Broń i wojna w dziejach człowieka - konferencja naukowa w Łodzi

Strona www: www.uni.lodz.pl/
Dział: Łódź

Do końca lutego można zgłaszać tematy wystąpień na jubileuszową konferencję "Broń i wojna w dziejach człowieka" poświęconą upamiętnieniu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Sesja odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego 16 i 17 kwietnia 2010 roku. Sympozjum otwarte jest dla naukowców, studentów, doktorantów i niezrzeszonych badaczy.

Organizatorami spotkania są Bronioznawcze Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego "Szare Banderia" i Studenckie Koło Naukowe Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego "Bifas".

Organizatorzy chcą nawiązywać do najlepszych tradycji polskiego bronioznawstwa i zapewnić wymianę myśli między osobami badającymi różne aspekty dziedzin życia związanych z uzbrojeniem.

Zdaniem inicjatorów konferencji, tradycja broni jest jedną z tych dziedzin, w których Polska myśl techniczna i estetyczna potrafiła wielokrotnie wnieść wiele nowego. Uczestniczyła w złożonym procesie przenoszenia i wzbogacania wielu wzorów.

"Wzbogacanie i rozwijanie wiedzy bronioznawczej służy zaś nie tylko poznawaniu samej historii broni, ale ma swój niebagatelny wkład w rozwój sztuki, czy wiedzy na temat kształtowania się technologii i organizacji społecznej. Broń jest bowiem zjawiskiem nierozłącznie i wprost związanym z życiem ludzkim. Nic też nie wskazuje na to, by kiedykolwiek przestała być elementem ludzkiej cywilizacji" - przekonują organizatorzy.

Podczas konferencji odbędą się sesje dotyczące różnych aspektów badań nad bronią i jej produkcją, nad zagadnieniami taktycznymi, strategicznymi, kontekstem politycznym oraz społecznym Wielkiej Wojny z Zakonem w latach 1409-1411. Organizatorzy przewidują również prezentację wyników badań nad traktatami dotyczącymi szermierki średniowiecznej, wystawę rekonstrukcji uzbrojenia, miniatur i grafik popularyzujących historię uzbrojenia (m. in. prace Andrzeja Kleina).

"Kładziemy nacisk na realną interdyscyplinarność przedsięwzięcia. Biorą w nim udział nie tylko studenci i doktoranci kierunków historycznych, takich jak archeologia czy historia, ale także badacze amatorzy i przedstawiciele instytucji państwowych. Sięgamy po eksperymentalne metody badań i prezentacji oraz popularyzacji osiągnięć naukowych" - podkreślają organizatorzy.

Podobnie jak w poprzednich latach zaplanowano sesje poświęcone różnym okresom w historii uzbrojenia - od czasów pierwszych ludzi po współczesność. Część konferencji będzie poświęcona metodom eksperymentalnym epoki kamienia.

Organizatorzy zamierzają wydać zaprezentowane referaty w tomie pokonferencyjnym.

Więcej informacji na temat konferencji i szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie: http://www.szarebanderia.blogspot.com. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-02-15
Komentarze
Polityka Prywatności