Miejsce: Klub Wytwórnia
Łódź, Łąkowa 29
Cena biletu Standard : 40 PLN
Kaliber 44
BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:
Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi
Kaliber 44 to jeden z pierwszych składów hip-hopowych w Polsce zaliczany do najważniejszych przedstawicieli tego gatunku w naszym kraju. Założony w 1994 roku z inicjatywy nastoletnich raperów - braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce potem skład uzupełnił ich szkolny kolega Piotr „Magik” Łuszcz.
W latach 90., gdy hip-hop w Polsce był praktycznie nieznany, tych troje przyjaciół zainspirowanych amerykańskim rapem stworzyło coś, co na zawsze wpisało się w naszą kulturę. Niezwykle charakterystyczny, rozdzierający głos Magika pełen niespotykanej ekspresji oraz kawałki o tematach egzystencjalnych spowodowały, że K44 ukuł swoje własne określenie wykonywanego nurtu - hardcore psycho rapu.
Początkowo zespół współpracował z katowickimi raperami Rafałem „Jajonaszem” Łukaszczykiem i Rafałem „Gano” Wywiołem. Teksty pisane były w języku angielskim, natomiast muzyka była oparta na gitarowych riffach. Pierwsze kawałki tria ukazały się na kasecie magnetofonowej zatytułowanej „Usłysz nasze demo”.
Następne dwa lata formacja spędziła na produkcji kolejnych nagrań i poszukiwaniach wydawcy. Utwory Kaliber 44 trafiły m.in. do zorientowanej na muzykę rockową i heavymetalową wytwórni Metal Mind Productions, która jednak odrzuciła materiał. Ostatecznie grupą zainteresował się Sławomir Pietrzak, właściciel firmy S.P. Records, która wydawała wówczas płyty takich gwiazd rocka, jak Kazik, T.Love, Pidżama Porno czy Armia.
W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych, jak i publiczność.
Zadebiutowali w 1996 utworem „Magia i miecz”, który ukazał się na kompilacji pt. „S.P.” . Tego samego roku ukazał się ich debiutancki album studyjny zatytułowany „Księga Tajemnicza. Prolog”. W ramach promocji albumu zostały zrealizowane teledyski do utworów „Magia i miecz” oraz „Plus i minus”, którego treść dotyczyła obaw Magika przed zakażeniem wirusem HIV. Członkowie grupy wykonywaną muzykę określili jako hardcore psycho rap lub magia i miecz, w nawiązaniu do promującego album utworu. Gościnnie w nagraniach wzięła udział grupa 3xKlan, która niespełna rok później wydała album „Dom pełen drzwi” inspirowany debiutem katowiczan.
W listopadzie 1997 roku na kompilacji Hip-Hopla został opublikowany utwór „A może tak, a może nie” - zapowiedź drugiego albumu grupy zatytułowanego „W 63 minuty dookoła świata”, który ukazał się w 1998 roku. Materiał stanowił odejście od konwencji hardcore psycho rapu, czego przyczyną były m.in. problemy z wykonywaniem piosenek z debiutu na żywo. Wydawnictwo było promowane utworem „Film”, do którego został zrealizowany teledysk. Utwór był także notowany na listach przebojów Polskiego Radia Szczecin i Programu Trzeciego PR. Drugi album grupy również cieszył się powodzeniem, uzyskał on wkrótce status złotej płyty. Tego samego roku w wyniku nieporozumień na tle artystycznym z pozostałymi członkami grupy Magik odszedł z zespołu. W 1998 roku członkiem formacji został Sebastian Filiks znany jako „DJ Feel-X”.
W 2000 roku ukazał się trzeci album Kalibra zatytułowany „3:44”. Popularność pochodzącego z płyty utworu „Konfrontacje”, notowanego na listach Polskiego Radia nie miała jednak przełożenia na sukces komercyjny tego wydawnictwa. Nagrania zadebiutowały na 49. miejscu zestawienia OLiS, z którego wypadły po tygodniu. W grudniu 2000 roku Magik popełnił samobójstwo, Joka wyemigrował do USA. Abradab do 2003 roku podtrzymywał działalność koncertową Kalibra, następnie podjął się solowej działalności artystycznej.
W 2013 roku grupa wznowiła działalność. Ich pierwszy po latach występ miał miejsce na Open’er Festival z udziałem instrumentalistów. 13 lutego 2016 roku odbyła się premiera nowej płyty K44 „Ułamek tarcia”. W skład nowego Kalibra wchodzą bracia Marcin (Abradab) i Michał (Joka) Martenowie, na płycie gościnnie występują też Rahim, Grubson i Gutek. O albumie K44 mówią: "Mimo, że chwilę nas nie było zaczynamy tam, gdzie skończyliśmy. To będzie album dla naszych wiernych fanów, zrobiony w taki sposób, w jaki my czujemy i rozumiemy hip-hop."