Miejsce: Klub Wytwórnia
Łódź, ul. Łąkowa 29
Cena biletu Miejsca siedzące: 40 PLN
Łukasz Ojdana Solo, Louis Sclavis Quartet
Koncert będzie zorganizowany zgodnie z obecnym reżimem sanitarnym oraz wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Do sprzedaży wprowadzona zostanie jedynie połowa dostępnych miejsc w Wytwórni.
Prosimy o zachowanie paragonu fiskalnego, który jest podstawą do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania koncertu! (Regulamin klubu)
BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:
Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi
Łukasz Ojdana Solo, Louis Sclavis Quartet
CZĘŚĆ I: ŁUKASZ OJDANA SOLO
ŁUKASZ OJDANA to pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG, z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 9 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów.
Podczas Letniej Akademii Jazzu muzyk zaprezentuje swoją pierwszą w pełni autorską płytę zatytułowaną Kurpian Songs & Meditations, na której mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju. Efektem tych poszukiwań jest płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. Jak podkreśla sam pianista, w pieśniach kurpiowskich zainteresowało go to, że z racji ograniczonego stroju instrumentu, na którym gra, nie może ich w pełni odwzorować. Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów, niemożliwe do uzyskania przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie.
CZĘŚĆ II: LOUIS SCLAVIS QUARTET
LOUIS SCLAVIS, wirtuoz gry na saksofonie sopranowym, klarnecie oraz klarnecie basowym, to niewątpliwie jeden z najważniejszych europejskich jazzmanów swojego pokolenia. Na scenie niemal od pięciu dekad, a od 20 lat nagrywający dla prestiżowej wytwórni ECM. Współpracował z wieloma najwyższej sławy jazzmanami, w tym z: Anthonym Braxtonem, Cecilem Taylorem i grupą Brotherhood Of Breath – Chrisa McGregora. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego ogromny talent w 1991 roku doceniła m.in. Wielka Brytania przyznając mu British Jazz Award.
LOUIS SCLAVIS poza muzyką jazzową tworzy także dla teatru i filmu. Niezwykle ciekawym projektem, do którego Sclavis skomponował muzykę, był inspirowany sztukami pięknymi, niemy francuski film "Dans la nuit". Interesującym przedsięwzięciem artysty jest także seria utworów opartych na historii i kulturze Neapolu w interpretacji dzieła francuskiego artysty Ernesta Pignona-Ernesta.
W Łodzi muzyk zaprezentuje swój najnowszy materiał z płyty „Characters on a Wall”, który nagrał wraz z pianistą Benjaminem Maussayem, basistką Sarah Murcia i perkusistą Christophem Lavergne prezentując głównie autorskie kompozycje w niezwykle ciekawej stylistyce nowoczesnego jazzu.
Jak sam podkreśla, jego kompozycje odzwierciedlają stan ducha wywołany wcześniejszym obcowaniem z dziełami malarskimi. Natchnieniem dla Sclavisa stały się ponownie postacie kolażowych form graficznych na ścianach domów wielkich miast, których autorem jest właśnie Ernest Pignon-Ernest.
Na scenie Wytwórni zabrzmią perfekcyjne partie solowe Louisa Sclavisa, uzupełnione o łagodne akcenty fortepianu, finezyjne popisy solowe kontrabasu i perfekcyjne dźwięki perkusji.
Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.
Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt Jazz Connective jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Instrukcja bezpieczeństwa uczestnika wydarzenia:
1. Organizator powołuje na wydarzenie koordynatora do spraw zdrowotnych do zadań związanych z dbałością o zachowanie wszelkich ustalonych procedur oraz stałego kontaktu z wyznaczoną osobą z właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2. Organizator udostępnia widzom nie więcej niż połowę liczby miejsc siedzących. Rzędy będą zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami.
3. Uczestnik Imprezy ma obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zobowiązany jest do samodzielnego zaopatrzenia się w materiały ochrony osobistej tj. maseczkę lub cześć garderoby zasłaniającą usta i nos.
4. Uczestnik Imprezy ma obowiązek przed wejściem na teren imprezy złożyć pisemne oświadczenie lub wcześniej drogą elektroniczną, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W oświadczeniu należy przekazać organizatorowi dane kontaktowe które organizator jest zobowiązany przekazać Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu i służbom porządkowym w przypadku wystąpienia zagrożenie epidemiologicznego podczas Imprezy. Dane zebrane przez organizatora będą przechowywane przez 30 dni.
5. Na terenie wydarzenia organizator rozmieści środki do dezynfekcji oraz tablice informacyjne przypominające o obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu m.in. 1,5 metra.
6. Uczestnicy są zobowiązani do zachowania dystansu 2 m. w kolejce na Imprezę.
7. W celu ograniczenia czasu przebywania w kolejce Uczestnicy mogą posiadać tylko nerki/ małe torebki, obowiązuje zakaz wnoszenia toreb/plecaków większych niż format A4.
8. Uczestników imprezy obowiązuje dezynfekcja dłoni przy wejściu do obiektu i wyjściu.
9. Uczestnicy będą wpuszczani na teren imprezy w odstępach czasowych.
10. Organizator rekomenduje używanie elektronicznych wersji biletów przez uczestników oraz płatności bezgotówkowe na terenie imprezy.
11. Organizator udostępni środki do mycia i dezynfekcji dostępne na terenie imprezy, m.in. w toaletach oraz przy wejściach na teren imprezy i wyjściach, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
12. Organizator udostępni wyłącznie bezdotykowe podajniki na ręczniki papierowe.
13. Organizator umieści w widocznych miejscach instrukcje mycia rąk według rekomendacji GIS z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością .
14. Depozyt oraz szatnia są wyłączone z użytku podczas Imprezy.
15. Organizator umożliwi zakup maseczek ochronnych na terenie imprezy.