05 marca 2018 (poniedziałek)

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

5 marca rozpocznie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce.

Hasło tej edycji brzmi: „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. W programie znalazły się spektakle, dyskusje i wystawa. Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje podczas Festiwalu dwie prapremiery.

"Temat tegorocznej edycji nawiązuje do słów Sławomira Świontka - wybitnego teoretyka teatru i literaturoznawcy. Pisząc "niebezpiecznie jest schodzić ze sceny", skomentował on legendę o świętym Genezjuszu. Jednak tak naprawdę te słowa dotyczą fundamentalnych dla sztuki spraw, a temat Festiwalu jest uniwersalny i odnosi się do szerokiego kontekstu. Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Kim jest artysta na scenie, a kim jest poza nią? Dlaczego niebezpiecznie jest schodzić ze sceny?" - pyta dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska, zapraszając do dyskusji widzów i twórców.

W programie tegorocznej edycji znalazły się: "Proces" w reżyserii Krystiana Lupy (koprodukcja kilku warszawskich teatrów), "Wesele" w reżyserii Jana Klaty (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), "Mefisto" w reżyserii Agnieszki Błońskiej (Teatr Powszechny w Warszawie), "Sekretne życie Friedmanów" (Teatr Ludowy w Krakowie), "Psie serce" w reżyserii Macieja Englerta (Teatr Współczesny w Warszawie), "K." w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Polski w Poznaniu), "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer (Teatr Polonia w Warszawie i "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa (Teatr Polski w Warszawie). Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa "Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny", którą wraz z młodymi twórcami przygotowuje artystka performatywna, scenografka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska.

Teatr Powszechny w Łodzi specjalnie na tę edycję Festiwalu przygotowuje dwie prapremiery. Pierwsza z nich, "Hannah Arendt: Ucieczka", realizowana jest wkoprodukcji z Komuną Warszawa - jednym z najważniejszych teatrów niezależnych w Polsce, który w swoich eksperymentalnych projektach na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki komentuje obecną rzeczywistość. Spektakl opisuje sposoby przetrwania, jest fantazją na temat spotkania kilku postaci (Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin) w szczególnie momencie historycznym, w którym stanęły one przed dramatycznym wyborem. Każda z nich musiała przejść próbę moralnej odpowiedzialności oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia. Twórcy spektaklu zastanawiają się, jak odnosi się to do ludzkości i bohaterów sztuki? Czy lepiej jest wybrać bierność czy aktywność? Ryzykować niepewną ucieczkę czy wybrać chwilowe bezpieczeństwo?

Drugą prapremierą będzie "lovebook" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. To powieść o miłości, o walce o miłość, o próbie odzyskania własnego szczęścia i o rozdźwięku między rzeczywistością a pragnieniem. Czym jest miłość? Jak ją zdefiniować? Jaką rolę pełni w naszym życiu? Siegoczyński - twórca znany z silnego zakorzenienia w popkulturze - często sięgający w swoich spektaklach do jej kodów i języka odniesień, przygotowuje spektakl, którego punktem wyjścia jest powieść Matthew Quicka "Poradnik pozytywnego myślenia" oraz jej filmowa adaptacja.

Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będą spotkania twórców spektakli z publicznością i panele dyskusyjne.

15 marca na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Łukaszem Maciejewskim i Krystianem Lupą poświęcone m.in. książce "Koniec świata wartości". Poprowadzi je Łukasz Drewniak.

18 marca o 14:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany "Cenzura", którego moderatorem będzie Katarzyna Janowska. W dyskusji uczestniczyć będą: Krystyna Janda, abp Grzegorz Ryś, Jan Klata, Maciej Englert, Marcin Górski i Błażej Torański. Uczestniczy zastanowią się nad różnymi aspektami cenzury - obyczajowymi, urzędowymi i politycznymi. Jak się ona przejawia? W jaki sposób obecna była i jest w sztuce?

Tydzień później, 25 marca o 14:00 na Małej Scenie Powszechnego, odbędzie się dyskusja nawiązująca do tematu Festiwalu. Panel dyskusyjny "Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny" poprowadzi Łukasz Maciejewski. W rozmowie uczestniczyć będą Agata Duda-Gracz, Iwan Wyrypajew, Jowita Budnik i Magdalena Łazarkiewicz.

- "Inauguracja Festiwalu odbędzie się 5 marca. W tym dniu w Teatrze Powszechnym w Łodzi otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny" oraz zaprezentowane zostanie "Wesele" w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Wstrzymałam się z decyzją dotyczącą prezentacji spektaklu z zagranicy. Uzależniam ją od informacji, czy i w jakiej wysokości otrzymamy dotację z Ministerstwa Kultury, które przesunęło terminy ogłoszenia naboru do dofinansowań" - mówi Ewa Pilawska

Sprzedaż biletów na XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godzinie 14:00. Bilety będzie można kupić w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi (ul. Legionów 21), w biletomacie w Galerii Łódzkiej (poziom -1, koło salonu EMPIK) oraz online.


opublikowano: 2018-02-08
ostatnia zmiana: 2018-03-06
Komentarze
Polityka Prywatności