Miejsce: Klub Wytwórnia
Łódź, ul. Łąkowa 29
Cena biletu Standard (m. siedzące): 100 PLN
Kamila Klimczak
Beata Rybotycka
Andrzej Seweryn
Jacek Wójcicki
Jacek Cygan
Kameleon Quintet
BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:
Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi
Koncert „Życie Jest Piosenką. Piosenki Jacka Cygana” to zabawna wzruszająca i łącząca pokolenia słowno-muzyczna podróż przez 40 lat pracy artystycznej Jacka Cygana. Usłyszymy ponadczasowe przeboje w wykonaniu samego autora oraz jego gości. Artystom na scenie towarzyszyć będzie pełen muzycznej energii Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua.
Po obejrzeniu wydarzenia w innych miastach widzowie pisali o nim:
„majstersztyk”, „świetny”, „magiczny”. Nic w tym dziwnego, bowiem Jacek Cygan jest jednym z najlepszych polskich tekściarzy, a jego teksty na zawsze zapadają w pamięć i pozostają w sercach odbiorców.
Dwugodzinny koncert pełen będzie najlepszych piosenek autorstwa Mistrza, zarówno tych na wesoło, jak i nostalgicznych. Ich wykonania podejmą się wybitni artyści – wokaliści oraz aktorzy: Kamila Klimczak, Beata Rybotycka, Andrzej Seweryn, Jacek Wójcicki oraz sam Jacek Cygan, który również poprowadzi cały wieczór. Za muzykę odpowiadać będzie Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua.
Tak o koncercie mówi Jacek Cygan: "Piosenka lubi być śpiewana. Ten spektakl przyniesie niezwykłe wykonania i zaskakujące interpretacje. Zapraszam zatem na piosenkowy wieczór, który, mam nadzieję, jednych ściśnie za gardło, innych rozbawi, a wszystkich rozśpiewa".
Jacek Cygan – poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, librecista, choć, co ciekawe, studia ukończył na... Wydziale Cybernetyki na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie! To właśnie podczas studiów zaczął
pisać wiersze i teksty piosenek. Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej określanej mianem "krainy łagodności". Był współzałożycielem grupy "Nasza Basia Kochana", z którą w 1976 roku wygrał Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest autorem ponad 1000 tekstów piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów (m.in. Edyty Geppert, Grażyny Łobaszewskiej, Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Jerzego Filara, Seweryna Krajewskiego, Krzesimira Dębskiego, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Zauchy, Ryszarda Rynkowskiego czy Stanisława Soyki). Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. "Jaka róża taki cierń" w wykonaniu Geppert w roku 1984 czy "Wypijmy za błędy" w wykonaniu Rynkowskiego w 1989 roku.
Jego piosenka zatytułowana "To nie ja byłam Ewą" w wykonaniu Edyty Górniak w 1994 roku zajęła II miejsce na Festiwalu Eurowizji w Dublinie.
W 2015 roku Jacek Cygan wrócił do Opola, gdzie na 52. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki utwór jego autorstwa "Wszystko ma swój czas" w wykonaniu grupy Perfect zdobył SuperJedynkę 2015 w kategorii SuperPrzebój. Wtedy też Jacek Cygan odsłonił swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.
Osobnym rozdziałem w twórczości Jacka Cygana są piosenki dla dzieci. Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program "Dyskoteka Pana Jacka". Napisał dla dzieci kilkadziesiąt piosenek współpracując m.in. z Majką Jeżowską, Anną Jurksztowicz, Pawłem Stasiakiem oraz młodymi wokalistami, takimi jak Magda Fronczewska czy Krzysztof Antkowiak.
Wydał cztery tomy wierszy: "Drobiazgi liryczne" (Oficyna Literacka, Kraków - 1995), "Ambulanza" (Wydawnictwo Bonobo, Warszawa - 2005), przetłumaczony na język włoski przez Silvię Bruni, "Pies w tunelu" (Wydawnictwo Iskry, Warszawa - 2011) oraz "Boskie błędy" (Wydawnictwo BOSZ, 2017). Za tom "Ambulanza" otrzymał w 2007 roku Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego. Za "Pies w tunelu" Nagrodę Literacką Fundacji im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Srebrny Kałamarz Hermenegildy Kociubińskiej (2012). Wiersze z tomu "Ambulanza" znalazły się w Antologii Poetów Włoskich "Florilegio" wydanej we Florencji w 2008 roku. W 2016 roku jego niemieckojęzyczny zbiór wierszy "Podróże w czasie" ukazał się w Wydawnictwie Senfkorn w Gorlitz, zaś w 2017 w krakowskim Wydawnictwie Austeria ukazały się jego wiersze w języku francuskim "Les vitraux" / "Witraże".
Przez ponad 20 lat współpracował z Leopoldem Kozłowskim, z którym napisał wiele oryginalnych pieśni oraz stworzył program pt. "Rodzynki z migdałami" prezentowany w synagogach i salach koncertowych w Polsce i Europie.
Jest także autorem sztuki teatralnej "Kolacja z Gustawem Klimtem" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, której premiera odbyła się w styczniu 2014 roku w Teatrze STU w Krakowie.
W październiku 2014 roku ukazała się książka Jacka Cygana "Życie jest piosenką" (Wydawnictwo Znak), która zawiera 40 tekstów jego piosenek wraz z historią ich powstania. W lutym 2016 to samo wydawnictwo opublikowało również książkę jego autorstwa zatytułowaną "Przeznaczenie, traf, przypadek".
W marcu 2018 roku, podczas uroczystej Gali Jubileuszowej Stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, otrzymał Nagrodę 100-lecia ZAiKSu.