09 sierpnia 2015 (niedziela)

Happening sensoryczny w Manufakturze

Nauka alfabetu Lorma i podstaw języka migowego, tor przeszkód do pokonania z zasłoniętymi oczami i ministrzelnica laserowa - oto główne atrakcje happeningu, zapowiadającego pierwsze na świecie wyścigi samochodowe dla osób głuchych i niewidomych.

Czy to możliwe, by osoba jednocześnie niewidoma i niesłysząca jeździła samochodem?! Tak! Udowodnią to uczestnicy pierwszego na świecie wyścigu samochodowego na płycie łódzkiego lotniska. Osoby głuchoniewidome z całego świata, m.in. z Gruzji, Kenii i Sri Lanki przyjadą do Łodzi, by wziąć udział w pierwszych na świcie wyścigach samochodowych. Pojadą pod kierunkiem instruktorów z łódzkich szkół nauki jazdy, którzy będą ich pilotować za pomocą dotyku. Jak to wygląda w praktyce? Np. klepnięcie w lewą część kolana oznacza korekcję kierownicy w lewo.

Wydarzenie zaplanowano na 9.08, a już w sobotę (1.08) w ramach promocji tej imprezy, na rynku Manufaktury, w godz. 12-15, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym organizuje happening sensoryczny. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił na ministrzelnicy laserowej. - Uczestnicy poczują się przez chwilę jak osoby niewidome. Strzelać z zasłoniętymi oczami pomoże im osoba, które poinformuje, czy oddany strzał był celny albo powie, co trzeba poprawić - tłumaczy Mateusz Kotnowski, pełnomocnik Łódzkiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, pomysłodawca akcji.

Dodatkowo będzie można przejść torem przeszkód z zasłoniętymi oczami i pomagać sobie jedynie białą laską, tak ja na co dzień radzą sobie osoby niewidome. Przewidziano także naukę alfabetu Lorma, którym posługują się osoby głuchoniewidome. To opracowana w XIX wieku metoda komunikacji polegająca na kreśleniu linii lub punktów na dłoni drugiej osoby. Oprócz tego zaplanowano również naukę podstaw języka migowego. Po co to wszystko? - Poprzez organizację wyścigu oraz happeningu w Manufakturze chcemy łamać stereotypy i oczywiście aktywizować społecznie, a także zawodowo, osoby głuchoniewidome. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że tacy ludzie żyją wśród nas. Pokażemy, że skoro mogą nauczyć się jeździć samochodem, to na pewno poradzą sobie również z obsługą np. ksero. I mogą być wartościowymi pracownikami - dodaje Mateusz Kotnowski.

Wszyscy, którzy wezmą udział w happeningu, będą mogli wygrać nagrody, m.in. bilety do kina. Na tych, którzy chcieliby zgłębić temat będą czekały ulotki i broszury.


opublikowano: 2015-07-30
Komentarze
 
Polityka Prywatności