny światowej walczyła we francuskim ruchu oporu, za co w 1961 roku otrzymała z rąk prezydenta Charlesa de Gaulle'a Francuski Krzyż Wojenny. Josephine Baker mimo sławy i bogactwa, jakie osiągnęła, nigdy nie zapomniała o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i aż do śmierci w 1975 roku aktywnie walczyła z dyskryminacją i rasizmem. Pochowana z honorami należnymi głowie państwa, spoczęła na cmentarzu w Monaco. NAGRODY: Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego - L. Gossett Jr. i 2 nominacje (najlepszy film i aktorka). 2 Nagrody Emmy (najlepszy reżyser i aktorka) i 3 nominacje najlepszy aktor drugoplanowy - R. Blades, najlepszy aktor drugoplanowy - D. Dukes, charakteryzacja). REŻYSERIA: Brian Gibson. WYKONAWCY: Lynn Whitfield, David Dukes, Louis Gossett Jr., Ruben Blades, Craig T. Nelson.

ZABITY NA ŚMIERĆ (USA; 1976; 90 minut; od 12 lat) - znakomity pastisz klasycznych filmów i powieści kryminalnych. Ekscentryczny milioner zaprasza do swojego zamczyska najsłynniejszych detektywów świata na wystawną kolację z morderstwem. Oferuje milion dolarów temu, kto rozwikła zagadkę zbrodni. REŻYSERIA: Robert Moore. WYKONAWCY: Truman Capote, sir Alec Guinness, Peter Sellers, David Niven, Peter Falk, James Coco, Maggie Smith, Eileen Brennan, Elsa Lanchester, James Cromwell.

CUKIERECZEK (RFN; 1985; 85 minut; od 15 lat) - 40-letnia, mało atrakcyjna pracownica zakładu pogrzebowego zakochuje się po uszy w młodym motorniczym metra. Kobiecie zbytnio nie przeszkadza, że jej wybranek jest żonaty i podejmuje różnorodne starania, aby zdobyć swego ubóstwianego mężczyznę. REŻYSERIA: Percy Adlon. WYKONAWCY: Marianne Sagebrecht, Eisi Gulp, Manuela Denz.

CEZAR I KLEOPATRA (Wielka Brytania; 1945; 140 minut; od 12 lat) - dramat historyczno-biograficzny wg sztuki George'a Bernarda Shawa. Opowieść o jednym z najbardziej znanych romansów w dziejach historii. Juliusz Cezar przybywa do Egiptu, którym włada młoda, piękna i przebiegła Kleopatra. Pomiędzy nimi wybucha płomienne uczucie, które nie będzie przyjęte przez wszystkich z równie wielkim entuzjazmem. REŻYSERIA: Gabriel Pascal. WYKONAWCY: Vivien Leigh, Claude Rains, Cecil Parker, Basil Sydney, Flora Robson, Stewart Granger.

ŚMIERĆ W WENECJI (Włochy-Francja; 1971; 130 minut; od 15 lat) - filmowa adaptacja opowiadania Thomasa Manna. Akcja toczy się w 1911 roku. Chory na serce znany kompozytor austriacki Gustav von Aschenbach przyjeżdża do luksusowego hotelu na weneckim Lido, by odpocząć i podreperować zdrowie. Pewnego dnia wśród hotelowych gości zauważa kilkunastoletniego Tadzia, który wraz z matką, trzema siostrami i guwernantką przyjechał z Polski na wakacje. Aschenbach jest zafascynowany niebywałą urodą chłopca. NAGRODY: nagroda Włoskiej Akademii Filmowej "David di Donatello" za najlepszą reżyserię. 4 nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA (najlepsze zdjęcia, scenografia, kostiumy i dźwięk) i 3 nominacje (najlepszy film, reżyser i aktor). Nominacja do Oscara za najlepsze kostiumy. REŻYSERIA: Luchino Visconti. WYKONAWCY: Dirk Bogarde, Bjorn Andresen, Silvana Mangano, Marisa Berenson, Franco Fabrizi, Romolo Valli.

OSKAR I PANI RÓŻA (Belgia-Francja-Kanada; 2009; 100 minut; od 12 lat) - dramat psychologiczny wg słynnej powieści Erica-Emmnuella Schmitta o leżącym w szpitalu ciężko chorym 10-latku, który zaprzyjaźnia się z przypadkowo poznaną dostawczynią pizzy. REŻYSERIA: Eric-Emmnuel Schmitt. WYKONAWCY: Amir Ben Abdelmoumen, Michele Laroque, Max von Sydow, Constance Dolle, Amira Casar.

IDIOTA (ZSRR; 1958; 120 minut; od 15 lat) - ekranizacja powieści Fiodora Dostojewskiego. Książę Lew Nikołajewicz Myszkin powraca do Petersburga z pobytu w Szwajcarii. Wkrótce poznaje córkę bogacza Jepanczyna, uroczą 21-letnią Agłaję, która próbuje omamić księcia swoimi wdziękami. Książę jednak prawdziwie głębokim uczuciem darzy prowadzącą się niemoralnie Nastazję Filipowną Baraszkową. Konflikt, który powstanie między tymi trzema postaciami będzie miał dramatyczny przebieg i konsekwencje. REŻYSERIA: Iwan Pyrjew. WYKONAWCY: Jurij Jakowlew, Julia Borysowa, Raisa Maksymowa, Nikołaj Pazitnow.

KELNER, PŁACIĆ! (Czechosłowacja; 1980; 85 minut; od 12 lat) - komedia obyczajowa, inspirowana autentyczną historią. Sprzedawca książek Dalibor ma kłopoty finansowe. Dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kobiet płaci ogromne alimenty, co fatalnie wpływa na stan jego portfela. Przypadkowe zdarzenie podsuwa mu pomysł na zebranie tak potrzebnych pieniędzy. Przebiera się za kelnera i odwiedzając praskie restauracje inkasuje od konsumentów zapłaty za rachunki. Robi to bardzo pomysłowo, w związku z czym jest trudny do zdemaskowania. Ale czy proceder, jaki uprawia księgarz ujdzie mu bezkarnie? REŻYSERIA: Ladislav Smoljak. WYKONAWCY: Josef Abrham, Libuse Safrankova, Zdenek Sverak, Eliska Balzerova, Dagmar Patrasova.

SZKARŁATNA LITERA (RFN-Hiszpania; 1972; 85 minut; od 15 lat) - ekranizacja słynnej powieści Nathaniela Hawthorne'a. Druga połowa XVII wieku, małe miasteczko holenderskich osadników na amerykańskim wybrzeżu Atlantyku. Wyznająca surowe normy moralne, purytańska społeczność piętnuje młodą kobietę, wychowującą nieślubną córeczkę, nakazując jej nosić jako znak hańby szkarłatną literę "A". Hester z godnością znosi swój los, odmawiając przyznania się, kto jest ojcem dziecka. REŻYSERIA: Wim Wenders. WYKONAWCY: Senta Berger, Hans Christian Blech, Lou Castel, Yella Rottlander, Rudiger Vogler.

POSKROMIENIE ZŁOŚNICY (USA-Włochy; 1967; 120 minut; od 12 lat) - słynna ekranizacja komedii Williama Szekspira. Rozegrana w urokliwej renesansowej scenerii, niebanalna miłosna edukacja zbuntowanej Katarzyny przez gburowatego Petrucia. Ruchliwość kamery, żywe tempo i rytm zapominają zapomnieć o teatralnym rodowodzie filmu i nie dają widzowi chwili wytchnienia w smakowaniu każdego obrazu i podziwianiu znakomitych kreacji aktorskich. NAGRODY: nominacje do Oscara za najlepszą scenografię i kostiumy. Nominacje do Złotych Globów dla najlepszej komedii i aktora. Nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najlepszej aktorki i aktora. Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej "David di Donatello" dla najlepszego filmu i aktorki. REŻYSERIA: Franco Zeffirelli. WYKONAWCY: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Michael York, Cyril Cusack, Natasha Pyne.

NIEZWYKŁE PRZYGODY WŁOCHÓW W ROSJI (Rosja-Włochy; 1974; 100 minut; od 12 lat) - komedia przygodowa, rozgrywająca się w Rzymie, Moskwie, a przede wszystkim w Sankt-Petersburgu, umiejętnie prezentująca turystyczne walory miasta, nafaszerowana gagami, pościgami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Lata 70-te XX wieku. Grupka przypadkowych Włochów dowiaduje się, że w Leningradzie w czasach rewolucji został ukryty ogromny skarb. Pod turystycznym pretekstem wybierają się do Związku Radzieckiego, gdzie na miejscu konkurują ze sobą, kto z nich stanie się posiadaczem wielkiej fortuny. REŻYSERIA: Eldar Riazanow. WYKONAWCY: Andriej Mironow, Antonia Santilli, Ninetto Davoli, Alighiero Noschese, Gaetano Cimarosa, Luigi Ballista.

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ W WENECJI (Wielka Brytania; 1997; 100 minut; od 12 lat) - melodramat wg powieści "Skrzydła gołębicy" Henry Jamesa. Jest początek XX wieku. Uboga Kate Croy trafia pod opiekę bogatej ciotki Maude, która widzi dla niej tylko jedną przyszłość - małżeństwo z majętnym lordem Markiem. Tymczasem dziewczyna kocha z wzajemnością równie ubogiego jak ona dziennikarza Mertona Denshera. Młodzi zaręczają się w sekrecie, ale nie mają widoków na szczęśliwą przyszłość. Przełomem okazuje się poznanie Amerykanki Millie Theale, śmiertelnie chorej bogatej dziedziczki, która przyjechała do Europy zobaczyć zabytki i zaznać miłości. Kate wraz z Mertonem podążają za nią do Wenecji i planują intrygę, aby Millie zakochała się w dziennikarzu. NAGRODY: 4 nominacje do Oscara (najlepsza aktorka, scenariusz, zdjęcia i kostiumy). Nominacja do Złotego Globu dla najlepszej aktorki. 2 nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA (najlepsze zdjęcia i charakteryzacja) i 3 nominacje (najlepsza aktorka, scenariusz i kostiumy). REŻYSERIA: Iain Softley. WYKONAWCY: Helena Bonham Carter, Linus Roache, Allison Elliott, Charlotte Rampling, Alex Jennings.

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO (Hiszpania; 1988; 85 minut; od 15 lat) - pierwszy międzynarodowy sukces jednego z najpopularniejszych reżyserów hiszpańskich. Obyczajowy komediodramat o sercowych perypetiach kilku mieszkanek Madrytu, mających kłopoty w relacjach z mężczyznami, co prowadzi do zaskakujących wydarzeń. Porzucona przez kochanka młoda aktorka nie poddaje się depresji i postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to jednak łatwe, bowiem okazuje się, że kobiety z jej najbliższego otoczenia także nie mają lekkiego życia ze swoimi partnerami. NAGRODY: Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki. Nagroda Publiczności na festiwalu w Toronto. Nagroda za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji. Nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego. 5 Hiszpańskich Nagród Filmowych GOYA (najlepszy film, scenariusz, aktorka, aktorka drugoplanowa - M. Barranco i montaż). Nagroda Włoskiej Akademii Filmowej "David di Donatello" dla najlepszego reżysera. REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Carmen Maura, Julieta Serrano, Maria Barranco, Rossy De Palma, Antonio Banderas, Fernando Guillen.

KRWAWA HRABINA (Niemcy-Francja; 2009; 95 minut; od 15 lat) - mroczna opowieść o Elżbiecie Batory (1560-1614), mieszkającej w Transylwanii siostrzenicy polskiego króla Stefana Batorego. Była jedną z najbardziej wpływowych i bogatych kobiet swoich czasów. Zawsze opanowana, zimna i pozbawiona uczuć, w wieku 39 lat nieoczekiwanie zakochuje się w 21-letnim Istvanie Thurzo. Ich namiętny związek nie trwa jednak długo, bowiem ojciec młodzieńca za pomocą intryg doprowadza do ich rozstania. Zrozpaczona Elżbieta uważając, że przyczyną była różnica wieku, postanawia za wszelką cenę się odmłodzić i wkrótce odkrywa makabryczny sposób na wieczną młodość - krew dziewic. Do zamku trafiają dziesiątki niewinnych dziewcząt, by go już nigdy nie opuścić. REŻYSERIA: Julie Delpy. WYKONAWCY: Julie Delpy, Daniel Bruhl, William Hurt, Anamaria Marinca, Sebastian Blomberg.

BŁĘKITNA NUTA (Francja-Niemcy; 1991; 125 minut; od 15 lat) - biograficzna opowieść z życia Fryderyka Chopina, który w 1846 roku przebywał w Nohant w posiadłości swojej kochanki, pisarki George Sand. Film opowiada o ostatnich 36 godzinach, jakie muzyk spędził z Sand tuż przed zerwaniem. REŻYSERIA: Andrzej Żuławski. WYKONAWCY: Janusz Olejniczak, Marie-France Pisier, Sophie Marceau, Feodor Atkine, Serge Renko, Roman Wilhelmi.

SENS ŻYCIA WG MONTY PYTHONA (Wielka Brytania; 1983; 105 minut; od 15 lat) - słynna grupa brytyjskich komików prezentuje bardzo subiektywną i oczywiście prowokacyjno-skandalizująco-niepoprawną historię poszczególnych etapów ludzkiego życia - od narodzin po śmierć. NAGRODY: Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Cannes. REŻYSERIA: Terry Jones. WYKONAWCY: Graham Chapman, Terry Jones, Eric Idle, John Cleese, Michael Palin, Terry Gilliam.

HANNIBAL - NAJWIĘKSZY KOSZMAR RZYMU (Wielka Brytania-Francja; 2005; 90 minut; od 12 lat) - widowiskowy dokument fabularyzowany prezentujący sylwetkę jednego z najsłynniejszych militarnych geniuszy wszech czasów, Hannibala Barki (247 p.n.e.-183 p.n.e), dowódcy wojsk antycznej Kartaginy. Brał udział w drugiej wojnie punickiej - po zdobyciu Hiszpanii wyruszył z 60-tysięczną armią przez Pireneje, południową Galię i Alpy na podbój Italii. REŻYSERIA: Edward Bazalgatte.

LIBERTYN (Francja; 2000; 100 minut; od 15 lat) - pełna niezwykłych wydarzeń, frywolna biografia Denisa Diderota (1713-84), jednego z największych filozofów epoki Oświecenia, twórcy słynnej Encyklopedii, który zyskał opinię intelektualnego libertyna, zwolennika wolności seksualnej, wroga moralnej czystości i wierności małżeńskiej. XVIII-wieczna Francja tuż przed wybuchem Rewolucji. Pisarz i filozof Denis Diderot pracuje potajemnie nad Encyklopedią, do druku której Kościół nie zamierza dopuścić. Ukrywający się pisarz znajduje schronienie w wiejskiej posiadłości barona d'Holbacha. Diderot, wychodzący z założenia, że to, co naturalne, jest dobre dla człowieka, nie bacząc na obecność żony i córki, wdaje się w kolejne romanse. Tymczasem baron i jego żona wpadają w popłoch na wieść, że do pałacu przybywa z wizytą brat barona, kardynał, zaciekły przeciwnik encyklopedystów i ich idei. REŻYSERIA: Gabriel Aquion. WYKONAWCY: Vincent Perez, Fanny Ardant, Josiane Balasco, Michel Serrault, Arielle Dombasle, Christian Charmetant, Bruno Todeschini, Audrey Tautou.

POWIEW SKANDALU (USA-Włochy-Austria; 1960; 95 minut; od 12 lat) - komedia romantyczna. Wiedeń, stolica walca, rok 1907. Olympia jest austriacką księżniczką, która za swoje skandaliczne wybryki zostaje wygnana z rodowej siedziby na prowincję. Poznaje tu młodego inżyniera górnictwa z Ameryki, przed którym ukrywa swoje arystokratyczne pochodzenie. Wkrótce oboje spotykają się na austriackim dworze, kiedy Olympia zostaje przywrócona do łask i ma zostać żoną księcia. REŻYSERIA: Michael Curtiz. WYKONAWCY: Sophia Loren, John Gavin, Maurice Chevalier, Angela Lansbury.

HISTORIA AUDREY HEPBURN (USA; 2000; 125 minut; od 12 lat) - biograficzny film o jednej z największych ikon Hollywood, aktorce, która zdobyła najważniejsze nagrody filmowe, miłość publiczności i uznanie za działalność charytatywną w ramach UNICEF-u. Ale jej wspaniałe życie i cudowna kariera były okupione prywatnymi problemami związanymi z cierpieniami wojennymi, poszukiwaniami ojca i nieudanymi romansami. REŻYSERIA: Steven Robman. WYKONAWCY: Jennifer Love Hewitt, Frances Fisher, Keir Dullea, Emmy Rossum, Marcel Jeannin, Eric McCormack, Gabriel Macht.

ŻEGNAJ LALECZKO (USA; 1975; 95 minut; od 15 lat) - stylowa ekranizacja "czarnego" kryminału Raymonda Chandlera. Prywatny detektyw Phillip Marlowe przyjmuje zlecenie od mężczyzny, który po siedmiu latach spędzonych w więzieniu chce odnaleźć swoją dziewczynę, z którą stracił kontakt. W miarę prowadzonego dochodzenia banalna z pozoru sprawa staje się coraz mroczniejsza i bardziej zawikłana, doprowadzając do zaskakującego rozwiązania. REŻYSERIA: Dick Richards. WYKONAWCY: Robert Mitchum, Charlotte Rampling, John Ireland, Sylvia Miles, Anthony Zerbe, Harry Dean Stanton.


opublikowano: 2015-06-29
Komentarze
Polityka Prywatności