03 września 2015 (czwartek)

Finał VIII Letniej Akademii Jazzu - Rosemary's Babies

kategoria: koncerty

Kto z nas nie pamięta słynnej kołysanki z „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego? Siły, z jaką muzyka uzupełniała to, co oglądaliśmy na ekranie. Podczas koncertu finałowego ósmej Letniej Akademii Jazzu usłyszymy niejedną kompozycję Krzysztofa Komedy. Muzykę znakomitego kompozytora zinterpretuje Rosemary’s Babies – wyjątkowa orkiestra, która powstała z myślą o Letniej Akademii Jazzu. W jej składzie znaleźli się najlepsi muzycy z Norwegii. Orkiestrze towarzyszyć będą polscy soliści – Maciej Obara zagra na saksofonie, a Dominik Wania na fortepianie.

Aranżacje kompozycji Komedy przygotuje Elrend Skomsvoll - genialny norweski kompozytor i aranżer, związany z Konserwatorium w Trondheim.

Orkiestra Rosemary's Babies powstała z myślą o popularyzowaniu muzyki wielkich polskich kompozytorów za granicami kraju; składa się ona z najważniejszych i najbardziej twórczych artystów jazzowych w Norwegii.Połączeni ideą przygotowania muzyki największego polskiego kompozytora - Krzysztofa Komedy - stworzą zespół na wysokim międzynarodowym poziomie pod względem muzycznym, kompozytorskim i aranżacyjnym.

Członkowie orkiestry uczestniczyli w wielu ciekawych projektach norweskich i międzynarodowych, firmowanych takimi nazwiskami jak Chick Corea, Pat Metheny czy Joshua Redman, a także Erlend Skomsvoll, Eirik Hegdal, Vigleik Storaas, Geir Lysne, Bendik Hofset, Maria Kannegaard, Kim Myhr, Jenny Hval, Stian Westerhus, Ståle Storløkken, Albatrosh i Marius Neset.

Erlend Skomsvoll (ur. 1969) jest kompozytorem, dyrygentem i muzykiem norweskiego pochodzenia. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres stylów i środków ekspresji, ale zawsze tworzy w oparciu o muzykę rytmiczną i nawiązującą do współczesności. Jako dziecko poznał szeroki repertuar muzyki klasycznej, jazzowej i rockowej jako tubista i pianista. Z czasem porzucił naukę gry na tubie i rozwijał się jako pianista, aranżer i kompozytor.

W 2000 r. został kuratorem Orkiestry Jazzowej w Trondheim. Pierwszy koncert orkiestry, do którego zaproszono Chicka Corea jako solistę, został uznany przez najważniejszych norweskich krytyków za "koncert cudowny". Erlendowi powierzono role dyrektora artystycznego, aranżera, dyrygenta oraz kompozytora.

Koncert stał się punktem wyjścia do międzynarodowych tras koncertowych z norweskimi i międzynarodowymi solistami, takimi jak Corea, czy Pat Metheny. Kariera Erlenda Skomsvolla rozwinęła się w niezwykle szybkim tempie - z dziś komponuje utwory dla najważniejszych orkiestr zarówno klasycznych, współczesnych, jak i jazzowych, równocześnie pracuje jako aranżer i dyrygent norweskich zespołów rockowych i popularnych.

Solistami z Polski będą Maciej Obara i Dominik Wania.

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie - tylko w ciągu ostatnich dwóch lat kwartet Obary prezentował się na festiwalach w Japonii, Korei, Indiach, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Obara to saksofonista, który udowadnia, że muzyka jazzowa może łączyć w sobie wrzącą energię i otwarte formy, zachowując lekkość przekazu. Instrumentalista, który na polskiej scenie jazzowej, mimo młodego wieku, zdążył przetrzeć wiele dróg, na każdej osiągając sukces.

Tomasz Stańko: Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna.

Maciej Karłowski z Jazzarium: Bez dwóch zdań znakomite, poważne granie (…). Ujęte w kompozycje, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach improwizatorską narracją. Zagrane przez zespół bez słabych punktów. Nie wiadomo czy bardziej chwalić lidera czy może pochylać się nad wyśmienitym Dominikiem Wanią.

Obarze w tej wyjątkowej orkiestrze towarzyszyć będzie jeszcze jeden Polak - Dominik Wania, przyjaciel i wieloletni muzyczny towarzysz saksofonisty. Dominik Wania, tegoroczny podwójny laureat nagrody Fryderyk, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

W 2014 jury TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę "Ravel", na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

W skład orkiestry wejdą:

Maciej Obara - Alto Sax

Dominik Wania - Piano

Kirsti Hust - Vocal

Andre Roligheten - Tenor sax/Bass Clarinet

Klaus Holm - Alto sax/clarinet Baritone sax

Mikko Innanen - Bari/alto/soprano sax

Tore Brunborg - Tenor/Sopran

Øyvind Brekke - Trombone

Eivind Lønning - Trumpet

Thomas Johansson - Trumpet

Adrian Løseth Waade - Fiolin

Bendik Foss - Viola

Lucy Railton - Cello

Ole Morten Vågan - Bass

Gard Nilssen - Drums


opublikowano: 2015-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności