10.03-10.04.2016

Wystawa Krzysztofa Kieślowskiego w Manufakturze

Dokumenty, fotosy, plakaty – wszystko, co wiąże się z filmową twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, można oglądać na wystawie, otwartej w czwartek (10.03) w rotundzie galerii handlowej Manufaktury. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, na specjalnych stelażach upamiętnia 20-tą rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.

Wystawa "Krzysztof Kieślowski - Ślady i pamięć" jest swego rodzaju podsumowaniem życia, twórczości artystycznej oraz "życia po życiu" jednego z największych twórców polskiego kina - reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysty, autora sztuk teatralnych, reżysera teatru i telewizji, pedagoga, opiekuna artystycznego młodych filmowców. Także autora dokumentalnych fotografii i poezji pisanej w okresie młodzieńczym. A czasami nawet aktora, który ma w dorobku kilka epizodów z drugiej strony kamery. Artysty, którego dorobek ciągle jest oglądany, analizowany, poddawany różnorakim interpretacjom, którego myśl znajduje kontynuatorów i naśladowców nie tylko w kinie polskim, ale europejskim i światowym. - Krzysztof Kieślowski miał szczególny zmysł obserwacji i umiejętność pokazywania na ekranie tego co zobaczył - mówił o swoim uczniu prof. Kazimierz Karabasz, ceniony reżyser filmów dokumentalnych - Wybijał się ponad przeciętność. Dostrzegał w gatunku filmu dokumentalnego więcej niż większość jego kolegów. Był człowiekiem rzadko spotykanej wrażliwości. Swój dorobek, wyniesiony z artystycznej praktyki "w dokumencie" przeniósł Krzysztof Kieślowski do pracy w filmie fabularnym. Tam zasłynął cyklem nagradzanych na całym świecie moralitetów, jak choćby znany "Dekalog", dotykających najistotniejszych prawd o życiu człowieka.

Artystyczna biografia artysty zamknięta została na wystawie w dokumentach, fotografiach - prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie zdjęciowym, fotosach filmowych, międzynarodowych plakatach do jego filmów. Są tam również dyplomy i nagrody, jakie Krzysztof Kieślowski otrzymał na krajowych oraz międzynarodowych konkursach oraz festiwalach filmowych. Wśród dokumentów zamieszczono także te osobiste, rodzinne - udostępnione przez żonę reżysera, panią Marię Kieślowską - dzięki którym widz może poznać artystę od strony prywatnej. Wszystkie te materiały można oglądać na pięćdziesięciu stelażach, rozstawionych na piętrze wokół rotundy galerii handlowej Manufaktury.

Wystawa czynna będzie przez miesiąc, do 10-go kwietnia.


opublikowano: 2016-03-11
Komentarze
Polityka Prywatności