Indo-Chem-E-Car czyli Oktan na krańcach świata

Strona www: www.p.lodz.pl/
Dział: Łódź

Zespół Koła Naukowego Oktan działającego na WIPOŚ Politechniki Łódzkiej w składzie: Justyna Wojtasik, Filip Mikołajczyk i Bartosz Opara - wziął udział w międzynarodowym konkursie Indonesia Chem-E-Car, odbywającym się w ramach konferencji naukowej Chernival 2015 w Institut Teknologi Sepuluh Nopember w Surabaji (drugim co do wielkości mieście Indonezji).

W konkursie wzięło udział ponad 40 drużyn z całego świata, do finału zakwalifikowane zostało 19 drużyn w tym SKN Oktan jako jedyny reprezentant Europy. Po kilku dniach intensywnych zmagań, składających się z prezentacji pojazdów, posterów oraz wyścigu, którego celem było zatrzymanie pojazdu jak najbliżej wyznaczonego przez organizatorów dystansu - ogłoszono wyniki. Mimo trudności związanych z długą podróżą i nieznanymi warunkami na miejscu konkursu, drużynie udało się zająć trzecie miejsce w kategorii prezentacji oraz dziewiąte miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Miłą niespodzianką po przybyciu do Surabayi było serdeczne przyjęcie i cudowna atmosfera podczas całego konkursu. Uczestników zaskoczyła także kreatywność i wysoki poziom startujących drużyn oraz profesjonalizm organizatorów.

Wysłannicy SKN Oktan mieli okazję poznania struktury innych uczelni, rówieśników dzielących podobne pasje oraz jakże odmiennej dla nas kultury tego egzotycznego kraju.

Indonezyjczycy okazali się mili i pomocni zarówno podczas konkursu jak i poza nim. Drużyna wzbudzała dość duże zainteresowanie wśród przechodniów. Zaskoczeniem dla przybyszów z Europy jest natężenie i bezustanny gwar metropolii - co nie powinno w zasadzie dziwić biorąc pod uwagę, że jest to czwarte najludniejsze państwo globu (blisko 240 mln obywateli). Na ulicach panują zupełnie inne reguły niż w Europie, a raczej brak reguł - za to spora doza pomysłowości i spontaniczności (zwłaszcza w transporcie i logistyce). Dzięki uprzejmości organizatorów "Oktanowcy" mieli okazję zobaczyć występy lokalnych grup artystycznych, które zaprezentowały tradycyjne dla danej wyspy pieśni, tańce i stroje. Nie bez powodu w godle kraju widnieje dewiza "W różnorodności siła" - z uwagi na ponad 300 grup etnicznych i 250 języków - koloryt kultury przyprawia o zawrót głowy. Do tego dziedzictwa i historii Indonezyjczycy demonstrują ogromne przywiązanie. Zaskakujący wymiar mają podobieństwa pomiędzy naszymi państwami. Choć Polska to kraj raczej jednolity etnicznie - mamy prawie identyczną flagę. Indonezja to jednak kraj przed którymi stoi wiele wyzwań. Choć zaliczana jest do "azjatyckich tygrysów" gospodarczych - jest to nadal kraj sporych kontrastów. W sąsiedztwie pięknych willi i hoteli można zobaczyć zniszczone domy, zaśmiecone ulice oraz rzeki.

Wrócili przedwczoraj - są cali i zdrowi - choć widać po nich, że słońce tropików ich nie oszczędzało. Pełni nowych znajomości, wrażeń, objedzeni piekielnie ostrą azjatycką kuchnią, zafascynowani tym niezwykłym krajem o egzotycznej przyrodzie i ciekawej kulturze. Niezapomnianą podróż utrwalili na licznych zdjęciach, a kilkoma z nich zechcieli się z nami podzielić.

Wyjazd i realizacja projektu, możliwa była dzięki Urzędowi Miasta Łodzi, wsparciu władz uczelni oraz programowi MNiSW pn. "Generacja Przyszłości".


opublikowano: 2015-05-12
Komentarze
Polityka Prywatności