02 sierpnia 2018 (czwartek), godz. 19:00

11. LAJ: LESZEK KUŁAKOWSKI INTERNATIONAL QUINTET

11. LAJ: LESZEK KUŁAKOWSKI INTERNATIONAL QUINTET
kategoria: koncerty

Miejsce: Wytwórnia
Łódź, Łąkowa 29

Kup bilet

Cena biletu 1 dzień (siedzące nienumerowane): 25 PLN

LESZEK KUŁAKOWSKI INTERNATIONAL QUINTET

BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:

Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi

Okrzyknięty „wizjonerem jazzu” kompozytor, pianista, teoretyk muzyki i pedagog, Leszek Kułakowski, pojawi się podczas Letniej Akademii Jazzu z iście mistrzowskim składem.

Rok 2017 przyniósł artyście i jego kwintetowi udaną płytę koncertową „Copy & Insert” nagraną w ramach gdańskiego XXIII Komeda Jazz Festival w Filharmonii na Ołowiance. Na wydawnictwo złożyło się sześć kompozycji autorstwa Kułakowskiego, zaś udział znakomitych polskich i zagranicznych muzyków nadał im wysoce światowego poziomu. Oprócz rozbudowanych partii instrumentalnych nie brakuje miejsca na improwizacje i solówki każdego z członków kolaboracji ukazujące ich kunszt i niezwykły warsztat techniczny.

Prócz lidera, Leszka Kułakowskiego, w skład zespołu wchodzą amerykański saksofonista Andy Middleton, kontrabasista Piotr Kułakowski, trębacz Jerzy Małek oraz perkusista Tomasz Sowiński.

Podczas koncertu w ramach 11. LAJ usłyszymy repertuar z najnowszego albumu „Copy & Insert” – muzykę pełną kolorów, szerokich planów melodycznych i liryzmu, nawiązującą stylistycznie do hard-bopu i tradycji jazzu europejskiego.


Leszek Kułakowski w swojej twórczości zafascynowany jest jazzem jako tworzywem uniwersalnej narracji muzycznej. Eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z różnymi, często skrajnymi kierunkami muzyki współczesnej – aleatoryzmem, serializmem, politonalnością i polimodalizmem. Inspiracje czerpie z dzieł Krzysztofa Komedy, dlatego – by kultywować dorobek tego wybitnego jazzmana – Kułakowski stał się organizatorem odbywającego się w Gdańsku i Słupsku Komeda Jazz Festival. Artysta znany jest na całym świecie i może poszczycić się wieloma albumami oraz projektami muzycznymi tworzonymi z prawdziwymi mistrzami polskiego i amerykańskiego jazzu.

Andy Middleton to amerykański saksofonista tenorowy i sopranowy, aranżer i kompozytor, w swojej twórczości czerpiący z amerykańskiego i europejskiego jazzu, muzyki klasycznej oraz etnicznej. Wielokrotnie nagradzany, występował i nagrywał z takimi gwiazdami jazzu, jak Lionel Hampton, Joey Calderazzo, Ralph Towner, Maria Schneider oraz polskimi muzykami, m.in. Piotrem Wojtasikiem i Adamem Kowalewskim.

Jerzy Małek – kompozytor i trębacz, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel gdańskiej Akademii Muzycznej. Porównywany do takich wielkich muzyków, jak Tomasz Stańko czy Piotr Wojtasik. Laureat Grand Prix konkursu Jazz Juniors 2000 w Krakowie i Nagrody Indywidualnej Jazz nad Odrą (2000). Występował i nagrywał z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Wegehauptem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Arildem Andersenem czy Stevem Loganem. Lider bandu Jerzy Małek Quintet, członek zespołu piosenkarza Marka Dyjaka. Dwukrotnie nominowany do Fryderyków 2012 w kategoriach Najlepszy Muzyk Jazzowy oraz Najlepszy Kompozytor i Aranżer.

Piotr Kułakowski – charyzmatyczny kontrabasista młodego pokolenia, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, syn Leszka Kułakowskego. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet. Współpracował i występował z czołowymi muzykami jazzowymi: Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Żądło, Kazimierzem Jonkiszem, Maciejem Sikałą czy światowej sławy trębaczem Eddiem Hendersonem. W 2009 roku koncertował w Chinach w ramach promującego muzykę Fryderyka Chopina projektu „Poems of Chopin”.

Tomasz Sowiński, to perkusista, absolwent wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gdańskiej Akademii Muzycznej, lider i założyciel awangardowego Collective Improvisation Group. Członek zespołów Macieja Sikały, Leszka Możdżera, Mikołaja Trzaski, Sławka Jaskułke, Piotra Wojtasika, Wojciecha Staroniewicza, formacji Sopot-Hamburg Jazz Quintet. Jest również twórcą muzyki teatralnej i teatru tańca. Autorskie kompozycje Sowińskiego zostały wykorzystane w spektaklach wystawianych w Częstochowie czy w Teatrze Narodowym w Brnie.

 


opublikowano: 2018-05-28
Komentarze
 
Polityka Prywatności