Kurs "Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany"

Strona www: www.uni.lodz.pl
Dział: Łódź

Muzeum Sztuki w Łodzi i Uniwersytet Łódzki zapraszają na pilotażowy kurs fakultatywny towarzyszący wystawie "Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany" (kurator Andrzej Szczerski). Celem wystawy jest określenie roli, jaką sztuka i architektura odegrały w procesie modernizacji Europy Środkowej w okresie międzywojennym, analiza przykładów takiej modernizacji oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy region środkowoeuropejski stworzył oryginalną koncepcję "nowoczesności".

Analizie poddany zostanie problem zależności między architekturą modernistyczną a radykalnymi programami reform politycznych. Obecne w Muzeum - poprzez archiwalne fotografie i plany architektoniczne - realizacje przypomną znaczenie modernistycznego eksperymentu dla ukształtowania nowego oblicza Europy Środkowej, a tym samym wyeksponują rolę tej części Europy w historii modernizmu w ogóle.

I tak na przykład swoje miejsce na wystawie znajdzie Gdynia jako pomnik nowego, modernistycznego trybu życia czy Zlin - imperium Tomasza Baty, który chciał kontrolować nie tylko przestrzeń mieszkalną pracowników swojej fabryki, ale i organizować ich czas wolny i całą przestrzeń życiową w ramach budowania nowego modelu społeczeństwa. Zaprezentowane zostaną również nowe modele życia indywidualnego i wspólnotowego kształtowanych według wzorców modernistycznych, a także proces popularyzacji i adaptacji modernizmu przez kulturę popularną oraz artystów niezwiązanych z postawami awangardowymi.

Początek zajęć: czwartek 11.03, godz. 18:18

Cykl sześciu wykładów (marzec-maj, czwartki co dwa tygodnie) czołowych polskich specjalistów z różnych ośrodków naukowych i akademickich przybliżających historyczne, kulturowe, artystyczne, filozoficzne i polityczne konteksty związane z wystawą. Zaplanowany jest również wykład gościnny - data zostanie podana w późniejszym terminie - David Crowley'a z Royal College of Art poświęcony związkom wzornictwa przemysłowego i polityki (wykład w języku angielskim).

Inne wydarzenia

18 kwietnia (niedziela): Oprowadzanie kuratorskie po wystawie - Andrzej Szczerski

25 maja (wtorek): Projekcja filmów o Zlinie. Wprowadzenie: Ewa Ciszewska, Zakład Historii i Teorii Filmu UŁ

29 maja (sobota): Projekcja filmów dokumentalnych o architekturze modernizmu w

Warszawie i Katowicach "Dwugłowy smok" i "Porwanie Europy" (reż. Jadwiga Kocur).

Punktacja i zapisy

3 punkty ECTS (zaliczenie na ocenę). Studenci mają prawo wyboru tych zajęć w ramach swojego programu studiów (przedmioty do wyboru), mogą także w nich uczestniczyć ponadprogramowo.

Udział w kursie jest bezpłatny.


Zapisy odbywają się poprzez system UsosWeb w terminie od 1 do 14 lutego br.

Więcej

ostatnia zmiana: 2010-02-03
Komentarze
Polityka Prywatności