Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi podpisała porozumienie o współpracy z Kazachskim Uniwersytetem Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego.
Dokument uroczyście podpisali Rektorzy obu uczelni: prof. dr hab. Andrzej Nowakowski i prof. Gobdygapar Sagitovich Seitkasimov.
Celem współpracy jest utworzenie Uniwersytetu Kazachsko-Polskiego w Astanie (stolicy Kazachstanu) w oparciu o prawo kazachskie.
Opis projektu: Pomysł powstania Uniwersytetu Kazachsko-Polskiego w Astanie został zainicjowany przez Rektora Kazachskiego Uniwersytetu Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego, który poszukiwał w Polsce uczelni partnerskiej w celu nawiązania współpracy. Dzięki pomocy Ambasady Polskiej w Kazachstanie udało się nawiązać kontakt z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi.
Kazachski Uniwersytet jest jedną z nielicznych niepublicznych uczelni wyższych w Kazachstanie o profilu ekonomicznym, kształcącym na kierunkach: zarządzanie, finanse, prawo.
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jest jedną z największych niepublicznych uczelni wyższych w Polsce, która obok kierunków humanistycznych i artystycznych (filologia, pedagogika, dziennikarstwo, grafika, kulturoznawstwo, pielęgniarstwo, politologia), kształci także na transporcie i administracji oraz posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie informatyki. Ponadto współpracuje z dydaktykami zajmującymi się ekonomią oraz posiada profesjonalne zaplecze dydaktyczne do prowadzenia zajęć z zakresu zarządzania, marketingu.
Wspólne przedsięwzięcie polskiej i kazachskiej uczelni ma na celu wykorzystanie wzajemnego potencjału i utworzenie niepublicznej, odpłatnej szkoły wyższej w oparciu o przepisy prawa obowiązującego w Kazachstanie.
Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie warunków do zdobywania wykształcenia wyższego dla Polaków przebywających na obczyźnie, a w konsekwencji zapewnienie im godnego miejsca w świecie i w społeczeństwie. Oficjalne dane mówią o 47 tysiącach rodzin polskich zamieszkujących Kazachstan, natomiast nieoficjalnie szacuje się, iż Polonia liczy tam blisko 300 tysięcy osób.
Na Uniwersytecie Kazachsko-Polskim Polacy mogliby zdobyć wykształcenie na kierunkach: administracja, zarządzanie i informatyka. Dzięki współpracy uczelni partnerskich mieliby także możliwość zdobycia drugiego dyplomu (drugiego fakultetu) a także doktoryzowania się na kierunku informatyka na AHE w Łodzi.
Uniwersytet oprócz ośrodka akademickiego miałby pełnić także rolę kulturotwórczą w zakresie krzewienia kultury polskiej i języka polskiego. Planuje się organizowanie specjalnych kursów języka polskiego na uczelni.
Ponadto w ramach działania Uniwersytetu uczelnie partnerskie zakładają wymianę studentów i wykładowców, współpracę przy projektach edukacyjnych, naukowych i badawczych oraz organizowanie i udział we wspólnych konferencjach, seminariach i szkoleniach.
Organizatorzy zakładają, iż Uniwersytet Kazachsko-Polski zainicjuje swoją działalność od roku akademickiego 2010/2011. Językiem wykładowym będą rosyjski i angielski, a w późniejszym okresie także polski.
Uczelnia będzie odpłatna, a koszt nauki szacuje się na ok. 1000 Euro rocznie, i jest on porównywalny do kosztów nauki na uczelniach niepublicznych w Polsce.
Organizatorzy: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (Polska)
Kazachski Uniwersytet Ekonomii, Finansów i Handlu Międzynarodowego (Kazachstan)
Partnerzy: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Ambasada Polska w Kazachstanie
Status prawny: Niepubliczna Uczelnia Wyższa założona w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w Kazachstanie
Termin rozpoczęcia: Październik 2010 (rok akademicki 2010/2011)
Uczestnicy: Polonia zamieszkująca w Kazachstanie Mieszkańcy Kazachstanu
Koszty nauki: Na poziomie kosztów nauki w uczelni niepublicznej w Polsce (ok. 1000 Euro rocznie)