18-21 października Szkoła Filmowa w Łodzi.
- Drogie widzki i widzowie. Tak, u nas to już – tymi słowami publiczność zgromadzoną w hali filmowej powitał Michał Klama, prowadzący galę otwarcia 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Na scenie pojawiła się m.in. Małgorzata Niewiadomska-Cudak, która dokonała oficjalnego otwarcia, zgodnie z tradycją festiwalu symbolicznie przecinając żółtą wstęgę. – Dziewiąta edycja to znaczy, że festiwal wspaniale wpisał się w krajobraz Łodzi filmowej – podkreśliła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.
Jego Magnificencja Mariusz Grzegorzek, rektor łódzkiej Szkoły Filmowej, tegorocznego gospodarza festiwalu, przyznał, że życzyłby sobie i nam wszystkim wspaniałej, mądrej krytyki: – Takiej, która jest dla nas prawdziwym partnerem. Która czasami wyciąga nas z takiego średniego poziomu 37,1. Taka temperatura, mniej więcej, moim zdaniem jako przeciętna panuje w polskim kinie. Kopcie nas w tyłek, bądźcie mądrzy, ale nie wymądrzajcie się, no i też bądźcie, błagam, dla nas dobrzy. Nie tylko na wiosnę.
- Festiwal Kamera Akcja jest ważnym wydarzeniem na ogólnopolskiej mapie kultury filmowej – podkreślił profesor dr. hab. Piotr Sitarski, reprezentując Uniwersytet Łódzki, czyli mecenasa festiwalu od pierwszej edycji.
Podczas otwarcia festiwalu nagrody otrzymali laureaci konkursu „Krytyk pisze”. Nadesłane teksty - a było ich aż 25 - oceniały dwa składy jurorskie. Jury Krytyków, które stworzyły Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak i Agata Sotomska, nagrodziło Mateusza Rosickiego za tekst Każdy jest uchodźcą. O filmie “Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego. Jury doceniło autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Wyróżnienie za tekst „Podstawa myślenia” poświęcony filmowi Jagody Szelc "Monument", otrzymała Barbara Trojanowska – „za odwagę zmierzenia się z filmem, który niczego nie ułatwia i znalezienie odpowiednich słów dla tego zmagania”.
Jury Twórców, obradujące w składzie: Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska i Grzegorz Brzozowski, za tekst Transformacja Wieży Babel. Recenzja filmu “Zjednoczone stany miłości” nagrodziło Łukasza Kiełpińskiego. W uzasadnieniu uwagę zwrócono m.in. na „zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość” oraz na „przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych”.
Laureaci głównych nagród otrzymali statuetki oraz nagrody w postaci staży w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym (patron konkursu) oraz roczną subskrypcję międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Wydawnictwo Szkoły Filmowej i Quba Caffe.
Film otwarcia, czyli „Córkę trenera”, festiwalowa publiczność obejrzała ponad pół roku przed premierą. Po projekcji w spotkaniu z widzami wzięli udział jego reżyser Łukasz Grzegorzek, producentka Natalia Grzegorzek oraz Karolina Bruchnicka, odtwórczyni głównej roli kobiecej.
Otwarcie festiwalu poprzedził m.in. pasjonujący panel dyskusyjny z udziałem Agnieszki Holland. W dyskusji poświęconej przemocy w kinie wzięły udział także badaczka mediów Greta Gober oraz producentka Natalia Grzegorzek. Zaproszeni goście rozmawiali o wszelkiego rodzaju wykluczeniach i niesprawiedliwościach dotykających twórców filmowych. Nie zabrakło m.in. wątku zagranicznych skandali związanych ze zjawiskiem molestowania seksualnego oraz przemocowego traktowania swoich pracowników. Agnieszka Holland skomentowała z własnej perspektywy sprawy, którymi jeszcze niedawno żyło całe Hollywood – między innymi Harveya Weinsteina i Kevina Spacey. Stwierdziła między innymi, że nie powinno się wymuszać na aktorach żadnych zachowań, nawet w celu pokonywania ich własnych ograniczeń. – Hierarchiczny system pracy, gdzie ci, co trzymają władzę i kasę, decydują o losie zarówno osoby, jak i projektu, skłania do przemocy – wyjaśniała najsłynniejsza polska reżyserka.
9. Festiwal Kamera Akcja potrwa do niedzieli 21 października. W piątek w programie m.in. panel dyskusyjny Kinofilia po końcu kina z udziałem Grażyny Torbickiej, Barbary Hollender, Pauliny Kwiatkowskiej i Patrycji Muchy, warsztaty z analizy filmu i takie projekcje, jak “Shock Waves – Diary of My Mind”, “Thelma” czy “Climax”.