18 lipca 2017 (wtorek), godz. 19:00

10. LETNIA AKADEMIA JAZZU

10. LETNIA AKADEMIA JAZZU
kategoria: koncerty

Miejsce: Klub Wytwórnia
Łódź, Łąkowa 29

Kup bilet

Cena biletu Karnet: 130 PLN

W cenę karnetu wliczone są wszystkie koncerty (w tym Koncert Mistrzowski w ramach INTL Jazz Platform), za wyjątkiem koncertu 18 lipca.

BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:

Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi

X LETNIA AKADEMIA JAZZU

Początki XX wieku przyniosły ze sobą przemiany w wielu dziedzinach życia. Swój największy rozwój miały nie tylko technologia czy nauka, ale także – kultura i muzyka. To właśnie wtedy narodził się gatunek, który do dziś pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej inspirujących nurtów. I choć jego rozwój utrudniony był przez kwestie polityczne i społeczne oraz mnożące się zakazy – zakorzenił się w sercach publiki, wybuchł i rozlał po całym świecie. Jazz, bo o nim mowa, stanowi niezwykłe połączenie wielu stylów, a owa eklektyczność nadaje mu wyjątkowego zabarwienia. Bo czyż istnieje bardziej buntowniczy, ekspresyjny i wolny od reguł gatunek, niż jazz? Improwizacja, skrajne emocje, bunt i muzyczne szaleństwo zjednały sobie wiernych wyznawców na całym świecie. Brak barier i ograniczeń w formie oraz wyrazie, porzucenie utartych schematów i w końcu – autentyczność dźwięków prowadzą do wolności. A jazz to wolność. Festiwalem Letnia Akademia Jazzu, czerpiąc garściami z polskiego i światowego dorobku największych legend, pragniemy ponownie udowodnić, iż jazz jest potęgą.

Na tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu zaprosiliśmy do Łodzi muzyków światowego formatu. Gwiazdą X LAJ będzie trzech niezwykle zdolnych pianistów – Trio Leszek Możdżer, Michael Wollny oraz Iiro Rantala. Ich koncert w Filharmonii Berlińskiej owiany jest sławą i uważany za jeden z najlepszych występów i nagrań w historii muzyki jazzowej. Ten wyjątkowy występ skupiający na jednej scenie trzech najlepszych europejskich pianistów jazzowych, przedstawicieli znanej w środowisku, niemieckiej wytwórni płytowej ACT Music, będzie nie lada wydarzeniem dla melomanów i miłośników jazzu. Mamy zaszczyt ogłosić, że Trio zainauguruje festiwal 18 lipca.

Na scenie przy Łąkowej 29 zobaczymy również China Moses – niezwykłą wokalistkę z Kalifornii, córkę DeeDee Bridgewater, łączącą w swoich wykonaniach jazz, blues i soul. Jej album „This One’s For Dinah” stał się sensacją i jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad. China Moses w tym roku wydała swój szósty w karierze album zatytułowany „Nightintales”, który z pewnością usłyszymy na koncercie w Wytwórni.

W repertuarze X Letniej Akademii Jazzu nie zabraknie również polskich gwiazd. W sierpniu będziemy gościć Maciej Obara Quartet. Ten wybitny polski saksofonista jazzowy postanowił wziąć na warsztat kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, tworząc ambitne i niezwykle intrygujące połączenie muzyki jazzowej i klasycznej. LAJ to festiwal światowych premier. Maciej Obara Quartet „Impressions on Górecki” jest jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji festiwalu.

Drugim specjalnie stworzonym na tę okazję projektem będzie koncert młodego i niezwykle zdolnego kompozytora i pianisty Nikoli Kołodziejczyka, który przygotuje muzykę na jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Orkiestrze towarzyszyć będą wyjątkowi soliści – Samuel Blazer, szwajcarski puzonista, którego technika gry i dojrzałość muzyczna budzą podziw i uznanie na całym świecie, oraz Tomasz Dąbrowski – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na polskiej, jak i na europejskiej scenie jazzowej.

Kolejnymi gośćmi X Letniej Akademii Jazzu będzie duet Masecki | Rogiewicz. Marcin Masecki to jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych polskich muzyków młodego pokolenia, pianista i aranżer. Artysta, któremu nie straszne różne gatunki muzyczne, począwszy od jazzu, przez muzykę klasyczną, po awangardę i pop. Na X Letniej Akademii Jazzu artysta pojawi się wraz ze swoim przyjacielem i perkusistą Jerzym Rogiewiczem, przedstawiając wspólny projekt „Ragtime”. Duet Masecki | Rogiewicz łączy elementy wirtuozerii tradycyjnego jazzu z muzyką klasyczną. Muzycy wspólnie przywrócą do życia tę zapomnianą nieco formę muzyczną, charakteryzującą się silnie synkopowanym rytmem. Projekt przedstawiać będzie legendarne utwory jazzowe z lat 20. w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie.

Przy Łąkowej 29 będziemy gościć także trio Gadt | Chojnacki | Gradziuk, które zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Reneissance”. Pod pseudonimem Gadt kryje się Anna Stępniewska – wokalistka jazzowa, improwizatorka i kompozytorka. Ceniona i wielokrotnie nagradzana artystka była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za debiutancką płytę „Na mojej drodze” (2008). W twórczości Anny Gadt jej słowiańskie pochodzenie miesza się z europejskimi inspiracjami, niekonwencjonalne dźwięki i pełna wyobraźni improwizacja – z ciszą. Charakteryzuje ją delikatność, tajemnica i ogromna muzyczna wrażliwość, przez które jednocześnie przebija się silna osobowość, ekspresja i niespokojna dusza. Anna Gadt pojawi się w towarzystwie Zbigniewa Chojnackiego – akordeonisty, który specjalizuje się w eksperymentalnej improwizacji i Krzysztofa Gradziuka – wielokrotnie nagradzanego perkusisty jazzowego.

X Letnia Akademia Jazzu pragnie również skierować uwagę na młode zespoły i zdolnych, debiutujących artystów. W tym roku na dużej scenie festiwalowej wystąpią Aga Derlak Trio, które w 2016 r. otrzymało prestiżową nagrodę Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny debiut roku, Kamil Piotrowicz Sekstet składający się z doświadczonej, mistrzowskiej sekcji rytmicznej oraz młodych, ambitnych instrumentalistów jazzowych stanowiących śmietankę nowej polskiej sceny jazzowej, Kuba Więcek Trio, którego wydana w marcu tego roku płyta „Another Raindrop” jest pierwszym debiutem w serii Polish Jazz od 28 lat, czy Cracow Jazz Collective – młody zespół z Krakowa pod przywództwem Mateusza Gawędy.

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będzie Intl Jazz Platform, czyli warsztaty jazzowe, podczas których w Wytwórni spotkają się artyści z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę. W tym roku specjalny koncert mistrzowski w ramach Intl Jazz Platform wykona duet z Norwegii – genialna wokalistka Sidsel Endresen i gitarzysta Stian Westerhus. Zakończeniem Platformy będzie Koncert Finałowy Intl Jazz Platform, który odbędzie się 3 sierpnia.


opublikowano: 2017-06-01
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Łodzi i okolicy
31 grudnia 2024 (wtorek), godz. 22:00
New Years Villa
13 stycznia 2025 (poniedziałek), godz. 19:00
Koncert Noworoczny na dwie orkiestry
16 stycznia 2025 (czwartek), godz. 18:00
Wieczór Kolęd
24 stycznia 2025 (piątek), godz. 19:00
Młody Dzban
01 lutego 2025 (sobota), godz. 20:00
PIKERS/MFC W ŁODZI!
06 lutego 2025 (czwartek), godz. 18:00
Mikromusic - Nie umiem tańczyć tour
14 lutego 2025 (piątek), godz. 18:00
PUNKY REGGAE LIVE 2025 | Łódź
15 lutego 2025 (sobota), godz. 18:00
SŁOŃ | ŁÓDŹ | ZERO ABSOLUTNE TOUR
01 marca 2025 (sobota), godz. 19:00
TOŃ | WEEDCRAFT | ŁÓDŹ
15 marca 2025 (sobota), godz. 19:00
BLUSZCZ - TRASA | GOMUNICE
Polityka Prywatności