Miejsce: Klub Wytwórnia
Łódź, ul. Łąkowa 29
Cena biletu Standard: 40 PLN
Jerzy Małek Intl Quintet, O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies / Clement Janinet
BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:
Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi
Część I: O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies / Clement Janinet
Część II: Jerzy Małek Intl Quintet
O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies / Clement Janinet
Clément Janinet to utalentowany francuski skrzypek jazzowy. Studiował w Konserwatorium Paryskim na wydziale Jazzu i Muzyki Improwizowanej, które ukończył z wyróżnieniem, a nauki pobierał u samego mistrza skrzypiec Didiera Lockwooda. Koncertował i nagrywał z zespołem Radiation 10, z którym zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu La Défense Jazz Festival w 2007 roku. Pasjonuje się muzyką afrykańską oraz południowoamerykańską, której elementy można usłyszeć w jego muzyce. Janinet wypracował swoją unikalną technikę gry, którą w powodzeniem wdraża do muzyki jazzowej i improwizowanej. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi, zaczynając od Antoine Hervé’a, Sylvaina Riffleta, Marka Turnera kończąc na Didierze Lockwoodzie czy Richardzie Bona. Łącznie dał ponad 700 koncertów w ponad 35 krajach. Od 2007 roku Janinet występuje z Étienne Mbappé & the Prophets, afrykańskim multiinstrumentalistą Simonem Winsem, w duecie z Benjaminem Flamentem, a także w kwartecie smyczkowym the Banquet. Od 2012 roku jest częścią trupy „La Vie Brève”, z którą brał udział przy tworzeniu opery „Crocodile Trompeur / Dido and Aeneas” (2014) oraz „Orfeo / Je suis mort en Arcadie” w latach 2017–2018.
W 2017 roku stworzył kwartet O.U.R.S. (Ornette Under the Repetitive Skies) w składzie: Joachim Florent (kontrabas), Hugues Mayot (saksofon) i Emmanuel Scarpa (perkusja), z którym nagrał swój pierwszy w karierze album jako lider. Muzyka kwartetu inspirowana jest liryzmem free jazzowych melodii lat 60. (m.in. Ornette Colemanem, Pharoah Sandersem itp.) oraz powtarzalnością motywów zarówno w warstwie brzmieniowej, jak i rytmicznej. Wspólnie artyści stworzyli wybuchowy album pełen szlachetności. To żywiołowa poezja pełna gładkich krzywizn, barokowa konstrukcja, której tysiąc aspektów fascynuje słuchacza od pierwszego przesłuchania.
Zespół wystąpi w składzie:
Clement Janinet – skrzypce, kompozycje
Hugues Mayot – klarnet basowy, saksofon tenorowy
Joachim Florent – kontrabas
Emmanuel Scarpa – perkusja
Jerzy Małek Intl Quintet
Jeden z najlepszych polskich trębaczy i kompozytorów jazzowych, porównywany do tak wielkich osobistości, jak Tomasz Stańko czy Piotr Wojtasik. Producent i nauczyciel akademicki na Akademii Muzycznej w Gdańsku, urodzony w Elblągu w 1978 roku. W swojej twórczości nieustannie poszerza horyzonty pod względem harmonii i melodii, dodając do kompozycji elementy rytmiczne inspirowane współczesnymi dźwiękami.
Jerzy Małek rozpoczął naukę gry na trąbce w wieku 13 lat, po wstąpieniu do lokalnej orkiestry dętej. Rozpoczął gruntowną edukację w szkole muzycznej w Elblągu i kontynuował jako student Wydziału Jazzu i Muzyki Współczesnej w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem.
Zdobył wiele nagród i wyróżnień jako solista, lider i kompozytor m.in. Grand Prix na Jazz and Blues Musical Contest w Gdyni (1998), International Jazz Contest Katowice (2000), "klucz do kariery” podczas Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1999, jako lider otrzymał Grand Prix na krakowskim Jazz Juniors (1999), gdzie uznany został za najlepszego solistę. Małek brał także udział w prestiżowym konkursie Jazz Strugle Szczecin 2004 wraz z muzykami z USA i Europy, gdzie zajął trzecie miejsce, zaś szefem jury był wówczas legendarny saksofonista Billy Harper.
Indywidualny, rozpoznawalny styl muzyczny wypracował nie tylko w trakcie studiów, ale też współpracując z wieloma polskimi ikonami jazzowymi, takimi jak Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Stanisław Soyka, Henryk Miśkiewicz czy Leszek Kułakowski oraz wielkimi, międzynarodowymi artystami, m.in. Marią Schneider, Garym Bartzem, Billym Harperem, Alem Mcdowell, Stevem Loganem czy Andym Middletonem.
Od prawie 20 lat tworzy własne projekty artystyczne, jego albumy cenione są przez fanów i krytyków. Oprócz działalności jazzowej ma na swoim koncie tworzenie muzyki teatralnej i filmowej. Dowodem uznania branży jest między innymi przyznanie Małkowi dwóch Fryderyków 2012 w kategoriach Najlepszy Kompozytor/Aranżer oraz Najlepszy Muzyk Jazzowy.