10-12.03.2017

42. Festiwal Yapa

Już za niecałe 3 tygodnie rozpoczyna się najstarszy łódzki festiwal, a jednocześnie największy w Polsce przegląd piosenki studenckiej, turystycznej i folkowej - Yapa. W tym roku wydarzenie odbędzie się między 10 a 12 marca, w starej hali Expo w Łodzi, przy ulicy Stefanowskiego 30.

Znane są już wszystkie gwiazdy, które wystąpią podczas 42. OSPPT Yapa. Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście – Bobowi Dylanowi, który jest największą ikoną muzyki folkowej i który inspiruje wiele zespołów z nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy zagrają na scenie w sobotę wieczorem w swojej twórczości odnoszą się do twórczości Boba Dylana. Na łódzką scenę po kilku latach przerwy powróci Lubelska Federacja Bardów – legendarny zespół, w którym występuje między innymi Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki Boba Dylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby, czy Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu z lat 80. na pewno ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy – zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w domach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi po kilku latach przerwy wróci również songwriter Mateusz Rulski – Bożek, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. O bardziej etno - folkową oprawę zadbają takie zespoły jak Celtic Tree, U Pana Boga Za Piecem, czy Siudma Góra (nietypowa pisownia nazwy wzięła się od nazwiska lidera grupy – Zbigniewa Siudego). Na scenę powróci również ulubieniec yapowej publiczności, wyjątkowo charyzmatyczny Ślązak, Egon Alter. Yapa nie zapomina również o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąp fenomenalny zespół Shantażyści, którego członkowie nie używają instrumentów, a jedynie swoich głosów.

MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO KONKURSU NA 42. YAPIE

Konkurs przeznaczony jest dla zespołów i solistów, którzy chcą się zaprezentować na najstarszym łódzkim festiwalu piosenki turystycznej, studenckiej i poezji śpiewanej. Część konkursowa Yapy jest niepowtarzalną okazją do zaprezentowania się młodych, często debiutujących artystów przed szeroką publicznością.

Na przeglądzie występy konkursowiczów przeplatane są koncertami gwiazd i uznanych już zespołów. Na Yapowej scenie swoje pierwsze kroki stawiali między innymi: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie, Bez Idola, EKT Gdynia, Elżbieta Adamiak i Wojciech Wiśniewski, Wiesław Tupaczewski czy Olek Grotowski. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i kartę zgłoszeń można znaleźć pod adresem www.yapa.art.pl, w zakładce Konkurs. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 2 lutego.

Yapa to wydarzenie niezwykłe. Nie tylko dlatego, że jest najstarszym łódzkim festiwalem, organizowanym niemal bez przerwy od 1974 roku. Również dlatego, że jest największym przeglądem piosenki poetyckiej, studenckiej i folkowej w Polsce. Co roku spotyka się na nim prawie 2 tysiące osób, które przyjeżdżają do Łodzi nie tylko słuchać muzyki, ale również wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać i śpiewać.

Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa fascynatów ze Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik Politechniki Łódzkiej wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baz namiotowych do Łodzi. Dziś, po ponad 40 latach, Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób, które w różnych stronach Polski, a nawet i świata śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.

Tegoroczny festiwal zapowiada się szczególnie – na scenie pojawi się prawie 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów – dwóch konkursowych, koncertu nocnego i koncertu laureatów w niedzielę. Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście – Bobowi Dylanowi, który jest największą ikoną muzyki folkowej i który inspiruje wiele zespołów z nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy zagrają na scenie w sobotę wieczorem w swojej twórczości odnoszą się do twórczości Boba Dylana. Na łódzką scenę po kilku latach przerwy powróci Lubelska Federacja Bardów – legendarny zespół, w którym występuje między innymi Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki Boba Dylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby, czy Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu z lat 80. na pewno ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy – zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w domach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi po kilku latach przerwy wróci również songwriter Mateusz Rulski – Bożek, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. O bardziej etno - folkową oprawę zadbają takie zespoły jak Celtic Tree, U Pana Boga Za Piecem, czy Siudma Góra (nietypowa pisownia nazwy wzięła się od nazwiska lidera grupy – Zbigniewa Siudego). Na scenę powróci również ulubieniec yapowej publiczności, wyjątkowo charyzmatyczny Ślązak, Egon Alter. Yapa nie zapomina również o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąp fenomenalny zespół Shantażyści, którego członkowie nie używają instrumentów, a jedynie swoich głosów.

Yapa to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 2 marca.

opublikowano: 2017-02-22
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Łodzi i okolicy
31 grudnia 2024 (wtorek), godz. 22:00
New Years Villa
13 stycznia 2025 (poniedziałek), godz. 19:00
Koncert Noworoczny na dwie orkiestry
16 stycznia 2025 (czwartek), godz. 18:00
Wieczór Kolęd
24 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
Młody Dzban
01 lutego 2025 (sobota), godz. 20:00
PIKERS/MFC W ŁODZI!
06 lutego 2025 (czwartek), godz. 18:00
Mikromusic - Nie umiem tańczyć tour
14 lutego 2025 (piątek), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Łódź
15 lutego 2025 (sobota), godz. 18:00
SŁOŃ | ŁÓDŹ | ZERO ABSOLUTNE TOUR
01 marca 2025 (sobota), godz. 19:00
TOŃ | WEEDCRAFT | ŁÓDŹ
15 marca 2025 (sobota), godz. 19:00
BLUSZCZ - TRASA | GOMUNICE
Polityka Prywatności